Proč byla halloweenská tlačenice v jihokorejském Soulu tak smrtící?  
29. října se v jihokorejské metropoli Soulu najednou ocitlo velké množství rozjařených lidí v úzké a strmé uličce. Mnoho jich tam zahynulo a mnoho jich je zraněných. Jak se může dav najednou stát smrtící pastí? A co mohou lidé dělat, když se dostanou do právě takové situace?
Smrtící ulička ve čtvrti Itaewon. Kredit: Watchers Club / Wikimedia Commons.
Smrtící ulička ve čtvrti Itaewon. Kredit: Watchers Club / Wikimedia Commons.

Jihokorejský Soul slavil dva předvečery před Halloweenem a dopadlo to velmi pochmurně. V pátek 29. října (2022) došlo k tlačenici, ve které podle aktuálních údajů (1. listopadu) zahynulo nejméně 156 převážně mladých lidí a 152 jich bylo zraněno. Tragédie se odehrála ve čtvrti Itaewon, která je proslulá zábavou a nočním životem. Podobné smrtící incidenty se odehrály již dříve, na jiných místech světa. V tomto případě je ale situace výjimečná v tom, že se v Itaewonu nekonala žádná obrovská akce. Byla tam prostě spousta lidí na spoustě míst. Pak se to zvrtlo.

 

Medhi Moussaïd. Kredit: M. Moussaïd.
Medhi Moussaïd. Kredit: M. Moussaïd.

Kolem 22 hodiny se vyhrnuly davy z barů a nočních klubů na úzkou a strmou uličku, která spojuje hlavní třídu se stanicí metra. Snad v tom hrála roli fáma o nějaké celebritě, ale na konkrétní příčině tolik nezáleží. V jednu chvíli došlo k tomu, že lidé ve vrchní části uličky začali padat. Pak dorazila smrtka.

 

Proč k tomu došlo? Jak vysvětlil odborník na dynamiku davů Medhi Moussaïd z německého institutu Max-Planck-Institut für Bildungsforschung pro Business Insider, většina lidí si v takovou chvíli neuvědomí nebezpečí, jaké bezprostředně hrozí. Klíčem podle něj je pochopit, na jakém principu funguje tlačenice.

 

Jak uvádí Moussaïd, když hustota davu překročí určitý práh, obvykle 6 až 7 lidí na čtvereční yard (cca 0,9 krát 0,9 metru), začne se chovat jako kapalina. V tu chvíli lidé v davu fakticky ztrácejí kontrolu nad svým pohybem v prostoru. Pokud někdo do někoho strčí, strkanec se přenáší dál a dál, jako vlna na vodě.

 

Logo. Kredit: Max-Planck-Institut für Bildungsforschung.
Logo. Kredit: Max-Planck-Institut für Bildungsforschung.

Tyto vlny se při šíření zesilují. Vyvolávají tlaky, které jsou drtivější a drtivější, až to lidé v davu nemusejí vydržet. Platí to především v případech, kdy jsou lidé natlačeni na nějaké překážky, jak se bolestně potvrdilo v Soulu. Uvedené vlny se na první pohled nezdají, ale mohou snadno zabíjet. Například když se takové vlny setkají na jednom místě a na dotyčného člověka působí tlak ze dvou či více stran.

 

Co dělat, když se člověk dostane do nebezpečného davu? Jak říká Moussaïd, lidé obvykle intuitivně vytuší, že je dav příliš hustý. Pokud je to možné, například když jsou na okraji, měli by si rychle, ale ohleduplně nalézt méně hustý prostor. Podle Moussaïda stačí, když to udělá jen malá část lidí. Hustota davu klesne pod kritickou mez a problém je vyřešen.

Ne vždy je ale takové řešení možné. Navíc se vše děje dost rychle. V Soulu to bylo ještě horší o to, že lidé nepočítali, že se ocitnou v davu, protože nešlo o nějakou akci s velkým počtem lidí. Jakmile dav příliš zhoustne, mohou se smrtící tlakové vlny objevit prakticky okamžitě. Pak jde o život. Moussaïd doporučuje, aby se lidé v davu v takovém případě nesnažili tlakovým vlnám vzdorovat. Veškeré protitlaky situaci ještě zhoršují. Měli by se nechat volně unášet a přitom dělat to hlavní, co jim zachrání kůži – za každou cenu udržovat rovnováhu. Když se to nepovede a lidé začnou padat, je obtížné to zastavit. Zemřou hlavně ti, kdo se ocitnou vespod, zejména když jde o lidi slabší tělesné konstituce.

 

Video: Seoul: at least 153 dead after crowd crush at Halloween celebrations

 

Video: Mehdi Moussaïd – Wise and Mad Crowds

 

Literatura

Science Alert 1. 11. 2022.

Datum: 02.11.2022
Tisk článku

Související články:

Svobodní zabíjejí své rodiče, otce zejména     Autor: Petr Houdek (28.08.2014)
Psychologové vyzývají média: Přestaňte šířit nákazu masového vraždění!     Autor: Stanislav Mihulka (05.08.2016)
Lidé jsou vrahouni, ale mezi primáty je to normální     Autor: Stanislav Mihulka (30.09.2016)
Davová paralýza: Větší skupiny lidí reagují na krize pomaleji     Autor: Stanislav Mihulka (01.06.2020)Diskuze:

Lukáš Kříž,2022-11-02 08:30:20

To je přesně to proč se vyhýbám davu a různým místům s potencionálem velkého počtu lidí. Jednou jsem se do podobné tlačenice dostal, a když ztrácíte pevnou půdu pod nohama, pěkně nepříjemný pocit.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz