Nové syntetické polymery napodobují biofilmy a zajistí lepší úrodu  
Rostliny během růstu spolupracují se společenstvy mikrobů, s nimiž si vyměňují živiny. Syntetické polymery založené na acyl hydrazonu podporují tvorbu mikrobiálních biofilmů na kořenech rostlin a tím podporují růst rostlin, především ve fázi semenáčků. Pěstované rostliny jsou pak v lepší kondici.
Biofilm je dobrý sluha, ale špatný pán. Kredit: Unsplash/CC0 Public Domain.
Biofilm je dobrý sluha, ale špatný pán. Kredit: Unsplash/CC0 Public Domain.

Když je řeč o biofilmech, polymerových slizech plných mikrobů, obvykle to budí hrůzu. Škodí v potrubí a ještě mnohem horší jsou na implantátech nebo kanylách. Přesto ale existují biofilmy, které chceme, které podporujeme, a které dokonce napodobujeme, z dobrého důvodu.

 

Tim Overton. Kredit: University of Birmingham.
Tim Overton. Kredit: University of Birmingham.

Vědci britské University of Birmingham využili napodobování biofilmů k tomu, aby podpořili růst semenáčků a mladých rostlin u plodin, což zajistí zdravější a silnější rostliny, odolnější vůči chorobám i škůdcům, a lepší úrodu. Vyvinuli metodu, která přispívá k vytváření prospěšných mikrobiálních společenstev v půdě, kolem kořenů rostlin.

 

Semenáčky rostlin si v řadě případů utvářejí symbiotické vztahy s půdními mikroby. Na jejich kořenech vznikají společenstva osídlená bakteriemi, archei, houbami i viry. Dochází mezi nimi k výměně živin, která je prospěšná pro obě strany. Je to velmi důležité především v počáteční fázi růstu semenáčků, kdy jsou velmi zranitelné a snaží se dosáhnout soběstačnosti předtím, než vyčerpají zásoby živin a energie ze semene.

 

Logo. Kredit: University of Birmingham.
Logo. Kredit: University of Birmingham.

Tim Overton a jeho kolegové vytvořili nové polymery, které stimulují tvorbu biofilmů, velmi podobně jako v přírodních podmínkách. Jde o skupinu polymerů založených na acyl hydrazonu a jejich syntéza je výsledkem několikaletého úsilí proniknout do interakcí mezi polymery a mikroby.

 

Tyto polymery fungují jako adhezivní matrix, ve které vznikají komplexy mezi mikroby a polymery, od nichž se následně odvíjí vznik biofilmů. Jakmile biofilm vznikne, dojde k vytvoření robustního mikrobiálního společenstva, které si již samo vytváří matrix pro udržování a šíření biofilmů, v nichž probíhá přenos vody, živin i odpadních produktů. Novou technologii si již patentovala společnost PBL Technology, která podporuje podobné inovace.

 

Literatura

University of Birmingham 21. 6. 2022.

Datum: 22.06.2022
Tisk článku

Související články:

3D tištěné kostky z polymeru jsou tvrdé skoro jako diamant a zastavují projektily     Autor: Stanislav Mihulka (26.11.2019)
Podivuhodný 2D polymer je lehký jako plast a pevnější než ocel     Autor: Stanislav Mihulka (07.02.2022)
Praktický polymer z průmyslového odpadu ochrání potrubí i beton     Autor: Stanislav Mihulka (20.03.2022)Diskuze:

vedlejší účinky?

Eva M,2022-06-22 10:39:13

ano, je to úžasný pokrok a mohlo by se to možná (přechodně?) uplatnit např. při kolonizaci měsíce nebo marsu.

možná napč. přechodně při zúrodňování pouští, pokud by se to nějak vyřešilo s vodou - kdo ví.

v našich podmínkách mne udivuje, že se někdo snaží do tak již rozvrtaného prostředí dodávat další syntetiku.................co na to žížaly a všechna ta ostatní půdní makro a mikro žoužel? rozkládá se to a na jaké sloučeniny? atd.

Odpovědět


Re: vedlejší účinky?

Mojmir Kosco,2022-06-23 05:26:20

Máte recht. pro kolonizaci vesmír určité.pravdepodpbne pro hydroponii využitelné.Ale jako moridlovy komplex ?

Odpovědět


Re: Re: vedlejší účinky?

Eva M,2022-06-23 07:51:44

opravdu je tady toho o té sloučenině a jejím chování a dalších vlastnostech trochu málo.

Odpovědět


Re: Re: Re: Mission possible. Vedlejší účinky?

Josef Hrncirik,2022-06-23 08:32:44

Vlastně nic.
Overton nekompromisně rozrazil Své Okno a Xenobiotické Polymery obsahující toxický hydrazin si okamžitě nechal patentovat.
Odkazy na ev. článek ani patenty nejsou ani na Voloďově SCIhub.
Dá se pouze najít, že acylhydrazonepolymers výtečně chelatují a vážou čtyřmocný URAN.

Odpovědět


Overtonovo vokno: Přijetí myšlenky nezávisí na její síle a užitečnosti, ale na neschopnosti veřejnosti vyhodnotit následky

Josef Hrncirik,2022-06-25 10:13:50

A zkoušeli namořit semena výživným substrátem Peptonem Pro Bacto?

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeniTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace