Lift Energy Storage System promění mrakodrapy v gravitační baterie  
Výškové budovy s moderními výtahovými systémy by se překvapivě snadno mohly stát důmyslnými gravitačními bateriemi. Kromě standardního ubytování by pomáhaly řešit vrtochy obnovitelné energie v rozvodných sítích. Stačí k tomu jednoduché zátěže, nějaké nevyužité prostory a šikovní autonomní roboti.

Pokročilé magnetické výtahové systémy jsou pro mrakodrapy-baterie vhodné. Kredit: Thyssenkrupp.
Pokročilé magnetické výtahové systémy jsou pro mrakodrapy-baterie vhodné. Kredit: Thyssenkrupp.
Obnovitelná energie je fajn, ale má své mouchy. Mimo jiné potřebuje masivní a efektivní systémy baterií, které by tlumily „nárazy reality“ při provozu obnovitelné energetiky. Což se lehko řekne. V poslední se objevují podivuhodné koncepty gravitačních baterií, které obsluhují energii s využitím staré dobré gravitační přitažlivosti.

Logo. Kredit: IIASA.
Logo. Kredit: IIASA.

Už jsme byli svědky gravitačních věží s jeřáby (Energy Vault) nebo třeba gravitačních studen (Gravitricity). Ale to byla podle všeho jen rozcvička. Odborníci institutu International Institute of Applied Systems Analysis (IIASA) se sídlem ve Vídni navrhují udělat gravitační baterie z mrakodrapů. Vysoké budovy vnímají jako ohromná skladiště energie, která si říkají o využití.

 

Jejich Lift Energy Storage System (LEST) je založený na moderních výtahových systémech výškových budov. Mnohé z těchto výtahů již mají instalované brzdové systémy, které mohou těžit energii, když jede výtah směrem dolů. Je prý možné je považovat za předem připravené generátory energie. Systémy LEST by rovněž mohly využívat již existující prázdné prostory v budovách, ideálně ve svrchní a spodní části budovy. Z toho všeho plyne, že by mohlo být až překvapivě snadné, a tím pádem levné, předělat vhodné budovy na gravitační baterie.

Mrakodrapy-baterie. Kredit: IIASA.
Mrakodrapy-baterie. Kredit: IIASA.

Systém LEST by mohl využívat čas, kdy výtahy zrovna nevozí pasažéry. V době, kdy je nadbytek obnovitelné energie, tedy například za slunných dnů s vichřicemi a mocným vlnobitím, by výtahy mrakodrapů-baterií vozily zátěže, třeba kontejnery s vlhkým pískem, ze zdola nahoru. Naopak při poptávce po energii by se tyto zátěže vozily ze shora dolů a brzdové systémy výtahů by těžily energii.

 

Tým IIASA navrhuje jako obsluhu pro tyto „výtahové“ baterie autonomní roboty. Pracovali by se zátěžemi a reagovali na aktuální vývoj situace. Zátěže by nemusely být tak velké, že by se k nim nevešli lidé, takže by výtahy občas fungovaly jako součást baterie zároveň coby standardní transportní systém.

 

Ještě zbývá vyřešit řadu otázek a dotáhnout celý koncept k realizaci. Už teď je ale zřejmé, že LEST nabízí oproti dalším podobným systémům některé pozoruhodné výhody. Například, může fungovat doslova v centrech měst, pro které obsluhuje energii, aniž by narušoval městský rytmus. Nezanedbatelné jsou i úspory, které přináší upgrade výškové budovy na baterii.

 

Literatura

New Atlas 31. 5. 2022.

Energy 254: 124102.

Datum: 02.06.2022
Tisk článkuDiskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz