Superpočítačem poháněný Storywrangler těží úžasné věci z hlubin Twitteru  
Twitter je divokým ekosystémem myriád slov, myšlenek a příběhů. Nový online nástroj Storywrangler se superpočítačovou výpočetní silou funguje jako výkonný teleskop, kterým je možné v reálném čase nahlížet do twitterové reality. Je jako globální senzor dění, který by mohl do jisté míry předpovídat budoucí vývoj.
Storywrangler, logo. Kredit: University of Vermont.
Storywrangler, logo. Kredit: University of Vermont.

Twitter je jako vesmír lidské online civilizace. Funguje od roku 2006 a od té doby nashromáždil nespočet miliard stručných postů od lidí a botů po celé planetě. Tým amerických odborníků, který vedl Thayer Alshaabi z University of Vermont, stvořil „teleskop“, kterým je možné v reálném čase twitterovský vesmír studovat a hledat odpovědi na zvědavé otázky.

 

Thayer Alshaabi. Kredit: University of Vermont.
Thayer Alshaabi. Kredit: University of Vermont.

Tento teleskop se jmenuje Storywrangler a pohání ho superpočítač centra Vermont Advanced Computing Core. Je vybavený virtuálními „čočkami“, které dovolují zaostřit na vývoj používání slov, myšlenek i příběhů, co se rodí a zase mizí na Twitteru. Jak uvádějí tvůrci Storywranglera, Twitter sice nereprezentuje celé lidstvo, ale používá ho velmi velká a velmi pestrá skupina obyvatel planety, včetně mnoha osobností se značným vlivem.

 

Storywrangler je schopný ukazovat hlavní diskurzy, které jsou právě na pořadu dne. Jak trefně uvádějí tvůrci, tahle věc kvantifikuje kolektivní pozornost lidstva. Nejde přitom jenom o pohled slavných lidí rozmanitého ražení, ale také o každodenní vyjádření online davu.

 

Storywrangler v akci. Kredit: University of Vermont.
Storywrangler v akci. Kredit: University of Vermont.

Alshaabi a spol. se Storywranglerem dovedou jako první analyzovat 1, 2 a 3 slovné fráze ve tvítech, které byly zveřejněny zhruba 150 různých jazycích, od vzniku Twitteru až do dneška. Storywrangler má přitom časové rozlišení 15 minut, takže doslova drží pařáty na tepu doby.

 

Superpočítačový Storywrangler je ale ještě víc, než jen další šikovný nástroj na analýzu sociálních médií. Funguje totiž také jako globální senzor dění. Detekuje co se děje, jak na to lidé reagují, a také může do jisté míry předpovídat, co se bude dít dál. Psychohistorie to sice úplně není, ale Isaac Asimov by měl určitě radost.

 

Alshaabiho tým názorně předvedl, že Storywrangler může například předpovídat politickou nebo finanční nestabilitu. Analyzovali používání výrazů „rebellion“ a „crackdown“ v různých oblastech světa a zjistili, že dynamika těchto slov na Twitteru průkazně souvisí se změnami indexu geopolitického rizika v těchto oblastech. Tvůrci jsou přesvědčeni, že jejich Storywrangler je součástí evoluce vědy. Měl by umožnit rozvoj nových postupů v žurnalistice, ve studiu jazyků nebo třeba v historii počítačů a online prostředí.

 

Literatura

TechXplore 16. 7. 2021.

Science Advances 7: eabe6534.

Storywrangler online

Datum: 17.07.2021
Tisk článku

Související články:

Nebojte se experimentování Facebooku s emocemi!     Autor: Stanislav Mihulka (01.07.2014)
Twitter proti Daeš: Rušení účtů islamistické propagandy funguje docela dobře!     Autor: Stanislav Mihulka (24.02.2016)
Twitterboti vyrážejí na lov nenávistných trollů     Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2016)
Umělá inteligence Margarita přepisuje proslovy. Na Trumpově řeči zkolabovala     Autor: Stanislav Mihulka (13.05.2020)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace