Zhroucení civilizace Aztéků měla na svědomí apokalyptická epidemie paratyfu  
Epidemiologickou záhadu smrtících epidemií z 16. století v Mexiku nejspíš vyřešila DNA 500 let starých bakterií. Viníkem mohly být salmonely z Evropy.

Cortés a paratyfus vstupují do Tenochtitlánu, jednoho z největších měst tehdejšího světa. Kredit: volně dostupné / Margaret Duncan Coxhead.
Cortés a paratyfus vstupují do Tenochtitlánu, jednoho z největších měst tehdejšího světa. Kredit: volně dostupné / Margaret Duncan Coxhead.

Když v roce 1519 dorazil do Mexika španělský conquistador Hernán Cortés, tak tam žilo asi 25 milionů obyvatel. O století později vládli v Mexiku Španělé a lidí tam zůstal sotva 1 milion. Španělští dobyvatelé sice rozhodně nebyli žádní andílci, tolik lidí by ale ze světa sprovodit nedokázali. Obyvatele Mexika v polovině 16. století zmasakrovala série brutálních epidemií, které náležejí k nejhorším ve známé historii. Podle nové studie, která se před pár dny objevila na preprintovém serveru bioRxiv, by viníkem masakru Aztéků mohly být salmonely.

Johannes Krause. Kredit: Max Planck Institute for the Science of Human History.
Johannes Krause. Kredit: Max Planck Institute for the Science of Human History.

 

Dvě nejvýznamnější epidemie zahájily své zkázonosné tažení v letech 1545 a 1576. Zahynulo během nich 7 až 18 milionů lidí, převážně ve výše položených oblastech Mexika. V aztéckém jazyce Nahuatl se jim říká cocoliztli neboli morová, zhoubná nákaza. Františkánský historik, který se stal svědkem nákazy v roce 1576, popisuje, jak v mexických městech kopali velké příkopy, a celé dny je od úsvitu do soumraku plnili mrtvolami.

 

Původce epidemií cocoliztli ale zůstával záhadou. Odborníci se dohadovali, jestli Aztéky a další obyvatele Mexika vyhladily patogeny spalniček, pravých neštovic nebo tyfu. V roce 2002 navrhli badatelé mexické National Autonomous University of Mexico (UNAM), že to mohla být nějaká virová krvácivá horečka, k jejímuž rozšíření mělo přispět katastrofální sucho.

Salmonella enterica. Kredit: CDC.
Salmonella enterica. Kredit: CDC.

 

Do pátrání po původu děsivých epidemií se pustil tým odborníků, které vedl evoluční genetik Johannes Krause z Max Planck institutu pro vědu o lidské historii v německé Jeně. Vytáhli a přečetli DNA ze zubů 29 lidí, kteří byli pohřbeni ve vysočině státu Oaxaca v jižním Mexiku. Většina z nich zemřela při první epidemii cocoliztli, mezi lety 1545 a 1550. Badatelé získali sekvence DNA tehdejších bakterií a ty následně porovnali s databází více než 2 700 moderních bakteriálních genomů.

 

Aztécká říše v roce 1517. Kredit: Yavidaxiu / Wikimedia Commons.
Aztécká říše v roce 1517. Kredit: Yavidaxiu / Wikimedia Commons.

Krauseho tým přečetl další kusy sekvencí, analyzoval je, a pak rekonstruoval dva genomy, které náležejí ke kmeni salmonel Salmonella enterica, známému jako serovar Paratyphi C. Tyhle bakterie známe jako původce paratyfu, onemocnění podobného tyfu, ale s mírnějším průběhem. Objevuje se většinou v méně rozvinutých zemích. Neléčenému paratyfu obvykle podlehne 10 až 15 procent nemocných Jak se zdá, původní obyvatele Mexika vyhladil paratyfus, který podle dostupných informací mohl docela dobře pocházet z Evropy.

 

V dnešní době jsou salmonely Paratyphi C dost vzácné. Na preprintovém serveru bioRxiv se ale před pár dny objevila studie týmu mikrobiologa Marka Achtmana, který s kolegy izoloval a přečetl bakteriální DNA z pozůstatků mladé ženy, pohřbené kolem roku 1200 na hřbitově norského Trondheimu. Shodou okolností jde o genom salmonely typu Paratyphi C. Je to nejstarší doklad tohoto typu salmonel, a pozornému čtenáři jistě neuniklo, že se salmonely Paratyphi C tím pádem v Evropě vyskytovaly nějakých 300 let předtím, než epidemie cocoliztli masově zabíjely Aztéky. Není to sice neotřesitelný důkaz evropského původu cocoliztli, ale bylo by to zcela přijatelné vysvětlení. Někteří nemocní s paratyfem netrpí příznaky a fungují jako bacilonosiči. Pokud byl takový bacilonosič mezi španělskými conquistadory, tak se pak paratyfus mohl mezi poraženými Aztéky bez přirozené odolnosti rozšířit jako strašlivá povodeň.

 

Podle dánského specialisty na dávnou DNA Hannese Schroedera z Přírodovědného muzea Dánska v Kodani je to super-cool výzkum. Paratyfus je podle něho naprosto reálným vysvětlením. Pokud nejde o omyl, tak Krause a spol. objevili první genetický důkaz patogenu, který může být zodpovědný za likvidaci původních obyvatel v důsledku evropské invaze. Jak to v podobných případech bývá, ne všichni souhlasí (především badatelé z konkurenčních týmů). Evoluční genetička María Ávila-Arcos z UNAM není přesvědčená a stále prý nevylučuje možnost, že tehdejší obyvatele Mexika pozabíjel nějaký virus. Časem bychom měli vědět víc.

 

Video: Johannes Krause: Ancient European Population History

 

Literatura

Nature News 16. 2. 2017.

Datum: 17.02.2017
Tisk článku

Související články:

Mayská obrazárna z předklasického období     Autor: Pavel Houser (19.12.2005)
Miony a Teotihuacan     Autor: Kamil Brádler (02.11.2006)
Mayská apokalypsa se nepovedla     Autor: Stanislav Mihulka (22.12.2012)
Mexická Pyramida Slunce může spadnout jako hrad z písku     Autor: Martin Tůma (06.03.2014)
Jak zanikl dávný Teotihuacán?     Autor: Stanislav Mihulka (22.03.2015)Diskuze:

Jinými slovy, experimentální

Josef Blecha,2017-02-18 08:29:39

důkaz toho, jak funguje čistý, přirozený, nefalšovaný přírodní výběr podle starého Darwina a dalších.

Odpovědět

Nemoci

Jiří Novák,2017-02-17 19:15:13

Proč vlastně původní obyvatelstvo Amerik tak houfně podléhalo evropským nemocem, ale Evropští kolonisté americkým ne?

Odpovědět


Re: Nemoci

Vojtěch Kocián,2017-02-17 20:08:49

Tipoval bych, že Evropa měla v té době a dlouho předtím mnohem hustější osídlení a mnohem provázanější obchodní vztahy všech jejích koutů s vazbami i na Afriku a Asii. Epidemie proto byly v Evropě častější a evropané proto odolnější proti všemu možnému.

Odpovědět


Re: Re: Nemoci

T. Bílek,2017-02-17 21:02:58

Evropané běžně žili s domácími zvířaty pod jednou střechou. Tedy vystaveni velkému množství nemocí, kterému měli po staletí takového soužití převážně odolnost. Toto se nedělo v americe, kde byla hospodářská zvířata prakticky neznámá. Především po kontaktu s lidmi s nového světa tyto nemoci přinesli do za oceán a tam měli k dispozici obyvatelstvo bez odolností. Evropané taky v novém světě trpěli a umírali na tamní nemoci, ale né v takové míře.

Odpovědět


Re: Re: Re: Nemoci

Milan Krnic,2017-02-17 22:51:24

Navíc, jestli ty nemoci dobyvatelé nerozšiřovali úmyslně.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Nemoci

Jan Krásenský,2017-02-18 06:36:41

Tři sta let před Pasteurem? Vy jste opravdu chytrý člověk.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Nemoci

Milan Krnic,2017-02-18 09:22:44

To, že se nakazíte od nakaženého, je a tedy i bylo samozřejmě jasné i bez znalosti biologie.
Důkazem budiž třeba morové baráky. K nim např. bakalářka Evy Jarošové: Král mor a jeho divadlo Praha - Morové epidemie v raně novověké Praze.
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/130031454

Hodnotit věc mimo kontext doby, potažmo dělat z lidí jiné doby blbce, je nesmysl. Ale pobavil, díky!

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemoci

Jan Krásenský,2017-02-18 18:29:51

Takže zločinní španělé a katolíci ssebou přes moře záměrně vezli nakažené paratyfem (a rýmou), protože věděli, že imunita domorodců z Nového světa není schopná obrany proti těmto nemocem? To mne tak ohromilo, že jsem vstal před monitorem a opět si sedl, neboť před tak úžasnou myšlenkou se mi hlava zatočila. To je objev hodný stempltnovy, či nobelovy ceny. Nebo alespoň medaile od Vojtěch Filipa. Gratuluji a smekám před vaší třeskutou inteligencí. Přeji hezký večer a mnoho ocenění v našem politickokorektním a multikulturním světě.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemoci

Jack Ketch,2017-02-18 19:00:48

Paratyfus asi úmyslně nešířili, ale neštovice ano, zejména prodejem dek pod kterými byli předtím nakažení

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemoci

Vojtěch Kocián,2017-02-18 19:29:15

To bylo o pár století později v severní Americe.
O přenášení nemocí se ale vědělo už dávno předtím. Sice to byly informace značně nepřesné, ale nedivil bych se, kdyby tehdy lidé občas využili příležitosti použít biologickou zbraň.

Odpovědět


No, nebylo, to je známá pomluva

Josef Blecha,2017-02-18 21:39:03

a lež, něco si o tom přečtěte třeba tady: https://goo.gl/fa5tPf a https://goo.gl/MVReWo .

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemoci

Stanislav Florian,2017-02-19 11:43:40

Potosí, dnes Bolivie, těžba stříbra, podle španělských záznamů tam zahynulo 6 milionů Indiánů. Indiánský Osvětim. Špatné podmínky ( ubytování jakýsi malý tunel ve svahu), těžká práce. Španělé neměli zájem na likvidaci Indiánů, když byli pracovní silou.
V Severní Americe, kde šlo o zabrání prérií a lesní krajiny na zemědělskou půdu to bylo něco jiného.
Indiáni jsou takřka úplně krevní skupina 0 ( nula), která má nejméně antigenů.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemoci

Milan Krnic,2017-02-19 18:47:42

Jenže tohle je už doba po dobití území ...

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemoci

Stanislav Florian,2017-02-27 12:45:29

Nevím, co je dobití území.
Říše Aztéků byla dobyta 15919-1523. Podle článku dvě nejvýznamnější epidemie zahájily své zkázonosné tažení v letech 1545 a 1576. Zahynulo během nich 7 až 18 milionů lidí, převážně ve výše položených oblastech Mexika. Tedy o 1-2 generace později.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemoci

Milan Krnic,2017-02-18 21:33:40

Děkuji, pane Krásenský.
Vzhledem k vaší představivosti bych uvedl nějaký zjednodušený hypotetický scénář.
Tedy prvně, do Nového světa cestujeme dlouhou dobu, a za tu, případně po příjezdu, se projeví u některých členů posádky různé onemocnění, včetně předmětného. Za druhé, s domorodci obchodujeme, a to nějaký, ne zrovna krátký čas trvá (měsíce, i kvůli délce cesty). Vzhledem k času pobytu přijdou tamní domorodci do styku s nemocnými, a velmi těžce to nesou (3.). Za čtvrté si toho všimneme. A za páté, toho časem, třeba lstí využijeme. To vše bez znalosti biologie, včetně imunogenetiky. A takových scénářů je možných mnoho.
Pro by měli být Španělé (Š!) a katolíci zločinní?

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemoci

Milan Krnic,2017-02-18 21:42:45

*Proč. Třeba odkaz na předmětný text tehdejšího španělského zákoníku bude stačit. :)

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Nemoci

M O,2017-02-20 08:43:55

Pane co si přečíst např. historii, kdy před vašim bohem Pasteurem házeli do obléhaných měst mrtvoli lidí co zemřeli na mor, přestože nikdo nevěděl, že nějaké to století později Pauister objeví co objeví...

Stejná logika podle vás je, že přecxi ocel a kalení occeli nemohli lidé znát před oběvem krystelických mřížek diagramů železa, uhlíku atd. protože bez znbalostí tohoto nelze ocel vyrobit. A ty prevíti lidé bez toho aby znali co je to uhlík atd. tu ocel vyráběli...

Odpovědět


Jasně, přivezli si čisté kultury

Josef Blecha,2017-02-18 08:27:40

a rozprašovali je z letadel.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Nemoci

Radim Polášek,2017-02-19 10:26:42

Proč by to Španělé dělali? Aztéky měli poražené, zlomené, jejich hlavní město srovnáno se zemí a na troskách postaveno město Mexiko,vládnoucí aztécká linie vyvražděna a na potlačování dalších nějakých povstání stačili Španělé sami nebo maximálně snad s vojskem spřátelených tlaxcalánců. Ve Španělsku přetlak obyvatel nebyl, takže neplánovali hromadné osídlování aztécké půdy španělskými osadníky.
Naopak porobené indiány nutně potřebovali jako otrocké pracovní síly. Ať už na udržování infrastruktury kolonie, třeba cest, výstavbu měst a zemědělských usedlostí, na práci v dolech, kde těžili drahé a užitkové kovy, na práci na plantážích koření a dalšího zboží pro Španělsko a Evropu.
Spíš jim ty epidemie udělaly velké problémy nedostatku pracovních sil, takže museli začít dovážet z Afriky černé otroky.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Nemoci

Milan Krnic,2017-02-19 11:12:39

Proč by to dělali nevím, obdobně jako nikdo neví, zda to vůbec dělali.
Faktem je, že hovoříme hypoteticky a o delším časovém úseku, kdy na samotném jeho začátku dobývání teprve začalo. (k dělení kvality pracovníků podle rasy se snad nedostaneme, aby neměl OSEL problémy :-) )

Odpovědět


/historie/referaty/Černá smrt - Mor

Josef Hrncirik,2017-02-19 17:19:11

V roce 1346 vypukl mezi tatarskými oblehateli města Kaffy mor.
Chán Džaniberg přikázal těla zemřelých katapultovat přes hradby do Kaffy.
Tak se mor dostal do města. ...
U vesnice Bilbais (v deltě Nilu) byly mrtvoly navršeny do takové výše, že se za nimi schovávali lupiči přepadávající pocestné.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemoci

Radim Polášek,2017-02-19 19:13:08

Španělé byli sice v rámci svého bigotního katolicismu vrahové, ale taky to byli myslící lidi. Ještě jednou opakuji, že s vysokou pravděpodobností neměli žádný důvod vědomě šířit mezi indiány zhoubné epidemie. Aztéky porazili za nějak dva roky tím, že zabili hlavu aztécké říše, úplně srovnali se zemí hlavní aztécké město a vybili vládnoucí aztécký dvůr a většinu obyvatel města. Vláda Aztéků byla tak autoritativní, tvrdá a tak krvavá, že indiáni mimo hlavní město se před Španěly většinou sklonili a podřídili. A kteří ze začátku ne, tak byli vojenskou převahou Španělů - koně, střelné zbraně, poraženi a vybiti a zbytek se už podřídil. Stali se z nich prostě podřízení nevolníci a otroci.
Neboli na 99 % ty zhoubné epidemie nebyly úmyslné, protože otrokáři jen tak zbůhdarma nezabíjejí hromadně své otroky stejně jako feudálové své nevolníky.
Maximálně snad k tomu Španělé přispěli na začátku neznalostí a nevědomostí - nedávali nemocné z přijíždějících lodí do karantény a když se epidemie rozběhly, jejich katolická bigotnost a možná strach z nákazy způsobily, že indiánům nepomáhali, neléčili je a nechali je vymřít.

Odpovědět


Nechali to na Prozřetelnosti

Josef Hrncirik,2017-02-19 19:21:01

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemoci

Milan Krnic,2017-02-19 19:34:00

Po bitvě je každý generálem. Pravděpodobnost 99% u věcí neznámých nic neznamená ...

Odpovědět


Europanov zomrelo možno viac

Tomáš Habala,2017-02-19 21:28:25

Európanov možno zomrelo na indiánske choroby viac ako Indiánov na európske. Mám na mysli konkrétne syfilis. No to zomrel napríklad aj Lenin.

Odpovědět


Re: Europanov zomrelo možno viac

Jiří Novák,2017-02-25 23:08:26

Myslím, že půvos syfilis v Americe není prokázán. Spekulovalo se myslím i o Asii.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace