Zamrzlé moře na Marsu  
Pod povrchem Marsu v blízkosti rovníkové oblasti Elysium může ležet obrovské, zamrzlé moře vody o rozměrech 800 x 900 km a hloubce 45 m.

Zprávu o možném výskytu moře na Marsu oznámil  tým evropských vědců (ESA - European Space Agency). Předpokládají, že krajina byla zaplavena vodou před 5 milióny let, pak zamrzla a byla pokryta sopečným prachem. Velké zásoby vodního ledu jsou na pólech Marsu, ale pokud se potvrdí tento objev, bude to poprvé v oblasti s tak nízkou zeměpisnou šířkou.

         „Už dávno se předpovědělo, že by se měla v blízkosti Marsova rovníků najít voda pod povrchem,“ řekl Jan-Petr Muller (University College London, Velká Británie). „V této oblasti, kde je hodně koryt řek, ale zatím nikdo moře neviděl, a určitě nikdo zde ještě nemohl vidět ledové kry.“

         Informace jsou založeny na snímcích z evropské sondy Mars Express, pořízených stereokamerou s vysokým rozlišením (High Resolution Stereo Camera). Tyto fotografie ukazují rozsáhlá pole s velkou, deskovitou strukturou, připomínající roztříštěné ledové kry, které se nacházejí v polárních oblastech na Zemi. Nalezení odkrytého ledu v rovníkové oblasti Marsu je nepravděpodobné. Velmi nízký tlak na planetě by vedl k sublimace - led by se už před časem změnil přímo ve vodní páru. Podle vědců z Open University (Velká Británie), vedených Johnem Murrayem, vrstva prachu a sopečného popela silná jen asi několik málo centimetrů, tomu brání.

 

Zvětšit obrázek
Rozsáhlá pole s velkou, deskovitou strukturou, připomínající roztříštěné ledové kry.

        „V minulosti při obrovské katastrofě celou oblast zalila voda, na povrchu se vytvořil led, byl rozbit a vše znovu zmrzlo,“ vysvětlil profesor Muller. "Nad touto oblastí padalo velké množství prachu. Prach padal do vody, ale i na povrch ledových ker, to vysvětluje, proč led a okolní oblasti mají různou barvu."

         Voda, která tvořila moře v oblasti 5° na sever od rovníku, pravděpodobně vznikla pod povrchem Marsu a pak vytékala z řady zlomů např. jako známý Cerberus Fossae. "Myslím si, že je to docela pravděpodobné," komentoval Michael Carr, odborník na vodu na Marsu (US Geological Survey, Menlo Park, Kalifornie). Řekl, že i v minulosti existovalo podezření na zdroj vody na sever od oblasti Elysium. "My víme odkud voda tekla ... Můžete vystopovat údolí vymletá vodou směrem k této oblasti."

          Mars Express, který je nyní na oběžné dráze kolem rudé planety už rok, bude pořizovat další data, potřebná pro potvrzení dosavadních pozorování. Sonda brzy použije radar MARSIS (Mars Advance Radar for Subsurface and Ionospheric Sounding), který bude prozkoumávat podpovrchový planetární permafrost (trvale zmrzlou půdu).

Mnoho detailů pozorovaných Mars expresem vyfotografovaly již předchozí americké sondy Mars Orbiter a Mars globální Surveyor (NASA - National Aeronautics and Space Administration). Objev zamrzlého moře byl oficiálně zveřejněn v pondělí 21. února 2005 na vědecké konferenci věnované sondě Mars expres, konané ve dnech 21. - 25. února 2005 v ESTECu (Esa"s European Space Research and Technology Centre) v Noordwijku (Nizozemí). Evropská kosmická sonda Mars Express s přistávacím modulem Beagle 2 odstartovala 2. 6. 2003 v 19:45 SELČ z ruského kosmodromu Bajkonur. Mateřská část sondy byla 26. 12. 2003 úspěšně navedena na oběžnou dráhu kolem Marsu, kde provádí plánovaný výzkum rudé planety – jejího povrchu a atmosféry. Modul Beagle 2 se však z povrchu Marsu nikdy neozval.

Na internetové adrese esa   je uveřejněno velké množství snímků povrchu planety (včetně stručného popisu), které sonda pořídila 20kg televizní kamerou s vysokým rozlišením HRSC (High Resolution Stereo Camera). Jedná se o 3D barevné snímkování s rozlišením 10 až 30 metrů na pixel (při snímkování z výšky 270 km je rozlišovací schopnost kamery 12 m na pixel).

Zdroj: http://www.spaceflightnow.com/news/n0502/23packice


 

Datum: 08.03.2005 21:32
Tisk článku

Související články:

Hledání života na Marsu 1 Úvod série     Autor: Jan Špaček (19.01.2023)
Osídlíme vesmír v městech uvnitř rotujících nafouklých planetek?     Autor: Stanislav Mihulka (20.12.2022)
Lunární botanika: V půdě z Měsíce vyrostly první rostliny     Autor: Stanislav Mihulka (23.05.2022)
Odvážný plán na terraformaci Marsu zahrnuje umělé magnetické pole a Fobos     Autor: Stanislav Mihulka (23.11.2021)
Co se stalo s organickým uhlíkem na Marsu?     Autor: Václav Diopan (13.10.2021)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace