Jaká je imunitní paměť po těžkém průběhu nemoci covid-19?  
Hodně se teď diskutuje o tom, jak dlouho jsme po prodělání nemoci chráněni. Výsledky americké studie zveřejněné před dvěma dny napovídají, zda na tom jsou lépe ti, kteří měli průběh lehký a bezpříznakový, nebo ti, kteří s sváděli s virem těžký boj na jednotce intenzivní péče.

Evelien Bunnik, imunoložka a genetička, odpovídající autorka studie.  Kredit: U.T. Health San Antonio.
Evelien Bunnik, imunoložka a genetička, odpovídající autorka studie. Kredit: U.T. Health San Antonio.

Není pochyb o tom, že připravenost imunitního systému je důležitá, a že pro případ opětovného nakažení je lepší mít buněk zvaných paměťové raději více než méně. Vědci z Vědeckého zdravotnického centra v San Antoniu, spadajícího pod University of Texas, se zajímali, zda i v případě koronaviru platí poučka, že po těžším průběhu nemoci si organismus zvláště nebezpečného nepřítele lépe pamatuje.

 

Na snímku pořízeném elektronovým mikroskopem jsou viry SARS-CoV-2 (původci onemocnění COVID-19). Viry mají na vnějším okraji hroty (spike) dávající virům vzezření trnové koruny. Podle toho dostali jméno koronaviry. Kredit: NIAID-RML.
Na snímku pořízeném elektronovým mikroskopem jsou viry SARS-CoV-2 (původci onemocnění COVID-19). Viry mají na vnějším okraji hroty (spike) dávající virům vzezření trnové koruny. Podle toho dostali jméno koronaviry. Kredit: NIAID-RML.

Aby se vědci na položenou otázku dobrali odpovědi, rozdělili si covidové pacienty, kteří na tom byli zdravotně přibližně stejně, na dvě skupiny. Do jedné zařadili ty, kteří do nemocnice nastoupili, ale nemoc u nich proběhla bez větších komplikací. Druhou skupinu tvořili nešťastníci s těžkou formou COVID-19, které museli sundávat hrobníkovi z lopaty pomocí mimotělní membránové oxygenace (ECMO), nebo invazivní mechanickou ventilací.

 

Oběma skupinám pacientů odebírali krev a zzjišťovali, jak na tom jsou s paměťovými B buňkami. Respektive, jak jsou tito jejich obranáři schopni reagovat na spike protein SARS-CoV-2. Vyškolené paměťové B buňky se totiž dají od jiných bílých krvinek poznat podle toho, že ve svém výučním listě (tím je jejich povrchová buněčná membrána), mají pomocí markerů zapsánu specializaci „T-bet“ a „FcRL5“. Analýzu krve oběma skupinám pacientů vědci prováděli jeden měsíc po nástupu příznaků nemoci a pak znovu po pěti měsících od jejího prodělání. Pravdou je, že studie není nijak rozsáhlá, nicméně pracovišť, kde jsou schopni zjišťovat stav imunitního systému stanovováním počtů paměťových B buněk, je na celém světě jako šafránu.

 

Thomas Patterson, infektolog, vedoucí výzkumného kolektivu. Kredit: U.T. Health San Antonio.
Thomas Patterson, infektolog, vedoucí výzkumného kolektivu. Kredit: U.T. Health San Antonio.

A čeho, že se vědci dobrali? Že pacienti, kteří se zotavili z méně závažného onemocnění, jsou na tom s paměťovými buňkami lépe. I když studie nedala odpověď na to, jak dlouho nás prodělání nemoci chrání (na to nebyla stavěna), přesto je svým poznatkem zajímavá. Rozhodně nepotěší ty, kteří si své martýrium s covidem prodělali a nabyli představy, že jsou na tom lépe než ti, kteří infekci zvládli levou zadní. Připravenost paměťových B buněk u pacientů s prodělaným těžkým průběhem infekce nenasvědčuje, že by měli být před opakovanou infekcí SARS-CoV-2 lépe chráněni. Jak si kdo nový poznatek dáme do souvislosti s doporučovaným očkováním i pro ty, kteří již nemoc prodělali, to už autoři nechávají na nás.

 

Literatura

Raphael A. Reyes et al, SARS-CoV-2 spike-specific memory B cells express higher levels of T-bet and FcRL5 after non-severe COVID-19 as compared to severe disease, PLOS ONE (2021). DOI: 10.1371/journal.pone.0261656


Datum: 25.12.2021
Tisk článku

Související články:

Ako si budeme nažívať s vírusom SARS-CoV-2     Autor: Matej Čiernik (16.08.2021)
Pilulka na COVID-19 umutuje virus k smrti     Autor: Josef Pazdera (27.10.2021)
Pacient „nula“ byl omyl     Autor: Josef Pazdera (22.11.2021)
Třetí dávku ano, nebo ne?     Autor: Josef Pazdera (22.11.2021)
COVID-19 – tři novinky, jedna dobrá     Autor: Josef Pazdera (06.12.2021)
Proč někteří máme průběh COVID lehký a jiní to nepřežijí?     Autor: Josef Pazdera (19.12.2021)Diskuze:

Snad už to díky omikronu

Richard Vacek,2021-12-26 15:45:02

Spěje ke stavu, že vir bude všude a každý se s ním bude pravidelně setkávat a utužovat si svou imunitní odpověď. Tak, jako u řady jiných respiračních virů.

Odpovědět

Laický názor

M. Marvan,2021-12-26 12:53:57

Děkuji za zajímavé čtení. Přiznám se ale, že mi to přijde jako logicky očekávatelný výsledek.
Nejzávažnější průběh měli ti, jejichž imunitní systém byl v nejhorší kondici a u nichž proto
největší roli hrála antivirotika. Pak bych očekával, že při reinfekci, pokud k ní dojde, to bude zase tak.

Odpovědět


Re: Laický názor

Florian Stanislav,2021-12-26 19:40:00

Logické to asi je, ale spíš jsem se setkal s lidmi, kteří byli v dobré kondici, měli těžší průběh a myslí si, že jejich organismus vyrobil hodně protilátek.

Odpovědět


Re: Re: Laický názor

Jan Novák9,2021-12-27 19:22:20

Bohužel nejde o kondici lidí. Jde o specifickou reakci imunitního systému na coronavir, ta bývá při hodně špatné kondici horší než při dobré u stejného jedince, ale nemusí být o nic lepší ani při dobré kondici při srovnání různých lidí.

Třeba můj známý měl lehký průběh, pak po roce se nakazil znovu s mnohem těžším průběhem bez zjevného důvodu.

Odpovědět


Re: Re: Re: Laický názor

Josef Šoltes,2021-12-29 14:44:18

Těžké průběhy u zdravých lidí jsou zpravidla způsobeny nadměrnou reakcí imunitního systému, proto také při covidu pomáhají inhalační spreje astmatiků. Obsahují často kortikoidy.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Laický názor

Urban Novák,2021-12-29 20:00:03

Takže už neplatí, že těžké průběhy jsou způsobovány trombózami a zapaly plic? Nebo tyto komplikace trápí jenom ty, kteří mají k tomu další komorbidity?

Odpovědět

věk

Rudolf Svoboda,2021-12-26 09:59:02

Škoda že není nikde napsán průměrný věk pacientů. Předpokládám že lidé potřebující ventilaci a ecmo byly starší. Dle mého laického vědění imunitní systém v pozdějším věku se hůře učí. Naopak u dětí je tomu naopak. Může i toto mít vliv na tento výzkum?

Odpovědět


Re: věk

Rudolf Svoboda,2021-12-26 10:01:15

Omluva za gramatiku

Odpovědět


Re: věk

M. Marvan,2021-12-26 12:55:00

Věk a další parametry jsou publikovány v tabulce přiložené k originálnímu článku.

Odpovědět


Re: Re: věk

Urban Novák,2021-12-26 15:17:01

Hmm, do studie bylo zařazeno 16 pacientů. Vypovídací hodnota empirické studie pro n=16 zřejmě nebude nijak vysoká, proto berte veškeré informace v tomto článku s velkou rezervou.

Odpovědět


Re: Re: Re: věk

Tomáš Hluska,2021-12-28 03:19:05

Celou dobu voláte po měření paměťových buněk a když je konečně někdo změří, zase se Vám to nelíbí. Vám se člověk nikdy nezavděčí, co?

Odpovědět


Re: Re: Re: věk

Tomáš Hluska,2021-12-28 03:54:20

Our study consisted of a relatively small number of individuals but recapitulated many of
the observations reported from much larger cohorts, including the frequency of spike-specific memory B cells after infection and the fraction of spike-specific B cells that recognizes RBD epitopes. We also confirmed the loss of IgM+ and IgA+ spike-specific memory B cells and antispike and anti-RBD plasma IgM, as well as maintenance of IgG+ spike-specific memory B cells and anti-spike plasma IgG five months post-symptom onset [4, 17]. This gives us confidence in the validity of several new observations that we discuss in more detail below.


Jestli bych jim něco vyčítal, tak spíš rozdělení na non-severe a severe condition, kde non-severe zahrnuje i neinvazivní připojení ke kyslíku. Ideálně by asi měli 4 kategorie a mohli by sledovat, jestli je tam nějaký trend. ale to by v některých kategoriích měli n = 2. To byste prskal ještě víc.
Ale já samozřejmě nejsem odborník na imunologii, tak co já o tom můžu vědět.

Odpovědět


Re: věk

Tomáš Hluska,2021-12-28 03:18:07

Věk a další charakteristiky pacientů máte tady
https://doi.org/10.1371/journal.pone.0261656.s012

Ve zkratce:
charakteristika méně vážný průběh vážný průběh
počet 11 5
věk průměr 52,6 49,4
věk medián 59 50
odchylka 19 9

Jak vidíte, průměr i medián jsou vyšší pro méně závažné průběhy, ale taky je mnohem větší odchylka. To bude tím, že tam mají pacienty od 20 let, ale i 3 v kategorii 65+.

Odpovědět


Re: Re: věk

Tomáš Hluska,2021-12-28 03:30:26

Jen bych ještě doplnil, že nejstaršímu pacientovi s těžkým průběhem bylo 64 let, čili z nejstarších se nedostal do této kategorie.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz