Záhadné sklo v poušti Atacama zřejmě pochází od výbuchu komety  
75 kilometrů dlouhý pás pustiny v chilské poušti Atacama pokrývá spousta silikátového skla. Podle nového výzkumu jde o pozůstatky extrémní exploze vesmírného tělesa, zřejmě komety či její části, která se před 12 tisíci let srazila se Zemí. Nasvědčuje tomu struktura skla i jeho chemické složení.
Sklo v poušti Atacama. Kredit: P.H. Schultz/Brown University.
Sklo v poušti Atacama. Kredit: P.H. Schultz/Brown University.

Asi tak před 12 tisíci let, tedy na konci nejmladší doby ledové, něco sežehlo velkou plochu pouště Atacama v Chile nezměrným žárem. Byl tak extrémní, že spekl masy pouštního písku do přízračných kusů křemenného skla. Vyskytují se v pásu o délce asi 75 kilometrů. Nový výzkum rozmístění a složení těchto zvláštních kusů skla dovedl vědce k myšlence, co by to vlastně mohlo být.

Peter H. Schultz. Kredit: Brown University.
Peter H. Schultz. Kredit: Brown University.

 

Pete Schultz z americké Brown University s týmem kolegů objevil neklamné známky toho, že sklo v poušti Atacama stvořila divoká exploze v blízkosti zemského povrchu. Vzhledem k rozloze zasažené plochy to podle Schultze musel být opravdu mimořádný výbuch. Zmíněné sklo se nachází východně od planiny Pampa del Tamarugal v severní Chile, která je součástí pouště Atacama. Je to úchvatná krajina, kde se mimo jiné nacházejí geoglyfy. Nedaleko na sever byl objeven Gigante de Atacama (Atacamský obr), největší prehistorická antropomorfní figura na světě, o délce 119 metrů.

Stejné minerály jako v materiálu z komety Wild 2. Kredit: P.H. Schultz/Brown University.
Stejné minerály jako v materiálu z komety Wild 2. Kredit: P.H. Schultz/Brown University.

 

Původ skla byl dlouhá léta záhadou. Jak uvádí Schultz, neexistuje jediný důkaz, že by sklo vzniklo nějakou vulkanickou aktivitou. Dříve se jako možná příčina zvažovaly rozsáhlé požáry vegetace, Schultzův tým to ale vyloučil. Charakter skla tomu neodpovídá. Vše nasvědčuje tomu, že sklo z Atacamy vzniklo při obrovské explozi, kterou doprovázela nesmírně silná tornáda a vichry.

Atacamský obr. Kredit: Emilio Erazo-Fischer / Wikimedia Commons.
Atacamský obr. Kredit: Emilio Erazo-Fischer / Wikimedia Commons.

 

Chemické analýzy skla ukázaly, že obsahuje zirkony, které se přeměnily na baddeleyit, tedy oxid zirkoničitý, který se nachází jen vzácně. K této přeměně přitom dochází, když teplota prostředí překročí teplotu asi 1 650 °C. K tomu by při požáru trav a křoví došlo jen velmi těžko. Badatelé ve skle rovněž objevili exotické minerály, které se typicky nacházejí v meteoritech a dalších materiálech mimozemského původu, například ve vzorcích z americké mise Stardust, jenž sbírala částice pocházející z komety Wild 2.

 

Schultz s kolegy jsou přesvědčeni, že nad pouští Atacama před 12 tisíci let vybuchla kometa či její část. Potvrzení výsledků, přesné datování události a upřesnění povahy tělesa, které tehdy přiletělo, ale ještě bude vyžadovat další výzkum. V poslední době se ukazuje, že podobné události nemusejí být v pozemské historii vzácné, takže nás nejspíš ještě čekají zajímavé objevy.

 

Literatura

Brown University 2. 11. 2021.

Geology online 2. 11. 2021.

Datum: 04.11.2021
Tisk článku

Související články:

Černý oblázek ze Sahary důkazem dávného zásahu Země kometou     Autor: Stanislav Mihulka (11.10.2013)
Oheň a led: Dávnou Antarktidu ožehla vesmírná exploze     Autor: Stanislav Mihulka (01.04.2021)
Extrémní exploze meteoru zničila starověké sídlo Beth Haram v Jordánsku     Autor: Stanislav Mihulka (21.09.2021)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace