Konec snu: Railgun US Navy je zřejmě definitivně mrtev  
Americké námořnictvo odpískalo slibně postupující projekt elektromagnetického děla. Railgun funguje, ale doplatil na změnu strategického směřování Spojených států. Pro měření sil s vojensky významnými protivníky se moc nehodí. Dalším fatálním problémem je i to, že námořnictvo má jen pár lodí, na které by mohlo railguny smysluplně instalovat.
Slavné chvíle amerického railgunu. Kredit: US Navy.
Slavné chvíle amerického railgunu. Kredit: US Navy.

Na Oslu jsme několik let sledovali osudy elektromagnetického kolejnicového děla, čili railgunu, který vyvíjelo a testovalo americké námořnictvo. Nebylo to jednoduché, ale vývoj railgunu zaznamenal řadu úspěchů. Teď ale podle všeho tenhle sen končí. US Navy zrušili jeho financování pro další roky, což zřejmě znamená definitivní konec projektu. Výkony railgunu byly obdivuhodné, ale poslední dobou je zastínily jiné typy zbraní, především hypersonické technologie raketového typu.

 

Raná fáze vývoje railgunu (2008). Kredit: US Navy
Raná fáze vývoje railgunu (2008). Kredit: US Navy

Námořnictvo sice toužilo mít elektromagnetické dělo, které by pálilo projektily hypersonickými rychlostmi, ale ta doba už zřejmě pominula. Projekt končí, aniž by se railgun dostal na moře. Během vývoje railgunu US Navy získali řadu užitečných technologií, které teď mohou obohatit vývoj a modernizaci jiných zbraňových systémů.

 

Podle expertů se railgun podle všeho stal obětí změny strategického cíle US Navy. Americké síly už nebudou tak moc bojovat s teroristy a podobnými asymetrickými hrozbami, ale zaměřují se více na měření sil s vojensky vyspělými protivníky, tedy především s Čínou. V rámci této změny klade námořnictvo důraz na rychlejší zbraňové systémy s delším dosahem, které budou schopné v případném konfliktu velkého rozsahu ze značné dálky zasahovat námořní i pozemní cíle. Výsledkem toho je, že rozpočet námořnictva pro rok 2022 nevěnuje na vývoj railgunu ani jediný dolar.

 

Railguny jsou teoreticky bezpečnější a uživatelsky příjemnější než klasická lodní děla. Namísto střelného prachu a podobných výbušnin využívají jen elektřinu a magnetismus, přičemž pálí projektily vyšší rychlostí. Navzdory nepochybným výhodám ale railguny představovaly pro námořnictvo nemalé komplikace. US Navy má dnes k dispozici pouhé tři lodě, na které by bylo možné railguny smysluplně instalovat a využívat je v bojových operacích – raketové stealth torpédoborce třídy Zumwalt. A nezlepší se to do konce 20. let, kdy námořnictvo zahájí stavbu torpédoborců nové generace DDG(X).

 

Ze záměru instalovat prototyp railgunu na rychlou transportní loď USNS Millinocket nakonec sešlo. Kredit: US Navy.
Ze záměru instalovat prototyp railgunu na rychlou transportní loď USNS Millinocket nakonec sešlo. Kredit: US Navy.

Jak ofenzivní zbraň má railgun relativně malý dosah. Dostřelí asi 80 až 160 kilometrů. Loď vyzbrojená railgunem by se tím ocitla v dosahu celé řady protilodních zbraní, včetně čínského raketového systému DF-21D. Railgun má i defenzivní potenciál, ten ale US Navy snadno nahradí rozmanitými raketami a palnými zbraněmi. Námořnictvo nedávno oznámilo, že zumwalty budou vyzbrojeny hypersonickým systémem Common Hypersonic Glide Body (C-HGB). Ten se pohybuje rychlostí až Mach 17 a dostřelí přes 1 600 kilometrů. To je dostačující na relativně bezpečnou likvidaci cenných cílů protivníka.

 

Je otázkou, jestli to bude definitivní konec railgunových zbraní. Railguny se mohou uplatnit i jinde než na lodích. Vyvíjí je a testuje i Čína, Indie, Rusko, a také Turecko. Všechny tyto země ale nepochybně sledují Spojené státy jako lídra ve vojenských technologiích. Určitě budou horečnatě zvažovat, jestli mají pokračovat ve vývoji railgunů a doufat, že z toho budou mít výhodu anebo zda by raději neměly railguny rovněž poslat k ledu.

 

Video: US Testing Its Latest Monstrously Powerful $500 Million RailGun

 

Literatura

Popular Mechanics 15. 6. 2021.

Datum: 18.06.2021
Tisk článku

Související články:

3 megajoulový railgun Blitzer vypálil projektily hypersonickou rychlostí     Autor: Stanislav Mihulka (02.06.2017)
Railgun námořnictva vyrazil do terénu a přináší průlomovou technologii     Autor: Stanislav Mihulka (04.08.2017)
Čínský railgun vyplul na moře. Údajně     Autor: Stanislav Mihulka (03.01.2019)
Kolejnicový klub: Turecko testuje vlastní elektromagnetické dělo     Autor: Stanislav Mihulka (31.03.2019)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace