Farmáři by mohli pomoct s oteplenou planetou pěstováním kamenů na polích  
Nikdy nepodceňujte sílu geologických procesů. Farmaření s drcenou lávou, nejlépe v horkých a vlhkých tropech, by během pár desítek let mohlo vycucnout z atmosféry ohromné množství uhlíku. Kyselý déšť s oxidem uhličitým reaguje s lávou za vzniku karbonátů, které pak odtečou do oceánu. Je to jednoduché a účinné.
Farmaření s kameny. Kredit: AGU.
Farmaření s kameny. Kredit: AGU.

Nic proti kvalitní klimatické úzkosti. Není nad ryzí emoce. Ale ještě lepší je dělat něco smysluplného, co by se projevilo v klimatickém systému. Ve skutečnosti již existuje celá řada konceptů klimatických intervencí, které by mohly pomoci řešit akutní problém s teplotou.

 

Seung Hun Baek. Kredit: S. H. Baek.
Seung Hun Baek. Kredit: S. H. Baek.

Seung Hun Baek z Yale University a jeho spolupracovníci navrhují využít zesílené zvětrávání hornin (enhanced rock weathering), což je na první pohled šílený, ale ve skutečnosti jednoduchý, efektivní a v porovnání s jinými geoinženýrskými zásahy méně problematický přístup. Čtenáři OSLA si jistě vzpomenou na nedávný článek o spuštění Sněhové koule, k němuž podle nedávného výzkumu došlo asi po 1 milionu let zvětrávání vysoptěných hornin v dnešní arktické Kanadě.

 

Trpělivost čekat 1 milion let by měl jen málokdo. Baekův tým navrhuje, že by zvětrávání mohli dramaticky urychlit farmáři. Stačilo by drtit velké množství bazických vyvřelých hornin a pak je vysypat na pole. Autoři studie upozorňují, že na tuhle klimatickou intervenci jsou vzhledem k podmínkám prostředí nejvhodnější horké a vlhké tropy.

Noah Planavsky. Kredit: Yale.
Noah Planavsky. Kredit: Yale.

 

Jak říká Noah Planavsky, rovněž z Yale, „pěstování kamenů na poli“ má ohromný potenciál. Nejen, že je to jednoduché, jako bonus při něm dochází k regeneraci vyčerpané zemědělské půdy, a také ke snižování okyselení oceánu, kam stékají karbonáty vytvořené reakcí kyselého deště s drcenou lávou.

 

Badatelé vytvořili nový biogeochemický model, který simuloval fungování „farmaření s kameny.“ Podle výsledků simulací by takové farmaření na 1 000 lokalitách po světě v průběhu 75 let vycuclo z atmosféry až 217 gigatun CO2. Taková čísla už stojí za úvahu. Rozhodně by to přispělo k celkovému úsilí o vymazání emisí uhlíku.

 

Další významnou předností zesíleného zvětrávání hornin je nezanedbatelná odolnost vůči postupujícímu oteplování. Některé další postupy pro vycucávání uhlíku z atmosféry totiž s rostoucí teplotou přestávají fungovat. Z toho plyne, že „farmaření s kameny“ by mohlo být účinnou dlouhodobou strategií.

 

Planavsky zároveň upozorňuje, že zemědělci již dnes používají miliony tun vápence při vylepšování kvality půdy. Přechod na jiný typ horniny by nemusel být zase tak dramatický. V malém měřítku „farmaření s kameny“ funguje. Možná dozrál čas na rozsáhlejší využití tohoto pozoruhodného přístupu.

 

Video: Enhanced Rock Weathering to Help Combat Climate Change

 

Literatura

American Geophysical Union 14. 8. 2023.

Earth's Future online 14. 8. 2023.

Datum: 16.08.2023
Tisk článku

Související články:

Mohlo by fungovat geoinženýrství s aerosoly proti globálnímu oteplování?     Autor: Stanislav Mihulka (03.12.2018)
Plán pro geoinženýry: Zchlazení pólů aerosoly je proveditelné a levné     Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2022)
Hlavním spouštěčem Sněhové koule mohlo být apokalyptické soptění     Autor: Stanislav Mihulka (28.07.2023)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz