Supermasivní záhada: Veliká černá díra putuje galaxií a nikdo neví proč  
Supermasivní černá díra většinou sedí na zadku a požírá hmotu. Astronomové ale nedávno přistihli jednu takovou supermasivní černou díru, jak se řítí galaxií J0437+2456, rychlostí asi 49 kilometrů za sekundu. Důvody nejsou jasné. Vědci se do této záhady určitě zakousnou a už ji nepustí. Komu by se nelíbilo monstrum na výletě?
Galaxie J0437+2456 s potulnou supermasivní černou dírou. Kredit: Sloan Digital Sky Survey (SDSS).
Galaxie J0437+2456 s potulnou supermasivní černou dírou. Kredit: Sloan Digital Sky Survey (SDSS).

Supermasivní černé díry obvykle sedí v centru galaxie. Tam buď dělají línou pandu anebo poháněj divoký motor aktivního galaktického jádra, který vyvrhuje nepředstavitelné množství energie. Vědci se ale zároveň domnívají, že se některé supermasivní černé díry mohou v kosmickém prostoru pohybovat, například vzhledem ke své galaxii. Ověřit něco takového ale není snadné.

 

Dominic Pesce. Kredit: Harvard University.
Dominic Pesce.
Kredit: Harvard University.

Dominic Pesce z Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian a jeho kolegové teď takovou supermasivní černou díru přistihli. Jejich výzkum je doposud nejlepším důkazem, že se tato kosmická monstra opravdu mohou pohybovat vesmírem. Jak říká Pesce, většina supermasivních černých děr opravdu sedí na místě, jako pecka v třešni. Jsou monstrózně těžké, jako miliony a někdy i miliardy Sluncí, takže je extrémně těžké je rozpohybovat. Musí to být vážně velký kopanec.

 

Pesce a spol. pátrali po pohybujících se supermasivních černých dírách během uplynulých pěti let. Porovnávali pohyb galaxií a pohyb jejich supermasivních černých děr, přičemž hledali případný nesoulad. To by napovídalo, že jde o zajímavou situaci. Pro výzkum si vybrali galaxie, jejichž supermasivní černé díry mají v akrečním disku požírané hmoty velké množství vody. Když totiž voda v akrečním disku krouží kolem černé díry, tak vzniká astrofyzikální maser, v tomto případě paprsek rádiových vln, který připomíná laser. Pozemská síť radioteleskopů s technologií VLBI (Very long baseline interferometry) dokáže s pomocí maseru velmi přesně změřit pohyb dotyčné černé díry, který pak lze porovnat s pohybem galaxie.

 

Musí to být pořádný kopanec, aby se něco takového pohnulo. Kredit: ESO/M.
Musí to být pořádný kopanec, aby se něco takového pohnulo. Kredit: ESO/M.

Badatelé tímto způsobem analyzovali 10 galaxií. U devíti z nich je supermasivní černá díra v klidu. U té poslední to ale vypadá, že se její supermasivní černá díra opravdu pohybuje. Jde o spirální galaxii J0437+2456, která je od nás vzdálená asi 230 milionů světelných let. Její supermasivní černá díra přitom váží asi 3 miliony Sluncí, což není zase tak odlišné od naší domácí supermasivní černé díry v Mléčné dráze.

 

Následná pozorování na radioteleskopu Arecibo a teleskopech Gemini potvrdila, že se dotyčná černá díra opravdu ve své galaxii pohybuje. Řítí se tam rychlostí zhruba 49 kilometrů za sekundu. Příčinu tohoto pohybu ale vědci zatím neznají. Ve hře jsou podle nich dvě možnosti, které si dovedeme představit. Podle jedné hypotézy pozorujeme výsledek splynutí dvou supermasivních černých děr, k němuž mohlo dojít po sežrání nějaké galaxie v okolí. Takové splynutí může černé díře udělit zpětný ráz a vyslat ji na pouť galaxií.

 

Druhou, pro astronomy ještě více vzrušující možností je, že by supermasivní černá díra galaxie J0437+2456 ve skutečnosti byla součástí binárního systému, tedy supermasivní dvojdíry. Takové systémy by sice měly být vzácné, podle vědců ale mohou existovat. Více by měla napovědět další pozorování dotyčné galaxie.

 

Literatura

Center for Astrophysics 12. 3. 2021.

Astrophysical Journal 909: 141.

Datum: 13.03.2021
Tisk článku

Související články:

Dvojice monstrózních černých děr těsně před apokalyptickou srážkou     Autor: Stanislav Mihulka (08.01.2015)
Astronomové objevili tři supermasivní černé díry na kolizním kurzu     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2019)
Supermasivní černá díra, která selhala     Autor: Stanislav Mihulka (07.08.2020)Diskuze:

Jará Šustr,2021-03-14 18:52:27

Takto dopadnou všechny, až spolykají celou galaxii, půjdou po plynech a prachu (čti po smradu).
Všechny galaxie ve vesmíru jsou propojeny tímto bordelem.

Odpovědět


Re:

Václav Dvořák,2021-03-14 21:12:48

Nedávno jsem četl, že prý galaxie Andromeda míří se svou černou děrou na tu naší v Mléčné dráze a mohlo by dojít k splynutí. Takže něco podobného se může stát za pár milionů let i tady - z takového dlouhočasého pohledu je to výzkum na aktuální téma. Zvlášť když to srovnáme se stářím Země a Sluneční soustavy.

Odpovědět


Re: Re:

Vít Výmola,2021-03-15 11:16:52

M31 se spojí s Mléčnou dráhou za více než čtyř miliardy let. Takže spíš jde o vědeckou zajímavost, než cokoliv aktuálního.

Odpovědět


Re: Re: Re:

Václav Dvořák,2021-03-15 22:09:06

Myslel jsem že to bude dřív... Tak v té době už bude stejně Země neobyvatelná nebo nebude existovat, takže pro nás to nemá význam. Spíš pro obyvatelné světy v postižených galaxiích.

Odpovědět

Johann Weissmiller,2021-03-14 13:18:48

Jak to dokázat ? To jsou jen dohady . Nemáme ani prozkoumanou Antarktidu kde údajně přistávají UFO a vy hledáte něco co je x světelných let daleko ? Zaměřte se raději na planetu Zem o které moc nevíte a na nějaké co by kdyby v Galaxii se vyprdněte !

Odpovědět


Re:

Radovan Slegl,2021-03-14 16:36:55

Věda má hypotézy a měření, které ty hypotézy potvrdí a nebo vyvrátí. Byla by ztráta času se zabývat všemi údajnými teoriemi (pokud sem přidáte zdroj, kde se o tom píše, rád se podívám :-D) . Jinak na Antarktidě je spousta vědeckých stanic třeba IceCube.

Odpovědět


Re: Re:

Václav Dvořák,2021-03-14 21:16:32

Přesně tak! Osobně si myslím, že existence UFO a mimozemských civilizací se s těmito výzkumy vůbec nevylučuje, naopak, čím bude lidstvo vyspělejší tak o to lépe proběhne případný kontakt a komunikace s takovými civilizacemi v budoucnosti, vždycky je lepší být v jednání partnerem než jen otravným mravencem k zašlápnutí :D

Odpovědět

asi jsem se málo učil

Radovan Slegl,2021-03-14 12:00:16

Někdy si připadám jako úplný idiot. Ta galaxie je 230milionu světelných let daleko a oni rozpoznají pohyb 49km/s. Nemám ani náznak představy, jak se tohle dá změřit.:-/

Odpovědět


Re: asi jsem se málo učil

Zdeněk Kratochvíl,2021-03-14 12:20:24

Nejspíš přizvali starýho Dopplera, aby předvedl svůj efekt. (Předpokládám, že když je ten zdroj maserové povahy, tak je snad emisní profil úzký a posun frekvence pohybem se dá dobře měřit. Leč ouha, ten akreční disk nejspíš rotuje řádově rychleji, takže s tím bude potíž. Nějak si asi poradili.)

Odpovědět


Re: asi jsem se málo učil

Jiří Brtnický,2021-03-14 21:44:12

Dnešní špičkové měřící postupy všeho možného jsou tak přesné, že se to vymyká jakékoliv představivosti.

Odpovědět

oné

Jan Mrkvicka,2021-03-14 08:33:49

"Vědci se ale zároveň domnívají, že se některé supermasivní černé díry mohou v kosmickém prostoru pohybovat" Môžeme sa vrátiť k étheru. Kozmický priestor je absolútny, čierne diery (okrem niektorých) sú majákmi.

Odpovědět


Re: oné

Václav Dvořák,2021-03-14 21:23:14

To bych zrovna netvrdil, existují vyšší uspořádání než galaxie. Mléčná dráha s celým šiřším okolím tj. místních galaxíí se nachází v útvaru Laniakea. Relativní pohyb vůči hypotetickému těžišti této soustavy (každé větší nebo menší součásti) je tak myslím možné změřit. Ale tady myslím jde o excentrický pohyb černé díry uvnitř galaxie vůči celkové hmotě (resp. těžišti) v dané galaxii.

A nakonec i ten maják, pokud se budou rychle hýbat pevninské desky, může být za pár milionů let někde úplně jinde :-D

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace