Vědci si už dlouho myslí na autonomní systémy, které by pilotovaly satelity a kosmické lodě. Množství satelitů na orbitě se zvyšuje téměř každý den a už teď scházejí lidé na to, aby manuálně ovládali každý satelit zvlášť. Další věc je, že při misích v hloubi Sluneční soustavy se stává velkým problémem nepřekročitelnost rychlosti světla, kvůli které nelze řídit sondy v reálném čase.
Jak trefně říká Paul Sutter na platformě Live Science, pokud opravdu chceme dobývat vesmír, musíme nechat autonomním systémům volnou ruku v rozhodování. Odborníci na aeronautiku kvůli tomu vytvořili prostředí Kerbal Space Program Differential Game Challenge, založené na populárním simulátoru letů do vesmíru Kerbal Space Program. V tomto prostředí, které je do určité míry realistické, je možné vyvíjet a testovat autonomní systémy pro ovládání kosmických lodí. Prostředí zahrnuje různé scénáře, včetně pronásledování cizího satelitu, vyhýbání se detekci a blokování Slunce pro cizí satelit.

Alejandro Carrasco z Massachusetts Institute of Technology (MIT) a jeho kolegové posadili k řízení kosmických lodí generativní inteligence, velké jazykové modely (LLM) z rodiny ChatGPT (OpenAI) a Llama (Meta AI). Prvním promptem bylo: „You operate as an autonomous agent controlling a pursuit spacecraft“ a pak už to jelo.
Badatelé se rozhodli pro generativní inteligence, které určitě původně nevznikly kvůli pilotování kosmických lodí, kvůli tomu, že tradiční vývoj autonomních systémů pro podobné účely vyžaduje mnoho cyklů tréninku. Scénáře prostředí Kerbal Challenge jsou ale hodně realistické a trvají hodiny. Nebylo by moc praktické na něco takového cvičit specializované autonomní systémy.
Velké jazykové modely to zvládají. Jsou trénované na ohromné spoustě dat a nějak si to z nich všechno vytáhnou. V ideálním případě stačí jen trocha chytrého prompt engineeringu a krátké ladění. ChatGPT a Llama pilotují kosmické lodě tak, že jim software překládá aktuální stav kosmické lodi do promptů a ptá se jich na další postup. Výstupy inteligencí jsou zase podobně překládány do povelů pro simulovanou kosmickou loď.
Jak to generativním inteligencím jde? Naprosto skvěle. V nedávné soutěži autonomních systémů v prostředí Kerbal Challenge obsadil ChatGPT druhé místo (a bylo to ještě před vypuštěním ChatGPT 4). To je šokující úspěch, který zásadně přibližuje autonomní dobývaní vesmíru, pokud se povede udržet na uzdě „halucinace,“ které by při reálném kosmickém letu vyšly hodně draho.
Video: KSPDG 2025 - Demo
Video: Aerospace Engineer Plays Kerbal Space Program
2
Literatura
DARPA úspěšně vyvíjí pilotní inteligence. Využijí naše albatrosy L-39
Autor: Stanislav Mihulka (24.03.2021)
Ostře sledovaný bojový dron Valkyrie poprvé pilotovala umělá inteligence
Autor: Stanislav Mihulka (14.08.2023)
DARPA poslala umělou inteligenci do reálného vzdušného boje s člověkem
Autor: Stanislav Mihulka (25.04.2024)
Lidské mozkové organoidy ovládají virtuální motýly
Autor: Stanislav Mihulka (28.10.2024)
Diskuze: