Suborbitální kosmoplán Dawn Mk-II Aurora zvládl lety s raketovým motorem  
Pozoruhodný kosmoplán od Dawn Aerospace startuje a přistává jako běžný tryskový letoun, tedy s využitím ranveje. Nedávno absolvoval 3 nové zkušební lety, tentokrát s raketovým pohonem. Prozatím dosahuje výšek přes 1 800 metrů a rychlosti cca 315 kilometrů za hodinu.
Suborbitální kosmoplán Dawn Mk-II Aurora zvládl lety s raketovým motoremAurora s nefalšovaným raketovým motorem. Kredit: Dawn Aerospace.
Suborbitální kosmoplán Dawn Mk-II Aurora zvládl lety s raketovým motoremAurora s nefalšovaným raketovým motorem. Kredit: Dawn Aerospace.

Společnost Dawn Aerospace je dalším ze startupu kosmických technologií, který má novozélandské kořeny. V roce 2021 proběhly médii zprávy o tom, že jejich suborbitální kosmoplán Mk-II Aurora absolvoval první letové testy. V tomto případě ale šlo o lety s náhradními tryskovými motory.

 

Tankování kosmoplánu Aurora pro další let. Kredit: Dawn Aerospace.
Tankování kosmoplánu Aurora pro další let. Kredit: Dawn Aerospace.

Vývoj kosmoplánu nedávno zaznamenal významný průlom, když stroj Mk-II Aurora vzlétl s opravdovým raketovým pohonem. Mk-II Aurora je opětovně použitelný bezpilotní technologický demonstrátor, který slouží k testování technologií pro připravovaný letoun Mk-III.

 

Mělo by jít o stroj, který bude vzlétat a přistávat jako konvenční letouny, tedy s využitím tradičních ranvejí. Při orbitálním letu úveze náklad o váze až 250 kg, jako například satelity, které dostane do vesmíru.

 

Logo. Kredit: Dawn Aerospace.
Logo. Kredit: Dawn Aerospace.

Když kosmoplán vyletí do výšky 100 kilometrů, vypustí náklad na požadovanou oběžnou dráhu pomocí raketového stupně na jedno použití. Mk-III by rovněž měl zvládnout až 1 tunu nákladu vědeckého vybavení na suborbitálním letu.

 

Kosmoplán Mk-II Aurora uskutečnil celkem 3 zkušební lety s raketovým motorem. Odehrály se v novozélandském testovacím zařízení Glentanner Aerodrome, ve dnech 29., 30. a 31. března. Během těchto letů dosáhl kosmoplán výšky přes 1 800 metrů a rychlosti kolem 315 kilometrů za hodinu.

 

Uvedené čísla jsou vlastně dost podobná jako u předchozích testovacích letů s provizorním tryskovým pohonem. Podle představitelů Dawn Aerospace byly nové letové testy zaměřené především na prověření klíčových systémů kosmoplánu, nikoliv na sbírání rekordů. Ve skutečnosti Dawn Aerospace hodlají postupně zvyšovat jak rychlost, tak i dosaženou výšku kosmoplánu.

Jak doufá šef společnosti Dawn Aerospace Stefan Powell, před nasazením modelu Mk-III by stroj Mk-II měl operovat jako podobně jako komerční tryskový letoun a vozit platící zákazníky dvakrát denně.

 

Video: Rocket-Powered Flight Achieved from Dawn's Mk-II Aurora Spaceplane


Literatura

New Atlas 5. 4. 2023.

Datum: 08.04.2023
Tisk článku

Související články:

Startup Hermeus vyvíjí dopravní letoun o rychlosti až Mach 5     Autor: Stanislav Mihulka (17.05.2019)
SpinLaunch testují svůj neuvěřitelný vesmírný katapult Suborbital Accelerator     Autor: Stanislav Mihulka (10.11.2021)
Radian Aerospace míří na orbitu s jednostupňovým kosmoplánem     Autor: Stanislav Mihulka (25.01.2022)
NASA otestuje vrh pozoruhodného katapultu SpinLaunch na suborbitální dráhu     Autor: Stanislav Mihulka (12.04.2022)
Kosmický prak SpinLaunch úspěšně testuje průlomovou technologii     Autor: Stanislav Mihulka (11.10.2022)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace