Život na planetách červených trpaslíků byl zázračně zachráněn. Prozatím  
Červení trpaslíci jsou velmi hojní. Mívají planety, nezřídka podobné Zemi a v obyvatelných zónách. Jsou to ale vzteklé hvězdy, které často odpalují jednu supererupci za druhou. Až doposud jsme si mysleli, že je to fatální problém pro obyvatelnost jejich planet či snad možnou přítomnost života. Jak se ale ukázalo, může to být poněkud jinak.
Supererupce červených trpaslíků nejspíš nemíří na planety. Kredit: NASA, ESA and D. Player (STScI).
Supererupce červených trpaslíků nejspíš nemíří na planety. Kredit: NASA, ESA and D. Player (STScI).

Z dílčího vědeckého problému se občas stane napínavý sci-fi thriller. Jak se zdá, právě taková je otázka možné existence života na planetách červených trpaslíků. Jak známo, červení trpaslíci jsou velice běžní a běžně mají planety, nezřídka podobné Zemi a v obyvatelné zóně. Pokud by tyto planety byly alespoň teoreticky obyvatelné, podstatně to zvýší počet obyvatelných světů Mléčné dráhy.

Ekaterina Ilin. Kredit: AIP.
Ekaterina Ilin. Kredit: AIP.

 

Když se ukázalo, že červení trpaslíci velmi běžně a často odpalující divočící supererupce, tak to bylo pro naděje s obyvatelností jejich planet jako ledová sprcha. Planeta opalovaná supererupcemi není moc lákavým místem pro život pozemského typu. Zdálo se, že obyvatelnost planet červených trpaslíků může zachránit jen zázrak.

 

A kupodivu, zázraky se občas dějí. Ekaterina Ilin z německého institutu Leibniz Institute for Astrophysics Potsdam (AIP) a její kolegové jen s malou nadsázkou vyrvali obyvatelnost planet červených trpaslíků hrobníkovi z lopaty. Použili data vesmírného teleskopu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), který je sice specialistou na pátrání po exoplanetách, ale pozoruje i jiné věci. V jeho datech je možné nalézt i hvězdné erupce.

Planety červených trpaslíků, jako je třeba TRAPPIST-1, obíhají v těsné blízkosti. Kredit: NASA/JPL-Caltech.
Planety červených trpaslíků, jako je třeba TRAPPIST-1, obíhají v těsné blízkosti. Kredit: NASA/JPL-Caltech.

 

Badatelé se detailně zaměřili na hvězdné erupce červených trpaslíků. A objevili zásadní věc, která vše mění. Vypadá to, že rozložení hvězdných erupcí červených trpaslíků je úplně jiné, než u našeho Slunce, které dobře známe a proto máme sklon podle něj hodnotit okolní hvězdy.

 

Sluneční erupce se typicky odpalují v oblasti rovníku Slunce. Proto mají tyto výrony částic a energie nepříjemný sklon zasahovat planety Sluneční soustavy, včetně Země. Protože v podstatě obíhají kolem rovníku Slunce. Nejspíš všichni si intuitivně mysleli, že na červených trpaslících je to stejné. Hvězda jako hvězda. Jenomže to tak není. Červení trpaslíci odpalují erupce mnohem blíže pólům. Na Zemi bychom řekli zhruba za polárními kruhy. Takové erupce s velkou pravděpodobností žádné planety nezasáhnou. Zmíněná studie zahrnuje pouze čtyři červené trpaslíky, což není mnoho. Pokud se ale její výsledky potvrdí, tak astrobiologové mohou slavit. Obyvatelných planet by mohla být plná Mléčná dráha.

 

 

Literatura

Universe Today 7. 8. 2021.

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society online 5. 8. 2021.

Datum: 08.08.2021
Tisk článku

Související články:

Proxima Centauri odpálila tak extrémní erupci, že byla vidět pouhým okem     Autor: Stanislav Mihulka (11.04.2018)
Superobyvatelné planety: Žije se někde lépe než na Zemi?     Autor: Stanislav Mihulka (06.10.2020)
Shakespearovské dilema: Jsou či nejsou obyvatelné planety červených trpaslíků?     Autor: Stanislav Mihulka (05.01.2021)Diskuze:

Libor Zak,2021-08-09 11:33:20

Dobrá zpráva, ale pořád tu máme tu nepříjemnou vázanou rotaci. Navíc ještě uvidíme, jak to s těmi erupcemi je, jestli i tak nezasahují planety až moc často. Necháme se překvapit.

Odpovědět


Re:

Václav Dvořák,2021-08-11 14:15:28

Vázaná rotace může být výhoda, v případě velké erupce je možné se někam schovat. Už proto, že obývaný pás bude nejspíše na rozhraní obou stran. A záleží na množství poměru vody a pevniny a velikosti planety...

Odpovědět

Síla erupcí

Michal Kejík,2021-08-08 21:42:21

u červených trpaslíků je až o 4 řády větší než na Slunci. Takže i při zjištěném pravděpodobném směřování erupcí zůstává slušná šance, že planety občas zasáhne velká dávka. Dalším nepříznivým faktorem je, že obyvatelná zóna u ČT je podstatně blíž než oběžná dráha Země a erupce nestačí tolik zeslábnout jako po cestě k Zemi.

Odpovědět


Re: Síla erupcí

Jan Novák9,2021-08-09 21:20:10

U podmořských kuřáků v hloubce přes 3km, kde si myslíme že se život vyvinul, občasná erupce nevadí. Hlavně když erupce nezasáhnou planetu tak často aby to odneslo atmosféru a vodu. U podmořských kuřáků s vlastním vytápěním nevadí chemotrofním bakteriím ani vázaná rotace planety.

Odpovědět


Re: Síla erupcí

Jakub Matouš,2021-08-10 17:04:25

Vázaná rotace muže naopak pomoct pokud se planeta nachází na okraji obyvatelné zóny. Stačí aby planeta měla dostatek vody, aby se zamezilo jejímu zamrznutí na odvrácené straně.

Odpovědět

Platí to

Václav Dvořák,2021-08-08 15:54:01

taky i pro nejbližší Proximu Centauri ? Anebo je to taková zlá výjimka ?

Odpovědět

oné

Jan Mrkvicka,2021-08-08 11:06:53

Červení trpaslíci príliš nesvietia, preto majú ufoni takú nezdravú neopálenú farbu. Žijú na planétach s oveľa menšou gravitáciou ako má Zem, podľa veľkej hlavy a tenkého krku.

Odpovědět


Re: oné

Jiří Staněk1,2021-08-08 11:22:11

A nebo to může být výsledek evoluce z generačních cest napříč vesmírem.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz