Autonomní dělová věž RAPIDFire může sejmout celá hejna dronů  
Nexter a Thales představili autonomní a pancéřovanou dělovou věž RAPIDFire. Je vybavená 40 mm automatickým kanonem, schopným pálit teleskopickou municí. Může operovat na moři i na souši. Poradí si s hejny dronů, letouny, vrtulníky i vícenásobnými útoky raket, pokud udělají tu chybu, že se přiblíží na 4 kilometry.
RAPIDFire na moři. Kredit: Thales.
RAPIDFire na moři. Kredit: Thales.

Válčení je už dlouhá tisíciletí závodem ve zbrojení mezi útočnými a obrannými technologiemi. Každé vylepšení útočných zbraní nevyhnutelně vede k vylepšení obrany a naopak. V současné době jsme svědky významně asymetrického zvratu rovnováhy, kdy bojové systémy v hodnotě milionů nebo i miliard dolarů, jako třeba velké válečné lodě, nově čelí relativně laciným, ale přesto smrtícím hrozbám. Objevují se drony, sebevražedné drony, dálkově ovládané čluny, plovoucí miny. Kromě toho narůstá riziko útoku nadzvukovými systémy a podobnými zbraněmi.

 

Pro srovnání, klasický obranný systém Phalanx. Kredit: US Navy.
Pro srovnání, klasický obranný systém Phalanx. Kredit: US Navy.

Jak reagují tvůrci obranných technologií? Konsorcium, v jehož rámci spolupracují společnosti Nexter a Thales, nedávno představilo nejnovější verzi autonomní a pancéřované dělové věže RAPIDFire. Vypadá jako obranná věž z nějaké realtimové strategie. Setkali se s ní návštěvníci výstavy obranných námořních technologií Euronaval 2022, která se odehrává ve dnech 18. až 21. října v Paříži.

 

Obranná věž RAPIDFire. Kredit: Thales.
Obranná věž RAPIDFire. Kredit: Thales.

Dělová věž RAPIDFire je navržena tak, aby autonomně vyhledávala, identifikovala, sledovala, zaměřovala a likvidovala cíle na souši i na moři. Kvůli rychlé reakci má věž připraveno k okamžitému použití 140 nábojů, což by mělo vystačit na cca 30 zásahů proti rozmanitým cílům.

 

Relativně malá věž RAPIDFire je založena na 40 mm automatickém kanonu od CTA International, což je společný podnik firem Nexter a BAE Systems. Může používat teleskopickou munici, tedy takovou, jejíž projektil je prakticky celý obklopený výmetnou náplní. Zároveň je připravená využívat i teprve vyvíjenou munici Anti Aerial Airburst (A3B), která je velmi odolná vůči klasickým obranným opatřením vzdušných cílů. Věž má rovněž k dispozici pokročilé dálkové ovládání, vysoce přesný systém řízení palby od společnosti Thales, vybavený multispektrální optikou a laserovým dálkoměrem a dokáže podle povahy cíle vybrat vhodnou munici.

 

Jak uvádějí výrobci, věž RAPIDFire si poradí s povrchovými hrozbami nebo drony, ať už jednotlivě anebo v hejnech. Také by měla zvládnout vícenásobný raketový útok, který by byl prováděný s cílem saturovat obranu. RAPIDFire může čelit tryskovým letounům, helikoptérám i raketám, které se octnou ve vzdálenosti 4 tisíce metrů a nižší, s minimálními vedlejšími škodami. Příští rok bude věž testována na moři, na palubě tankeru francouzského námořnictva Jacques Chevallier. Pro pozemní operace se počítá s využitím vozidla systému CAESAR MkII nebo podobných vozidel.

 

Video: RAPIDFIRE – Thales


Literatura

New Atlas 20. 10. 2022.

Datum: 21.10.2022
Tisk článku

Související články:

Vysokoenergetický laser na USS Portland v úspěšném testu sestřelil dron     Autor: Stanislav Mihulka (24.05.2020)
Obrněnci Stryker dostanou protidronovou mikrovlnou zbraň Leonidas     Autor: Stanislav Mihulka (08.11.2021)
US Navy úspěšně otestovali námořní laser proti hladinovému cíli     Autor: Stanislav Mihulka (16.12.2021)
Izraelský Rafael úspěšně otestoval laserový obranný systém Iron Beam     Autor: Stanislav Mihulka (22.04.2022)
Strykery s 50 kW lasery zneškodňují minometné projektily a další hrozby     Autor: Stanislav Mihulka (03.06.2022)Diskuze:

Pořád je to jen kanón

Martin Zeithaml,2022-10-24 09:53:37

Proti "hloupému" útoku asi účinné, ale pokud třeba dron bude náhodně měnit směr, tak naprosto k ničemu. Je tam velká prodleva při letu projektilu.

Odpovědět

Má to radar?

František Kroupa,2022-10-23 18:33:11

Nějak jej nevidím, jen optické přístroje.

Odpovědět

fantastické

Gábor Vlkolinský,2022-10-22 12:46:36

Prvá strelná zbraň v histórii, ktorá trafí každým výstrelom.

Odpovědět


Re: fantastické

D@1imi1 Hrušk@,2022-10-22 22:29:46

"Kvůli rychlé reakci má věž připraveno k okamžitému použití 140 nábojů, což by mělo vystačit na cca 30 zásahů proti rozmanitým cílům."

Odpovědět


Re: Re: fantastické

Gábor Vlkolinský,2022-10-23 08:32:24

Teda hejno 30 cieľov žiadny problém.

Odpovědět


Re: Re: Re: fantastické

Martin Smatana,2022-10-24 05:08:22

Pri pomere 140:30 to vychádza na 4,666 rany jednou muchou. Fantastické, obdivuhodné, geniálne.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: fantastické

Gábor Vlkolinský,2022-10-24 12:47:15

Dve takéto zbrane a 60 útočiacich lietadiel zo všetkých strán je stratených.

Odpovědět


Re: fantastické

Vladimír Bzdušek,2022-10-23 23:04:57

Fantastické? Fantastické je to, že doteraz sa na každú zbraň našla protizbraň.

Odpovědět


Re: Re: fantastické

Zicho Trenčiansky,2022-10-24 08:55:39

Prvé čo ma napadlo bol dron s veľkou manévrovacou schopnosťou, ktorý na seba naviaže paľbu, vyplytvá tomu muníciu a potom pôjde to ostatné.

Druhé čo ma napadlo bolo dostatočné množstvo lacných klamlivých cieľov.

Každopádne, s touto vežou bude asi bude ťažšie zahltiť obranu.

Zaujímalo by ma, či warfare dôjde do tej fáze, že proti sebe budú stáť dve umelé inteligencie. Na úvod také, čo ovládajú napr. hejno dronov. Ktorá strana bude mať lepšie natrénovanú AI, tá bude mať lepšie hejno. A tá druhá lejno. No to sme už inde.

Odpovědět


Re: Re: Re: fantastické

Jirka Naxera,2022-10-25 02:56:55

Někdy v 80 letech vyšla knížka jménem "na prahu neznámých světů", víceméně scifi s tehdejší znalostí problematiky z různých oborů. Přes jistou z našeho pohledu naivitu tehdejší doby, je zajímavé jí po necelém půlstoletí porvnat se současností.

Na téma války tam bylo něco o budoucnosti, kde "na obou stranách budou počítače, které budou předvídat kroky nepřítele a v případě potřeby spustí preventivní úder". Nechci sem plést politiku, takže se zdržím veškerých komentářů na téma kdo je zloun a kdo dobrák, jen si neodpustím poznámku, že mám dost nepříjemný pocit, že v téhle představě se trefili až moc přesně. Minimálně spousta vývoje, jak vojenského, tak i geopolitického, dává ve světle oné předpovědi až moc smysl. A vůbec si nedělám iluze o tom, že okamžik, kdy technologicky dojde k prolomení doktríny vzájemně zaručeného zničení může být také poslední den lidstva.

Ze stejného důvodu si nemyslím, že vůbec může dojít k tomu, co popisujete (na taktické úrovni plnohodnotný souboj dvou AI). Když si všimnete například současného konfliktu, který hýbe Evropou, ani jedna ze stran tam nijak moc neválčí s nejmodernější technikou, zjevně proto, že je mají připravené pro případný globální konflikt a nikdo nechce ukázat všechny trumfy a hlavně jejich slabiny předem. Spíš budou podobné zbraně používány hlavně asymetricky, ono je to krásně vidět třeba na Izraelcích a jejich Iron Dome, když na sestřelení upravené flašky od propanbutanu, která příjde na nějakých pár stovek dolarů i s nářadím, stříjejí rakety v hodnotě milionů.

Odpovědět

No a jak je na tom v porovnání

Václav Dvořák,2022-10-22 00:52:42

třeba se systémem Phalanx ? Co se týká výkonů tj. množství cílů, neprostupnosti atd. ?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz