Prototyp hypersonické střely se scramjetem zvládl historický letový test  
Hypersonické střely jsou fajn. Soudobé protiraketové systémy proti nim nemají mnoho šancí a mohou ničit cíle pouhou kinetickou energií. Hypersonické střely se scramjetem jsou ale ještě lepší. Mohou manévrovat za letu v nízké výšce, což jim dává ještě větší nezranitelnost, větší přesnost, nižší váhu a větší dolet.
Koncept střely HAWC. Kredit: DARPA.
Koncept střely HAWC. Kredit: DARPA.

Hypersonické zbraňové systémy klepou na dveře. Americké společnosti Raytheon Missiles & Defense a Northrop Grumman společnými silami uskutečnily průlomový test prototypu hypersonické střely se scramjetem, čili s náporovým motorem pro nadzvukový let. Test představuje významný milník v programu americké agentury pro pokročilé výzkumné projekty DARPA „Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC).

 

Scramjetový pohon. Kredit: Luke490 / Wikimedia Commons.
Scramjetový pohon. Kredit: Luke490 / Wikimedia Commons.

Hypersonické střely přinášejí takové výhody, že představují revoluci ve válčení na úrovni, jaká tu nebyla k vidění od zavedení nadzvukových systémů po druhé světové válce. Hypersonická střela, která letí rychlostí Mach 5 a vyšší, představuje tvrdý oříšek pro soudobé systémy protiraketové obrany. Zároveň mají takovou kinetickou energii, že mohou zničit cíl pouhým nárazem a vlastně ani nepotřebují klasickou bojovou hlavici.

 

V současnosti je ve vývoji řada hypersonických zbraní po celém světě. Vytvořit prakticky použitelný zbraňový systém chce ale daleko víc, než jenom překonávat rychlostní rekordy. Střely musejí mít adekvátní dosah, možnosti ovládání letu a také by měly být v maximální možné míře stealth. Týká se to řady dosavadních prototypů hypersonických zbraní. Obvykle je vynáší raketový stupeň a hypersonická střela poté využívá zemskou gravitaci k dalšímu zrychlení. Bývají to hypersonické kluzáky, které jsou dobré pro výzkumné projekty a testy, ale k jejich praktickému využití ještě zbývá notný kus cesty.

 

Nedávný letový test bombardéru B-52 se dvěma klasickými hyperosonickými střelami AGM-183A. Kredit: Matt Williams/US Air Force.
Nedávný letový test bombardéru B-52 se dvěma klasickými hypersonickými střelami AGM-183A. Kredit: Matt Williams/US Air Force.

Slibné jsou v tomto směru hypersonické střely se scramjetem, i když u nich rovněž zbývá vyřešit řadu problémů, především aerodynamického rázu. Takové střely mají sice jen těsně hypersonickou rychlost, ale mohou manévrovat během letu v nízké výšce, což přináší další výhody. Budou ještě obtížněji detekovatelné, a také lehčí, přesnější a budou mít větší dosah.

 

Zmíněný průlomový test proběhl před pár dny, 20. září. Prototyp hypersonické střely se scramjetem HAWC byl vypuštěn zpod křídla letounu za letu. Po pár sekundách se zažehl raketový stupeň na pevné palivo, který střelu urychlil nad rychlost zvuku. Po jejím překročení se spustil scramjetový pohon, tedy tryskový pohon bez pohyblivých komponent, v němž dochází k mohutnému stlačování vzduchu, který do něj vstupuje.

 

Cílem testu bylo ověřit, že konstrukce střely HAWC může dosáhnout hypersonické rychlosti, a že si přitom poradí s vysokými teplotami. Jak je v podobných případech u zásadních zbraňových systémů obvyklé, prakticky žádné detailnější informace nejsou k dispozici. Podle Colina Whelana je to každopádně historický moment, který otevírá cestu nasazení takových zbraňových systémů v dohledné době. Bude to podle něj výrazný nárůst bojové kapacity armády.

 

Video: USAF Completes 1st Free Flight Test of HAWC Hypersonic Weapon…

 

Literatura

Raytheon 27. 9. 2021.

Datum: 30.09.2021
Tisk článku

Související články:

Americké letectvo testuje novou hypersonickou střelu s bombardérem B-52     Autor: Stanislav Mihulka (16.06.2019)
Glide Breaker: Jak zastavit útok hypersonickými zbraněmi?     Autor: Stanislav Mihulka (02.02.2020)
Hypersonický detonační test otevírá dveře ultrarychlému pohonu     Autor: Stanislav Mihulka (12.05.2021)
Americké letectvo financuje vývoj hypersonického letounu Quarterhorse     Autor: Stanislav Mihulka (12.08.2021)Diskuze:

Srovnání

David Pešek,2021-10-04 22:31:47

Zde by bylo zajímavé srovnání s konkurencí - test hypersonické střely cirkon odpálené z ponorky

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz