Vlci nakažení toxoplazmou se mnohem častěji stávají vůdcem smečky  
Slavný jednobuněčný manipulátor toxoplazma se chce za každou cenu dostat do definitivního hostitele. Přitom mimoděk působí na mozky mezihostitelů, jako jsou vlci v Yellowstone a určitě i jinde. Infikovaný vlk je odvážnější a méně ochotně ustupuje ve vlčích konfliktech. Proto se vlci s toxoplazmou velmi často stávají alfa samcem.
Vlk z Yellowstone. Kredit: Doug Smith.
Vlk z Yellowstone. Kredit: Doug Smith.

Kokcidie kočičí, mnohem známější jako Toxoplasma gondii, je velmi populárním vnitrobuněčným parazitickým prvokem. Toxoplazma se proslavila jako velký manipulátor, který jako ďábelský loutkář ovládá psychiku svých mezihostitelů. Mají jediný cíl, a to dostat se do definitivního hostitele, kterým jsou kočkovité šelmy. Jejich hrátky s mozky mezihostitelů mají ale celou řadu nezamýšlených důsledků, které fascinují odborníky.

 

Connor Meyer. Kredit: C. Meyer.
Connor Meyer. Kredit: C. Meyer.

Mezihostitelem může být prakticky jakýkoliv teplokrevný živočich. Infekce toxoplazmou má velmi zajímavé důsledky pro lidi. Nejsou ale jediní. Nová studie amerických odborníků ukazuje, že toxoplazma pozoruhodným způsobem ovlivňuje vlky, kteří žijí v Yellowstonském národním parku.

Teritoria vlčích smeček v Yellowstone (2011). Kredit: National Park Service.
Teritoria vlčích smeček v Yellowstone (2011). Kredit: National Park Service.

 

Connor Meyer z projektu Yellowstone Wolf Project a jeho kolegové prostudovali vzorky krve od více než 200 vlků z Yellowstone, jimž byly odebrány v letech 1995 až 2020. Pátrali po stopách infekce toxoplazmou a zároveň zkoumali i poznámky badatelů, které se týkaly chování vlků a jeho změn.

 

Najevo přitom vyšla pozoruhodná věc. Samci vlků, kteří jsou nakažení toxoplazmou, se stávají vůdci smečky 46krát pravděpodobněji než samci bez této infekce. Jen se špetkou nadsázky se možné říct, že vlkům, přinejmenším v Yellowstone, velí toxoplazma.

 

Dalším zvláštním důsledkem infekce toxoplazmou je, že samci vlků s pravděpodobností vyšší o 50 procent opouštějí rodnou smečku do půl roku. Infikované samice zase opouštějí rodnou smečku s pravděpodobností vyšší o 25 procent během 2,5 roku. Samci vlků jsou přitom se svou původní smečkou až 21 měsíců a samice dokonce až 4 roky.

 

Badatelé rovněž zjistili, že v Yellowstone jsou toxoplazmou více promořeni vlci, kteří žijí v blízkosti pum, tedy velkých kočkovitých šelem v Yellowstone, které jsou definitivními hostiteli toxoplazmy. Vědci se domnívají, že toxoplazma působí na mozky vlků tak, že jsou odvážnější a méně ochotně ustupují, když je jiní vlci napadnou. Je to riskantní chování, ale zároveň vede k vůdcovství ve smečce.

 

Video: Junction Butte Wolf pack

 

Literatura

Phys.org 25. 11. 2022.

Communications Biology 5: 1180.

Datum: 27.11.2022
Tisk článku

Související články:

Překvapivý zvrat v kauze viru zika: Viníkem mohou být zombie toxoplazmy!     Autor: Jan Zikmund (01.04.2016)
Parazit toxoplasma určuje, kolik se v dané zemi narodí chlapců a kolik dívek     Autor: Jaroslav Flegr (30.06.2016)
Soucit a milosrdenství jako dílo parazitů?     Autor: Josef Pazdera (02.02.2017)
Řekni kde ti toxo jsou, kde mohou být?     Autor: Jaroslav Flegr (21.05.2017)
Krádež identity stylem „Toxo“     Autor: Josef Pazdera (29.10.2022)Diskuze:

Jestli to není naopak.

Richard Vacek,2022-11-30 19:40:31

Agresivní toulaví vlci se svým způsobem života častěji stávají vůdci smečky a jejich způsob života kromě jiného vede i k tomu, že se častěji nakazí toxoplazmózou.

Odpovědět

Co na to...

Tomáš Novák,2022-11-29 15:04:12

...pan profesor Flegr? :-)

Odpovědět

Nobelova cena

Miroslav Pragl,2022-11-28 21:26:56

Asi je vhodne zminit, ze v CR mame drzitele Nobelovy ceny prave za vyzkumy toxoplazmozy, rsp. jejiho vliu na lidske chovani.

Je to sice Ig Nobel, ale porad vic Nobelovka, nez ta za ekonomii.

MP

Odpovědět


Re: Nobelova cena

Martin S.,2022-11-28 21:57:12

A vzhledem k tomu, ze clovek cloveku vlkem, se jeho vyzkum tyka i vlku. Vubec bych se nedivil, kdyby se to tykalo i toho z wall streetu.

Odpovědět

Pavol Hudák,2022-11-28 07:56:55

To by sme mali toxoplazmozu zacat testovat u politikov.

Odpovědět


Re:

J. Klima,2022-11-28 09:59:40

Možná spolu s psychologickými testy, ona ta zjištění o zastoupení psychopatů ve vedoucích funkcích jsou děsivá - viz MuDr Koukolík: https://www.youtube.com/watch?v=_dMMFiJ9o2A

Odpovědět


Re: Re:

Jirka Naxera,2022-11-30 21:57:02

Ja se bojim, ze ono je to jeste desivejsi - ze byti psychopatem je to ve skutecnosti kvalifikacni predpoklad (jak pro vysoke funkce, tak pro politiku), ciste z pohledu teorie her - protoze nikdo jiny nema sanci se ve spolecnosti dalsich psychopatu prosadit.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz