Odposlouchávání v lese: Houby si povídají po dešti  
Japonští badatelé připevnili elektrody lakovkám dvoubarvým v lesním podrostu a sledovali, jak si posílají elektrické signály mykorhizními sítěmi. Když zaprší, tak signály mezi plodnicemi sviští jako divé. Kdo by tušil, že se možná budeme zabývat chováním a komunikací hub?
Odposlouchávání hub. Kredit: Yu Fukasawa.
Odposlouchávání hub. Kredit: Yu Fukasawa.

Ektomykorhizní houby hrají významnou roli v lesních ekosystémech. V půdě vytvářejí ohromné sítě, jimiž proudí živiny, které se dostávají ke kořenům lesních stromů. V poslední době se objevují zprávy, že houby neposílají jen živiny. Vědci zkoumají možnost, že se v houbových myceliích přenášejí i elektrické signály, jejichž účel není úplně jasný.

 

Yu Fukasawa. Kredit: University of Cardiff.
Yu Fukasawa. Kredit: University of Cardiff.

Odborníci se domnívají, že houby mohou generovat elektrické signály jako odpovědi na vnější podněty a následně je používají ke komunikaci s ostatními. Může jít o koordinaci růstu a dalších projevů hub. Podle některých názorů tyto signály mohou napomáhat přenosu živin v sítích mycelií. Až doposud ale byly doklady takových signálů jen povrchní a obvykle omezené na laboratorní podmínky.

Přenos signálů mezi houbami. Kredit: Yu Fukasawa.
Přenos signálů mezi houbami. Kredit: Yu Fukasawa.

 

Tým japonských badatelů Tohoku University přímo v lesním podrostu „odposlouchával“ pomocí elektrod několik vybraných ektomykorhizních hub lakovek dvoubarvých (Laccaria bicolor). Tyhle lakovky se mimochodem občas vyskytují i u nás, na chudých a kyselých půdách, obvykle pod smrky. Jsou jedlé, i když se doporučuje sbírat jen klobouky.

 

Jak popisuje vedoucí výzkumu Yu Fukasawa, když delší dobu neprší, elektrická aktivita hub jen nízká. Po dešti se se ale probere k životu a elektrický potenciál v houbách začne kolísat. Některé výkyvy přitom přesahují 100 mV. Detailní analýzy odhalily, že po dešti probíhá mezi houbami přenos elektrických signálů. Tento přenos byl obzvláště silný mezi houbami, které rostly blízko sebe, a byl směrovaný.

 

Vědci si zatím nejsou jistí, co to vlastně znamená. Zdá se, že houby si opravdu svým způsobem „povídají,“ tedy komunikují elektrickými signály. Nemusí to být nic velkolepého. Nicméně, jak říká Fukusawa, bude velmi zajímavé tyto pozoruhodné projevy hub dál zkoumat, nejlépe v jejich reálném prostředí.

 

Literatura

Tohoku University 28. 4. 2023.

Fungal Ecology online

Datum: 29.04.2023
Tisk článku

Související články:

Hlenky si pamatují     Autor: Jaroslav Petr (06.02.2008)
Hlenky sahají po rostlinných sedativech     Autor: Dagmar Gregorová (17.06.2011)
Nová masožravá houba, vlastně houbovec     Autor: Josef Pazdera (14.11.2012)
Houby klíčovými hráči s uhlíkem v severských lesích     Autor: Stanislav Mihulka (31.03.2013)
Elektronická hlenka našla řešení „obchodního cestujícího“ v rozumném čase     Autor: Stanislav Mihulka (12.12.2020)
Houby možná komunikují způsobem, který strašidelně připomíná lidskou řeč     Autor: Stanislav Mihulka (09.04.2022)Diskuze:

Bacha, holky, dědek s košíkem!

Mac Ii,2023-04-30 06:47:33

:)

Odpovědět

signály

Petr Petr,2023-04-30 06:10:38

A nebude to tím, že po dešti je půda elektricky vodivější a když jsou blíže sebe tak je taky odpor menší, a tak signál větší? I nárůst frekvence signálů by se dal vysvětlit fyzikálně a ne biologicky. Tak ať zkoumají dál...

Odpovědět


Re: signály

Pavel Vitvar,2023-04-30 14:51:25

Opravím Vám jen drobnou chybku v úvaze. S klesajícím odporem roste proud nikoliv napětí. Vzrůst napětí po dešti takto snadno nevysvětlíte :-)

Odpovědět


Re: Re: signály

Z Z,2023-05-01 12:56:58

Záleží, o aký elektrický obvod ide.
Či sa zdroje v ňom dajú považovať skôr za prúdové alebo napäťové.
Aké ďalšie el. prvky sú v obvode.
Nie je problém vymyslieť el. obvod, kde zníženie el. odporu jedného el. prvku spôsobí zvýšenie el. napätia inde.
A ako v tomto prípade pôsobí vlhkosť na prvky obvodu. Atď...

Odpovědět


Re: Re: signály

František Kroupa,2023-05-01 18:13:46

Kolega Petr to nejspíše myslel dobře, pravděpodobně chtěl vyjádřit, že se po dešti sníží odpor spojů mezi jednotlivými houbami, takže se zvýší proud tekoucí smyčkami, přičemž houby představují zátěž, a tím pádem se u nich projeví zvýšené napětí. Jistě, je tam spousta "ale". (To se nám to diskutuje, když nás škola vybavila znalostí Ohmova zákona - nastupující žáci to budou mít horší - nebo lepší?)
Jinak pevně doufám, že badatelé neustrnuli, řekl bych, že je před nimi obrovský nezmapovaný prostor. Napadly mne nříklad časové poměry té komunikaci - je synchronizovaná, má tedy každá houba plusmínus svůj interval, kdy může mluvit? Nebo kecají jedna přes druhou - a pokud ano, jsou schopny detekovat a řešit kolize, třeba na způsob IEEE 802.3?

Odpovědět


Re: Re: Re: signály

Z Z,2023-05-02 17:32:50

A keď sa u húb vyvinú schopnosti elektrického úhora...

Odpovědět


Re: signály

Pavel Pelc,2023-05-02 18:02:53

Blízké plodnice jsou součástí jedné houby (respektive složitějšího symbiotického spletence známého pod pojmem wood-wide-web) a houba to je cca 80-90 % voda. Řekl bych, že vodivost houby bude vždy převládat nad vodivostí okolí.

Odpovědět

jestli si spíš nepovídá houba sama se sebou...

Ladislav Truska,2023-04-30 03:21:01

plodnice blízko u sebe můžou být součástí jedné houby, plodnice je jen rozmnožovací část houby, kterou vidíme na povrchu.., pod povrchem to může být jeden organismus.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz