Očkování proti chřipce snižuje riziko Alzheimerovy choroby  
Většina definic Alzheimerovy nemoci začíná tam, kde pacienti bohužel obvykle končí, totiž na patologii. Těmito slovy začínal na Oslovi nedávno článek o totální válce v mozku jako důsledku infekce. Nejnovější poznatky zveřejněné na stránce University of Texas takovému pojetí dávají za pravdu. Statistika ze souboru téměř dvou milionů Američanů odpůrce vakcinace rozhodně nepotěší.

Pod studií jsou podepsání jako první autor Avram S. Bukhbinder z UTHealth Houston a jako vedoucí kolektivu Paul. E. Schulz, profesor neurologie na McGovern Medical School. Za vydatné pomoci cifršpionůse vědcům podařilo vyhodnotit rizika výskytu Alzheimerovy choroby u očkovaných proti chřipce a u neočkovaných. Výsledkem sledování rozsáhlého celonárodního vzorku, dospělých Američanů ve věku 65 let a starších, je poznatek, že očkování snižuje riziko rozvoje Alzheimera na několik let. A také že síla ochranného účinku se zvyšuje s počtem let v nichž se osoba nechala vakcinovat.

Několik let probíhající studie Američanů vydala zajímavé svědectví: Zatímco u očkovaných proti chřipce se Alzheimerova choroba projevila u 5,1 % sledovaných, u neočkovaných to bylo 8,5 %. Foto kredit: Unsplash/CC0 Public Domain
Několik let probíhající studie Američanů vydala zajímavé svědectví: Zatímco u očkovaných proti chřipce se Alzheimerova choroba projevila u 5,1 % sledovaných, u neočkovaných to bylo 8,5 %. Foto kredit: Unsplash/CC0 Public Domain

Laicky řečeno – vakcinace zabírá podle hesla „čím častěji, tím lépe“. Nejnižší míra rozvoje Alzheimerovy choroby byla totiž u těch, kteří se proti chřipce nechávali bodnout každoročně.

 

Tím nejdůležitějším poznatkem ale nejspíš bude, že nejde o specifický účinek konkrétní vakcíny proti chřipce, ale že na vině jsou změny v imunitním systému ,které chřipkové infekce doprovázejí. Například takový nětlivý proces spojený se zápalem plic. Pravděpodobně to jsou změny v chování imunitního systému po prodělané infekci, které stojí za aktivací a zhoršováním Alzheimerovy choroby. Tomu by ostatně nasvědčovaly i slibné výsledky týmů připravujících vakcíny šité na míru konkrétně jen „Alzheimerovi“.


Protože jde o snadno ověřitelný výsledek z veřejně dostupných dat, lze nějaké takzvané „přibroušení tužky“ k získání publikačně zajímavých výsledků takřka vyloučit. Mělo by tedy platit, že osoby s absolvovanou alespoň jednou vakcinační dávkou proti chřipce, mají v porovnání s neočkovanými vrstevníky, o 40 % menší pravděpodobnost, že se u nich během čtyř let Alzheimer projeví.


K podobným závěrům jako Schulzův tým dospěla nedávno i parta Hervé Bercoviera, Charlese Greenblattema a Benjamina Kleina z katedry mikrobiologie a molekulární genetiky Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Rozdíl je jen v tom, že vyšel ochranný vliv u vakcíny vyvinuté proti tuberkulóze. Mezi vědci roste přesvědčení, že se brzo prokáže i ochranný efekt vakcín proti covid-19. A nejspíš u všeho, co nás je schopno ochránit před vážnějším průběhem infekčních zánětlivých procesů.

 

Literatura

Avram S. Bukhbinder et al.: „Risk of Alzheimer's Disease Following Influenza Vaccination: A Claims-Based Cohort Study Using Propensity Score Matching“, Journal of Alzheimer's Disease (2022). DOI: 10.3233/JAD-220361

Datum: 28.06.2022
Tisk článku

Související články:

Jak nám ApoE4 ohrožuje mozek     Autor: Josef Pazdera (10.07.2020)
Dementní mozek se podařilo zotavit dodáním kmenových buněk     Autor: Josef Pazdera (29.04.2021)
Jak na periferní neuropatie? Nejlépe transferovou RNA!     Autor: Josef Pazdera (17.10.2021)
Totální válka v mozku: Je Alzheimerova nemoc důsledkem infekce?     Autor: Tomáš Petrásek (27.03.2022)
Alzheimerova choroba souvisí i s poruchou činnosti imunitních buněk     Autor: Dagmar Gregorová (08.06.2022)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz