Vědecký příspěvek počítače odezní na vědecké konferenci  
Jestli si myslíte, že pro aktivní účast na vědecké konferenci musíte nejprve provádět nějaký výzkum, pak jste na omylu. Pracujete-li v oboru počítačových věd, stačí vám program SCIgen. Ten už za vás "vědeckou" práci napíše.

Parta studentů z MIT vyvinula počítačový program SCIgen, který vygeneruje vědecký příspěvek včetně grafů, obrázků a citací odborné literatury. Je to jen jakési "blablabla", ale plní svůj účel. Můžete jím otestovat připravovanou vědeckou konferenci.


 

 

Řada konferencí, sympozií a kongresů nemá jiný účel, než vydělat prachy. Jejich cílem je nabrat co nejvíce účastníků, z nichž každý pochopitelně zaplatí konferenční poplatek. To, s čím účastníci konference přijíždějí, je celkem vedlejší. Nikdo to nehodnotí. Tým autorů SCIgenu vytvořil dva "blabla" příspěvky a přihlásil je na The 9th Word Multi-Conference on Systemics and Infromatics konanou od 10. do 13. července 2005 v Orlandu na Floridě. A jeden z nich byl přijat! Druhý byl odmítnut. Ovšem nikoli proto, že by byl nesmyslný. Autoři konference se drží zásady, že každý platící autor by neměl zabírat moc místa a času, aby se dostalo i na jiné platící autory. Prostě nenechají vás jednou platit a dvakrát se exhibovat s příspěvkem.
Jestli si myslíte, že tím tento povedený příběh končí, tak jste na omylu. Hoši z MIT uspořádali sbírku, aby měli na konferenční poplatky, cestu, nocleh a jídlo. Potřebují 1 300 dolarů. Už teď vybrali víc než 2000. Takže pojedou! Už se těší, jak o  své "náhodně vygenerované práci" povedou s ostatními účastníky konference "náhodně generovanou diskusi".


 

Prof. Nobody, PhD

Přijde vám to vtipné? Možná jen do chvíle, než si uvědomíte, že v české vědě stále ještě přežívají lidé, kteří považují příspěvek na konferenci za "vědeckou publikaci". Tito matadoři vědy objíždějí s jedním příspěvkem konference, kongresy a sympozia podobně jako tenisté turnaje ATP tour. Mnozí "permutují" slova v názvu příspěvku, aby to nevypadalo, že se jen trapně opakují. Jiní se s tím ani nenamáhají. Nejlépe, když se jedna konference koná na Novém Zélandu, druhá v Keni a třetí na Havaji. No řekněte, kdy a jak by se tam člověk jinak podíval? Ve svém "přehledu vědeckých prací" pak uvádějí impozantní počty "tvůrčích počinů". Bohužel, skutečné vědecké práce publikované ve vědeckých časopisech s náročným oponentním řízením se v tomto "hrůzném seznamu" vyskytují jen sporadicky - pokud vůbec. Ještě děsivější je, když na tuto hru přistoupí i celé instituce a udělují za aktivní vědeckou turistiku tituly PhD, docentury či dokonce profesury.


A tak nezbývá, než provolat slávu hochům z MIT. Jejich snaha zesměšnit výdělečné konference může v našich "specifických" podmínkách účinkovat jako velmi hořký lék na blouznivé snění o vědě, jež ve skutečnosti žádnou vědou není. Jako národ, jehož "největším Čechem" se stal Jára Cimrman (i když se to oficiálně nikdy nepřizná), bychom měli nad SCIgenem vyloženě plesat.

 
Pramen: http://www.pdos.lcs.mit.edu/scigen/

Datum: 14.04.2005 15:03
Tisk článku

Lživé kameny z Marákeše - Gould Stephen Jay
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 371 Kč
Lživé kameny z Marákeše
Gould Stephen Jay
Související články:

New Horizons míjí Triton     Autor: Tomáš Petrásek (01.04.2011)
Smí Rakušané topit uhlím?     Autor: Igor Tureček (17.04.2008)
Ig Nobel ceny 2007     Autor: Josef Pazdera (06.10.2007)
Budou se děti jmenovat „@“,...?     Autor: Josef Pazdera (19.08.2007)
Přehrajte si své geny třeba na piáno     Autor: Jaroslav Petr (03.05.2007)Diskuze:

Konference jako vedecka publikace

hermy,2005-06-10 12:47:36

Souhlasim s tim, ze rada konferenci nema uroven. Avsak jsou i konference se znacnym renome a velmi trvdym oponentnim rizenim. takze vynechat smahem konference z rady bobriku bych vydel jako jako spatny krok. Navic na konferencich se vetsinou "pecou" spoluprace, granty a takova ta vedni politika. Z vaseho clanku to vyzniva, jako by kazdy kdo jezdil na konference se akorat rekreoval. A to v obecne rovine pravda neni.

Ale uznavam, ze rada "mezinarodnich" konferenci uroven opravdu nema.

Hovorite a naznacujete o casopisovych prispevcich jako o kvalitnejsich "bobricich". Ale i za publikaci v casopise platite a tim padem, snaha vydelat a tudiz riziko "vezmeme cokoli", se obevuje i zde. Znam radu "mezinarodnich" casopisu, ktere maji zhruba stejne renome jako Vami zminovana americka konference.

Odpovědět


Ja bych

Vojta,2006-02-13 23:50:12

to tak NEVYDEL.

Odpovědět

něco pro managory

Didi,2005-04-20 19:18:16

sorry nějak mi to nevzalo link/>
http://pixy.cz/apps/apel/

Odpovědět

něco pro managory

Didi,2005-04-20 19:14:33

Pokud jste manager a potřebujete hromadku hesel do prezentace zkuste třeba http://pixy.cz/apps/apel/

(a pak si několikrát zkuste zaktualizovat stránku :-)

Odpovědět

Clanek vystihuje situaci

Ben,2005-04-17 18:17:28

Dokoncuji interne PhD na jedne nejmenovane ekonomicke universite a mohu jen souhlasit se zakladnim nametem clanku. Nase fakulta dostava miliony ze statniho rozpoctu, rozdava Ing. tituly i "nahodnym kolemjdoucim", "vedecke konference" jsou jen sbiranim bobriku do publikacni cinnosti, "vyzkumne zamery" pisi lide, kteri o dane problematice (a leckdy o nicem) nic nevedi, profesori vetsinou studovali (resp. meli staz) v Moskve, Minsku ap. Kdyby cela instituce najednou "zmizela" nikdo by si toho asi nevsiml.

Odpovědět

ale sak to tu uz bolo

den,2005-04-16 08:46:43

Taky program som mal uz na disku raz. Nebolo to generovanie vedeckej prace ale bol to generator dakeho komunistickeho prejavu este pre DOS (ked ma zabijete netusim kto to mohol spachat, kedze sa k nam prve 286 dostali prakticky az po pade toho rezimu, tak si ho moc funkcionari neuzili, ale prejavy generovane tym programom sa az zahadne podobali na skutocne prejavy ;-))

Odpovědět

to by nefungovalo

jarda petr,2005-04-15 12:55:12

Mám obavu, že náhodně generovaný grant by žádnou podporu nezískal. Ani náhodou. V tomto případě neposuzuje výtvor ten, kdo inkasuje, ale ten, kdo sahá do kapsy. Lidem je celkem jedno, za co dostanou prachy. Ale sakra je zajímá, na co je mají vynakládat. To platí i pro grantové agentury. Ale myslím, že by se náhodné generování textů mohlo hodit v českém parlamentu při psaní zákonů. Možná bychom pak neměli v legislativě tolik hovadin, jako když to píšou poslanci a senátoři. Určitě by šly náhodně generovat i projevy většiny našich politiků. V drtivé většině by to byl taky jen a jen posun k lepšímu. takové perly jako "já rozumím, že je to o tom, že se dohodneme nebo nedohodneme" by spíchnul trochu slušnější software levou zadní.

Odpovědět

Granty

Radek,2005-04-15 10:36:38

Škoda ze hoši z MIT nenapsali podobný program na podavání grantů

Odpovědět

posudky

jarda petr,2005-04-15 03:13:47

Posudky generované počítačem? Ty už možná fungují. Když čtu tradiční posudky, v kterých se konstatuje úvodem, že práce má x stran, y tabulek a z odkazů na literarní prameny, mám pocit, ze na tohle snad oponent ani nepotreboval mozek. Ted se priklanim k nazoru, ze jde o produkt generovany nejakym softwerem.

Odpovědět

Co hloub?

Kluk,2005-04-14 19:59:24

Co třeba i oponenturu ? TO by mohlo být.

Odpovědět

SCIgen, PhD

Standa,2005-04-14 16:29:06

Další fáze by mohla spočívat ve vygenerování a obhajobě doktorské práce. Zatím ještě, pokud vím, žádný počítačový program titul PhD nedostal. Udělující univerzita by jistě takovým primátem byla nadšena.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace