Mikrovlnný kontejnerový systém THOR zneškodnil hejna dronů  
Vývojáři amerického letectva úspěšně otestovali vyvíjený mikrovlnný systém THOR. Jde o zbraň proti dronům a hejnům dronů, ale mohla by být prospěšná i proti střelám s plochou dráhou letu či speciálním pozemním cílům. THOR se vejde do přepravního kontejneru a jeho obsluha je prý dětsky snadná.
Kontejnerový systém THOR. Kredit: AFRL.
Kontejnerový systém THOR. Kredit: AFRL.

THOR, čili Tactical High Power Operational Responder, je mikrovlnná energetická zbraň, kterou již několik let vyvíjejí ve výzkumných laboratořích amerického letectva Air Force Research Laboratory (AFRL). Je to jedno z želízek v ohni vyvíjených technologií pro boj s drony. Patří spíše k masivnějším systémům a jeho přeprava zabere přepravní kontejner. Výhodou je, že přípravu systému k akci zvládnou dva lidé během tří hodin.

 

Logo. Kredit: AFRL.
Logo. Kredit: AFRL.

US Air Force v těchto dnech oznámili výsledky průlomového testu systému THOR. Ten by měl plnit roli účinné obrany proti dronům, zejména proti hejnům dronů, které by zneškodňoval na krátkou vzdálenost. Právě hejna dronů jsou dnes považována za jednu z hlavních hrozeb, které přinesl rozvoj nových technologií.

 

THOR na letecké základně Kirtland Air Force Base. Kredit: AFRL.
THOR na letecké základně Kirtland Air Force Base. Kredit: AFRL.

Experti AFRL uspořádali zmíněný test 5. dubna (2023), v prostotu Chestnut Test Site v areálu letecké základny Kirtland Air Force Base v Novém Mexiku. Podle dostupných informací systém THOR poprvé úspěšně zasahoval proti hejnům dronů. Jak bývá zvykem, detaily nejsou příliš jasné. Není například známo, kolik dronů bylo v testu použito a jakého byly typu či typů.

 

THOR je elektromagnetická zbraň, takže jeho municí je elektřina, což slibuje velmi levný provoz a jednoduchou logistiku. Americké jednotky jsou slušně vybavené pro přepravu podobných kontejnerů. THOR je možné „připojit k zásuvce.“ Jeho obsluha je prý velmi uživatelsky příjemná a vyžaduje jen minimální výcvik.

 

Systém může pálit téměř nepřetržitě a ničit jeden dron za druhým. Vystřelené mikrovlny mohou narušit či přímo usmažit elektroniku útočícího dronu. Velmi zajímavá možnost je, že by THOR mohl ničit nízko letící střely s plochou dráhou letu nebo i pozemní cíle.

Prozatím se neví, jakou má THOR spotřebu energie nebo na jakou vzdálenost ničí drony či jiné cíle. Každopádně se ale zdá, že by se mohl stát velmi užitečnou zbraní proti hejnům dronů. Jeho nasazení bude samozřejmě vyžadovat kvalitní lokální protivzdušnou obranu, protože se ihned stane velmi cenným cílem pro útoky protivníka.

 

Video: THOR (Tactical High-power Operational Responder) Destroys Swarms of Enemy Drones

 

Literatura

Drive / Warzone 19. 5. 2023.

Datum: 20.05.2023
Tisk článku

Související články:

Mobilní mikrovlnný systém Leonidas zlikviduje celé hejno dronů     Autor: Stanislav Mihulka (15.04.2021)
Obrněnci Stryker dostanou protidronovou mikrovlnou zbraň Leonidas     Autor: Stanislav Mihulka (08.11.2021)
Americký mikrovlnný systém HiJENKS usmaží elektroniku protivníka     Autor: Stanislav Mihulka (14.07.2022)Diskuze:

A no jo

Jan Strapina,2023-05-21 06:44:22

To je sice hezké,ale to nic nemění na tom ,že na každou ,byt sebedokonalejší zbraň zanedloho bude existovat protizbraň!!!!!!!Už ted existují sofistikované materialy schopné mikrovlny účině pohlcovat a vsadím se že hlavně a především Čína a dost možná i Rusko si dají dost záležet na tom ,aby vyšpionovali jak to funguje a jak se proti tomu bránit!!!!!!

Odpovědět


Re: A no jo

Petr Petr,2023-05-21 07:03:06

Zde nejde o radar, ale o vyslání silného elmag. impulsu, který zničí elektronické obvody dronu. Absorpční materiál s tím nic nenadělá. Je to jako EMP zbraň.

Odpovědět


Re: Re: A no jo

Vojta Ondříček,2023-05-21 19:01:59

EMP se nechá účinně odstínit feromagnetickým a elekrovodivým materíálem. Ale čidla a antény se musí nácházet mimo tuto stínící kapsuli a ty jsou tou achilovou patou naváděcího systému.
Takže se výrobci zbraní zajisté pokusí zvýšit odolnost naváděcích systémů proti EMP. Rozhodovat bude intenzita EMP v prostoru se nacházejícího nepřítelského objektu. Teoreticky je také možno EMP sabotovat informativní kanály, výjimkou je přenos skleněným vláknen, také energetické systémy (síť) a vyvolat blackout.

Odpovědět


Re: A no jo

Gábor Vlkolinský,2023-05-22 07:24:24

Rusi to vraj použili v Sýrii proti americkým stíhačkám.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz