V severní Guatemale objevili pozůstatky rozsáhlého osídlení Mayů  
Archeologové vyzbrojení LiDARem vystopovali v husté guatemalské džungli doposud neznámou oblast, intenzivně osídlenou mayskou civilizací předklasického období. Na 1 685 kilometrech čtverečních se nachází 417 měst a vesnic, umělé vodní nádrže, kamenné plošiny, pyramidy i 30 hřišť na populární míčovou hru tlachtli.
LiDARový snímek části nově objeveného mayského osídlení. Kredit: Hansen et al. (2022), Ancient Mesoamerica.
LiDARový snímek části nově objeveného mayského osídlení. Kredit: Hansen et al. (2022), Ancient Mesoamerica.

Znovu a znovu zjišťujeme, jak intenzivně osídlená byla krajina na amerických kontinentech před příchodem evropských dobyvatelů. Nejnověji hlásí objev doposud neznámé a přitom enormní kulturní krajiny na severu Guatemaly. Našli tam celkem 964 navzájem propojených sídel z předklasického období civilizace Mayů, tedy zhruba z let 1000 př. n. l. až 250 n. l.

 

Richard Hansen. Kredit: Archaeological Institute of America.
Richard Hansen. Kredit: Archaeological Institute of America.

Objevené mayské památky se nacházejí na ploše o rozloze asi 1 685 kilometrů čtverečních a spojuje je asi 177 kilometrů dávných cest. Jak to dnes bývá v podobných případech obvyklé, archeologové, které vedl Richard Hansen z americké Idaho State University, narazili na toto mayské osídlení díky použití LiDARu, tedy laserového systému, který dokáže odhalit skryté struktury, například pod hustým příkrovem džungle. V tomto případě LiDAR pátral v krasové pánvi Mirador-Calakmul a jejím okolí.

 

Logo. Kredit: Idaho State University.
Logo. Kredit: Idaho State University.

Objevených 964 sídel je seskupeno do 417 měst a vesnic, které podle všeho vytvářely jeden kulturní, sociální, ekonomický a nejspíš i politický celek. Odpovídá tomu jednotný vzhled objevené architektury, keramiky, skulptur i infrastruktury.

 

Archeologové se až doposud domnívali, že jde o zapadlý kout s řídkým osídlením na okraji říše Mayů. Ukázalo se, že to bylo přesně naopak. Na konstrukci masivních kamenných plošin, paláců, přehrad, náspů a pyramid tam musely pracovat tisíce dělníků, které bylo nutné organizovat a živit. Museli tam být velmi zruční výrobci vápna, specialisté na výrobu malty a těžbu kamene, architekti, specialisté na logistiku a zemědělství, stejně jako úředníci v oblasti vymáhání práva a náboženství.

 

V některých z objevených sídel jsou velké kamenné plošiny a pyramidy, které mohly sloužit jako politická a náboženská centra. V celé oblasti byly rovněž nalezeny tři desítky hřišť na populární míčovou hru předkolumbovské Ameriky tlachtli. Archeologové rovněž upozorňují, že v pánvi Mirador-Calakmul se nenacházejí žádné trvalé vodní toky či nádrže. Obyvatelé tam museli mít organizovaný systém na získávání potřebné vody, což dokládá existence 195 uměle vybudovaných nádrží na vodu a síť kanálů pro rozvod vody po krajině. Bohatá volně dostupná dokumentace ZDE.

 

Video: Impresionante Calakmul en 4k

 

Literatura

Richard D. Hansen, et al.: LiDAR analyses in the contiguous Mirador-Calakmul Karst Basin, Guatemala: an introduction to new perspectives on regional early Maya socioeconomic and political organization online by Cambridge University Press: 05 December 2022

IFL Science 23. 12. 2022.

Ancient Mesoamerica online 5. 12. 2022.

Datum: 24.12.2022
Tisk článku

Související články:

Rozsáhlé předkolumbovské osídlení východní Amazonie     Autor: Stanislav Mihulka (21.10.2010)
Geoglyfy jako billboardy dávnověku     Autor: Josef Pazdera (16.05.2014)
V Amazonii objevili stovky velkých, dávných a záhadných geoglyfů     Autor: Stanislav Mihulka (11.02.2017)
Zhroucení civilizace Aztéků měla na svědomí apokalyptická epidemie paratyfu     Autor: Stanislav Mihulka (17.02.2017)
Neandrtálci měnili ekosystémy už před 125 tisíci let     Autor: Stanislav Mihulka (19.12.2021)Diskuze:

města a vesnice blízko sebe

Florian Stanislav,2022-12-24 10:07:23

"Na 1 685 kilometrech čtverečních se nachází 417 měst a vesnic"
To vychází jedno sídlo na 4 km2, čili 2 km od sebe.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace