Nová nebezpečí z bažin covidových přízraků  
Koronaviry sice stále mutují jen pomalu, ale v této době se jich replikuje ohromné množství. Po celém světě se objevují stejné mutace, jimiž se pandemický virus přizpůsobuje šíření mezi lidmi. Máme tu tři nové varianty, „britskou“, „jihoafrickou“ a „brazilskou“, které si zasluhují maximální pozornost. A to je teprve začátek. Octli jsme se uprostřed evolučního závodu.
Červeně linie „brazilské“ varianty P.1, která dobyla Manaus. Kredit: Faria et al. Virological.org 2021.
Červeně linie „brazilské“ varianty P.1, která dobyla Manaus. Kredit: Faria et al. Virological.org 2021.

Jak už bylo mnohokrát řečeno, původce covidu, jako každý správný koronavirus, mutuje na poměry mezi RNA viry pomalu. Mutace, tedy jednotlivé změny v RNA genomu viru, se objevují jen vzácně. Tu se nějaké písmeno změní, tam zase třeba zmizí anebo se objeví nové. Jenomže, nechali jsme si pandemický virus velice rozšířit, infikovaných lidí jsou desítky milionů. Kvůli tomu najednou mutace nejsou až tak vzácné.

 

Další věc je, že nemáme co do činění s pouhou náhodou. V případě viru čelíme evolučním procesům, v nichž se náhodně vzniklé úspěšné změny kumulují a dostávají stále hrozivější podobu. Když jde o evoluci, tak primárním zájmem viru je se co nejvíc replikovat a šířit. To ale bohužel neznamená, že by se virus automaticky stával méně nebezpečným. Zvláště v případě onemocnění, které se šíří i před propuknutím příznaků a vážné formy choroby, se rozvíjejí až po delší době, nemůžeme spoléhat na to, že se virus vlastní evolucí oslabí. Může, ale také nemusí.

 

V současné době nám zjevně doběhl čas, kdy jsme se mohli vypořádat s virem v jeho původní podobě. Bažiny covidové nákazy začaly vypouštět nové přízraky. V posledních měsících a týdnech se objevují nové varianty viru, tedy genomy reprezentované soubory většího počtu mutací, které nám tentokrát už opravdu přidělávají vrásky na hlavě. Média mají bohužel sklony občas mluvit o nových mutacích, což zvyšuje zmatek. Ke zmatku i strachu přispívá i nevhodné označování těchto variant podobnými kódy. Mezi virology už rezonují pozoruhodné návrhy, například aby se těmto variantám dávala křestní jména, podobně jako v případě hurikánů. Už teď vědci jedné z obávaných konkrétních mutací N501Y přezdívají „Nelly“. Skvěle se to pamatuje a lépe se to proklíná. Tuto mutaci přitom obsahují všechny z obávaných nových variant.

 

Rozšíření „britské“ varianty k 18. lednu. Česká republika bohužel nepřekvapí oficiální nulou. Kredit: Cifras Confiables / Wikimedia Commons.
Rozšíření „britské“ varianty k 18. lednu. Česká republika bohužel nepřekvapí oficiální nulou. Kredit: Cifras Confiables / Wikimedia Commons.

Jako první z těchto nových variant se objevila „britská“ varianta, loni na podzim. Britské Covid-19 Genomics UK Consortium, které ji detekovalo, ji označilo jako B.1.1.7. Významná platforma pro sledování a analýzu genomů virů Nextstrain jí říká 501Y.V1. A podobných jmen existuje vícero. Tato varianta se dramaticky šíří ve Velké Británii, v Irsku, v Dánsku i na dalších místech, kam se dostane. Zatím ale není jasné, v čem spočívá její výhoda. K tomu jsou nutné experimenty a ty nějakou dobu trvají. Zřejmě je více infekční. Ale také třeba jen lépe odolává chladnému klimatu. Prostě nevíme. Jsme pozadu a jen sledujeme vývoj situace. Prozatím se zdá, že tato „britská“ varianta nemění závažnost průběhu nemoci, ani se nedokáže vyhnout protilátkám z předešlé infekce.

 

To se ale bohužel zřejmě nedá říct o další z trojice nových obávaných variant, „jihoafrické“. Na Nextstrainu ji označují jako 501Y.V2. Ovládla situaci v Jihoafrické republice a šíří se dál do světa. Podle prvních experimentálních výsledků, které jsou staré sotva několik hodin, tato varianta minimálně zčásti proráží dočasnou imunitní ochranu, získanou proděláním covidu.

 

Podobná je i situace brazilském Manausu, kde byla nedávno detekována další problematická varianta, známá jako „brazilská“, „P.1“ nebo „501Y.V3“. Manaus je jedno z nejvíce zasažených měst covidem na světě. Přesto tam právě teď opět dramaticky narůstá počet nemocných i mrtvých. Zdá se tedy, že přinejmenším „brazilská“ a „jihoafrická“ varianta zvyšují riziko reinfekcí.

 

Všechny tři tyto varianty mají řadu mutací společných, včetně zmíněné mutace „Nelly“ a další často zmiňované mutace E484K (mohlo by se jí říkat např. Erika), která je podezřelá z úniku před protilátkami imunitní ochrany. Jsme svědky konvergentní evoluce, kdy pod stejným selekčním tlakem vznikají na různých místech nezávisle na sobě stejné mutace. Rozhodně to není konec, spíše konec začátku. Lavinovité šíření lidskými populacemi a teď nástup očkování společně vytvářejí mohutný selekční tlak ve prospěch mutací, které umožní viru vyhnout se imunitní ochraně a lépe se šířit. Úspěšné mutace se budou kumulovat a budou se objevovat nové a nové varianty.

 

Brazilský Manaus, 16. ledna 2021. Zoufalí lidé se snaží zajistit zásoby kyslíku. „Stádní imunita“ proti covidu nezabrala. Kredit: André L P de Souza / Wikimedia Commons.
Brazilský Manaus, 16. ledna 2021. Zoufalí lidé se snaží zajistit zásoby kyslíku. „Stádní imunita“ proti covidu nezabrala. Kredit: André L P de Souza / Wikimedia Commons.

Otázkou je, jak vůči novým variantám obstojí současná očkování. Prozatím to zřejmě zvládají. Je ale asi jen otázkou času, než se objeví varianty, které nynějším očkováním projdou. Naší nejlepší strategií teď je co nejvíce snížit počet nemocných a co nejvíce omezit šíření viru. Tedy co nejrychleji naočkovat co nejvíce lidí. A modlit se, aby se opravdu nebezpečné varianty neobjevily příliš brzy.

 

Česká republika je momentálně ve vleku událostí. Zatím ani nemáme naši potvrzenou sekvenci „britské“ varianty v Nextstrainu, přičemž Slovensko jich tam má už 22. Podle nejnovějších zpráv u nás už samozřejmě je, ale ještě je to nutné potvrdit přečtením sekvencí. To opět není moc lichotivou vizitkou připravenosti České republiky. Navíc, v sousedním Německu již bylo objeveno 5 případů problematické „jihoafrické“ varianty. Musíme vědět, na čem jsme, musíme mnohem více a častěji číst sekvence covidu. Mezi odborníky se mluví o tom, že je nutné číst genomy minimálně cca 1-5 procent ze zachycených případů covidu u nás. Události se valí, pandemie nepočká.

 

Literatura

Financial Times 15. 1. 2021.

Science, News 15. 1. 2021.

Wikipedia (Variants of SARS-CoV-2)

Datum: 19.01.2021
Tisk článku

Související články:

Loterie osudu: Jak SARS-CoV-2 mutuje?     Autor: Stanislav Mihulka (26.03.2020)
Kde se vzal covid-19: Evoluční původ pandemického koronaviru     Autor: Stanislav Mihulka (01.08.2020)
Rychlost pandemií: Šíření moru v Londýně v průběhu staletí zrychlovalo     Autor: Stanislav Mihulka (22.10.2020)Diskuze:

TV:

jaroslav mácha,2021-01-23 20:24:10

Rusko zažádalo o registraci vaciny Sputnik.

Odpovědět

viry

Jaroslav Fisnar,2021-01-22 08:47:03

Máme úžasnou možnost vidět nový virus v akci. Byla by chyba ho potlačit příliš rychle, je potřeba se učit. Lidé umírají běžně, nemyslím, že znám někoho nesmrtelného. A ze zemřelých si ještě nikdo nestěžoval. Ale možnost vidět a studovat evoluci viru v praxi, za podmínek, že v riziku je pouze zlomek populace.. nechápete to? Máme možnost naučit se zvládat smrtelnější nemoci. Co když přijde něco podobného spalničkám, R20, smrtnost 99%? V takto zabydleném světě by byly oběti v řádu miliard.

Odpovědět


Re: viry

Tomas Hacek,2021-01-23 11:58:45

Mozna by to byla pro svet zachrana?
Kdyz vidim jak nezodpovedne se leckteri lide chovaji... Chripeckari by odesli do vecnych lovist a zbytek by se musel adaptovat. Muj deda zazil 2 svetove valky. A tady lidi kvicej ze si nemuzou zajit mesic ke kadernikovi :-/ Co si o takovych zpovykovanych mam myslet.

Odpovědět

Jiří Beran,2021-01-20 09:14:26

Opatření aplikovaná v Číně jsou na západě neproveditelná. Brání tomu těžkopádná byrokracie, neochota se podřizovat a něco obětovat.
Tak vidím záchranu jenom v očkování proti každé mutaci koronaviru.
Ale máme tu ještě exprezidenta Klause, který sází na přirozenou imunitu. A to nás pak pánbůh chraň!

Odpovědět


Re:

Václav Dvořák,2021-01-21 16:23:37

Aneb zvítězí jen ti neodolnější anebo když s tím nesouhlasíte, můžete se odstěhovat do Asie, uchýlit pod křídla rodné strany a modlit se k Maovi. Skvělá perspektiva :/

Na druhou stranu, oproti dystopické budoucnosti z některých filmů je to ještě přijatelná varianta. Mohlo být i hůře, kdyby si virus prioritně vybíral mladé a silné nebo děti, případně měl řádově vyšší smrtnost. V každém případě svět za dejme tomu 5 let bude asi o dost jiný než ten současný...

Odpovědět

Martin Dolejš,2021-01-19 15:29:19

Ještě se zeptám, proč bych měl předpokládat, že koronavirus zmutuje do tak nebezpečných forem, narozdíl od chřipky, která mutuje častěji a populace je jí promořená skrz naskrz a její nakažlivost nebo příznaky jsou po léta stále velmi podobné. Proč do nebezpečných forem nemutují jiné typy virů parazitujících na lidské populaci? Čím je COVID 19 natolik vyjímečný/jiný než tisíce dalších rna virů, že má potenciál k tomu katastrofickému scénáři deklarovaného v článku.

To je samozřejmě otázka, nikoli kritický komentář.

Odpovědět


Re:

Bohuslav Rameš,2021-01-19 16:45:22

Ničím. Tedy kromě toho, že prokázal mimořádnou schopnost přimět společnost (alespoň tu euroatlantickou) k sebezardušení. Což ovšem není až tak jeho zásluha, doba je k tomu zralá. Vskutku jsem doufal, že to ještě těch dvacet (cca tolik let mi tak zhruba statisticky zbývá) vydrží, ale jsem čím dál pesimističtější. Sry za OT, jsem z toho poněkud otráven.

Odpovědět


Re: Re:

Václav Dvořák,2021-01-21 16:25:34

V tom případě už patříte mezi rizikové ročníky a být jen otráven je furt dobrý :-D

Odpovědět


Re:

Martin S.,2021-01-19 17:53:02

Chripka do novych forem mutuje. Tak se take zatim kazdy rok musi naloz pro ockovani proti chripce upravit. Covid ma vuci chripce vyhodu, ze je nakazlivy uz pred priznaky, a tak se nemusi namahat s tim, aby prilis nezabijel. Ona teda i chripka zabiji a ve statistikach to je videt. A jednou za cas se z chripky stane extra zabijak, to snad je obecne znamo.

Netusim, jak to s kovidakem pujde (a tento komentar minim ciste technicky), jen reakce vlad odhaduji dle toho, jak moc jsou jejich clenove v rizikovych skupinach.

Odpovědět


Re: Re:

Martin Dolejš,2021-01-19 17:55:13

Jojo, ale já nepsal, že nemutuje. Psal jsem, že mutuje více a na tom jsem také postavil svou otázku.

Odpovědět


Re: Re: Re:

Martin S.,2021-01-19 18:17:32

Nerozumim vam. Vidim ve vasem komentari v otazce napsano "do tak nebezpečných forem", a k tomu jsem odpovidal: Covid ma priznaky az pote, co se dal rozsiri; tak se pak nemusi mirnit, aby se mohl sirit populaci.

Jestli to s nim pujde do vice nebezpecnych forem, to nicmene nevim a nepru se o tom. Pouze dodavam, ze i chripka (kterou jste zminoval jako referencni virus) se umi zmenit v nebezpecneho zabijaka. A nove mutace chripky (i takove, ktere nejsou extra desive) unikaji jiz natrenovanemu imunitnimu systemu.

Nyni pisete "že mutuje více", coz zni jako nepochopeni. Nejde o to, ze by kovidak vice mutoval (to vypada spis naopak). Jen se skrze svou pred-priznakovou sirivost muze (ale nemusi) menit do horsiho hosta.

Pokud je neco stale nejasne, zkuste se zeptat presneji. Jinak vam tezko nekdo rozumne odpovi.

Odpovědět


Re: Re:

Tomas Hacek,2021-01-23 12:02:43

S druhym odstavcem nesouhlasim. Spise bych to videl tak ze rekace je obrazem toho jak si dana spolecnost ceni treba prave tech starsich ci jak je solidarni s nemocnymi.
Australska vlada je pomerne mlada (treba v porovnani s CR), ale z opatreni ktera zavadi by se leckteri v CR ...ehm, pokakali do vejsky :-) Ale mame tu ted uz jak dlouho 0 novych pripadu za den (kdyz nepocitame co se objevi v karantene od lidi co prileti, ale Ti jsou zavreni)

Odpovědět

Martin Dolejš,2021-01-19 15:20:39

Jsem zvědav jak ten závod s časem zvládneme, když nám stojí školství a ekonomika. Za chvilku nebudou znalosti ani ekonomická síla tento boj vůbec bojovat, natož vybojovat. Z uvedeného článku vyplývá jediné. Kompletní lockdown a izolace populací ve světě, zrušení současného světového řádu a návrat ke společnosti prvobytně pospolné. :) Tato úvaha nám sice říká co bychom dělat měli, ale už neříká jak toho konkrétně dosáhnout, ty cíle, které jsou vytyčeny vyzněním článku aktuální lidská společnost není schopna dosáhnout, prostě to není v její kapacitě a osvěta tomu nepomůže protože to co jsme schopni limitně zvládnout (se všemi chybami kterých se lidská societas dopuští) už bylo realizováno za uplynulé měsíce. A pokud nejsme schopni zvládnout více (vlády, organizace), tak se to asi nez,mění během pár měsíců. Z toho mi vyplívá jedině, už teď naše civilizace prohrála a blížíme se neodvratnému konci.

Odpovědět


Re:

Richard Vacek,2021-01-19 19:31:09

Kde mají moudré vlády, tam přijali strategii nulové tolerance k viru. Vyžaduje to aby vláda zajistila funkční systém testování, trasování a karantény. Pak je viru málo a není potřeba přijímat plošná opatření. Ta nastupují jenom v případě nouze, když něco uteče.
Ale samozřejmě pro vlády je pohodlnější na toto rezignovat a přijímat plošná opatření.

Odpovědět


Re: Re:

Mirek Bautsch,2021-01-19 22:20:10

Tou moudrou vládou myslíte čínskou totalitu, kde se bez QR kódu nikam nehnete, na každém rohu vám měří teplotu a při náznaku nemoci vás i celou čtvrt města obklíčí armáda a jídlo dostáváte co 5 dní v krabici??? Na to nám tady schází ty milióny vojáků a policajtů, kterými právě totality oplývají.

Odpovědět


Re: Re: Re:

Jiří Beran,2021-01-19 22:42:45

Úspěšné státy v boji s koronavirem jsou - Nový Zéland, Taiwan, Vietnam a to je asi vše. Teď jenom zjistit jak postupují a co my děláme špatně.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re:

Mirek Bautsch,2021-01-19 23:38:56

Zéland, Austrálie a jiné ostrovy - všichni cestující zvenku do karantény bez rozdílu výsledku testu.
Okoločínské státy - věděli to mnohem dříve, zavřeli hranice, testovali a zavírali do karantén.
Čína - poslechněte si člověka, který tam žije
https://www.youtube.com/watch?v=Mi8ozUuOTAU
A vřele doporučuji jeho kanál, je to studna superzajímavých informací o zemi, která nám bude vládnout, protože si nás všechny koupí.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re:

Martin Dolejš,2021-01-20 09:39:42

Informace jsou to zajímavé, ale opět z hlediska reality nepodstatné, protože kdyby toho byla společnost schopná, už dávno by ty dobré přístupy okopírovala. Udělal by tedy to co Vy, našla by si informace a zachovala by se podle toho co je nejlepší. Problém je, že to neudělala, nedělá a neudělá. Důvod ke kritice současného přístupu lidstva tedy trvá. Takže Vy tu nabízíte cestu, řešení, ale nabídněte řešení toho aby to řešení někdo bral vážně. Vsadím se o Vaše boty, že i když takové najdete, tak stejně nebude realizováno a v létě budete bos. Čili co tím chci říct, můžeme tisíckrát znát sebelepší lék pro smrtelně nemocného ale pokud ho nedonutíme spolknout, tak je nám to na dvě věci. Proto se snažím poukázat na marnost podobných snah motivovat společnost, vlády nebo organizace jakýmikoli dostupnými prostředky. Jsme prostě společensky, geneticky naprogramovaní (řekněme determinováni) k tomu nedělat to nejlepší a pokud to spojím s úvahou v článku, vychází mi jediné. Ať už budu dělat cokoli, ať už se tu bude psát cokoli a ať už bude říkat předseda WHO cokoli, výsledek je pořád stejný, zmar, konec, katastrofa. :D

Odpovědět


Re: Re: Re:

Martin S.,2021-01-19 22:49:10

Nemam tajny recept, jak bojovat s Covidem, nicmene to vypada, ze treba Taiwan to zvlada. Uznavam ale, ze Cesi nejsou Taiwanci, tak zde by tamni zpusob asi nefungoval. Teda netusim, zda v Cesku vubec nejaky zpusob muze fungovat. V porovnani se zbytkem sveta jsme mistri, nebo tak nejak.

PS Pri prvni vlne byl v podstate kazdy Cech fizlem. Na podzim zas kazdy s*rouci na vse. Tak nejak ode zdi ke zdi.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re:

Mirek Bautsch,2021-01-20 00:14:07

https://www.youtube.com/watch?v=tVKyq3Mb31I
Zkusme se zamyslet nad realizací uvedených opatření v evropských podmínkách. UTOPIE

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re:

Martin S.,2021-01-20 23:07:21

Vsak ja take Cinskou lidovou republiku nezminoval. Tam maji i jine veci, napr.:
https://edition.cnn.com/2021/01/20/asia/china-shijiazhuang-covid-quarantine-intl-hnk-scli/index.html
Coz nicmene neni od Ceske lidove republiky tak daleko:
https://www.investigace.cz/koronavirus-lagr-za-betonarnou/

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re:

Václav Dvořák,2021-01-21 16:29:22

Utopie to je dokud není opravdu špatně. Kdyby se dejme tomu zvýšila smrtnost 10x a nakažlivost 2x, tak se tomu bude říkat Realita. A nebudou se moc brát ohledy, stejně jako za klasické války.

Odpovědět


Re: Re: Re:

Tomas Hacek,2021-01-23 11:54:44

Mno ja treba ziju v Australii. A ano, kam jdu tak naskenuju QR kod. A kdyz jdu nekam kde je hodne lidi tak ja osobne mam respirator, a nebo alepson rousku. Do nekterych mist Vas bez rousky nepusti. Ano, ja vim hrozne. Ale na druhou stranu jsou tu vetsinou zdravi jedinci co dokazou pres rousku normalne dychat. I ja s poskozenymi plicemi dokazu v pohode dychat pres respirator 8+ hodin denne. Ale chapu ze mozna v Evrope lide trpi nejakou plicni nemoci ktera jim pres ten tenky platek latky nedovoluje dychat.
Na druhou stranu muzeme chodit do restauraci, do divadel, zivot vicemene v normalu. Jinak posledni tyden 0 pripadu. Drive kazdy jednotlivy pripad zverejnen vcetne toho ktera mista byla nemocnymi navstivena. Chapu ze pri 10000 denne by to asi byl dlouhy seznam a nezvladlo by se to behem kratke tiskovky. Proto se tu dela lockdown (ne ta vase stranda, ale opravdu lockdown) uz pri vice jak rekneme 15 pripadech za den v dane oblasti. A jak je videt tak to zatim funguje docela dobre.
Mozna vam to prijde jako totalita, me ne. A ano, Melbourne bylo "obklicene" - mno ona ta Melbournska "kavarna" je neco jako Evropa :-/ Ale i tam se to zvladlo a maji take 0.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace