Národní hrdina neupadl v nemilost  
Svět odsoudil Woo Suk Hwanga za neetické chování. Doma zůstal národním hrdinou.

 

Zvětšit obrázek
To jim ještě bylo do smíchu - Woo Suk Hwang (vlevo) a Gerald Schatten

Asi týden se jihokorejský biolog Woo Suk Hwang schovával před sdělovacími prostředky, které jej obviňovaly z neetického chování při klíčových experimentech v oblasti terapeutického klonování. Podivné praktiky se získáváním lidských vajíček pro pokusy vyšly najevo při vyšetřování ilegálního obchodu s lidskými vajíčky na soulské klinice MizMedi. Přiznal se k nim v slzách lékař Sung Il Roh. Hwang v obchodu "nejel", ale stejně mu nezbylo nic jiného, než se postavit nepříjemné situaci čelem.


 

Zvětšit obrázek
Ale pak si Hwang vypil kalich hořkosti až do dna.

"V roce 2002, kdy pokusy probíhaly, jsme neměli dost lidských vajíček," vysvětloval na tiskové konferenci v Soulu. "Tehdy za mnou přišly dvě mladší kolegyně s návrhem, že darují vajíčka, abychom mohli v práci pokračovat. Rozmlouval jsem jim to. Ale už jsem si neprověřil, jestli mě poslechly. Jak se ukázalo, darovaly vajíčka bezplatně a pod cizím jménem."
To sice nebylo nezákonné, ale zato krajně neetické. Kdo zaručí, že ženy darovaly vajíčka opravdu dobrovolně. Co když to dostaly od šéfa "služebním příkazem"?

Hwang se později o "partyzánské akci" svých podřízených dozvěděl, ale trval dál na svém tvrzení, že vajíčka dostal od cizích dobrovolnic.

 

Zvětšit obrázek
Do smíchu už mu nebylo.

"Obě ženy mě požádaly, abych o tom nikde nemluvil a chránil tak jejich soukromí. Já jsem jejich přání respektoval," vysvětloval Hwang před televizními kamerami.


Lež, které se Hwang dopustil, se ve vědě neodpouští. Američtí spolupracovníci mu ukázali záda. Hwang měl být spolu s americkým biologem Geraldem Schattenem klíčovou osobností mezinárodního vědeckého konsorcia World Stem Cell Hub, jež mělo organizovat mezinárodní spolupráci při výzkumu embryonálních kmenových buněk.  V Soulu připravoval banku lidských embryonálních kmenových buněk, které by byly k dispozici všem členům konsorcia. Další laboratoře měly vyrůst v Londýně a San Francisku.

Teď bude zřejmě ambiciózní projekt mezinárodního výzkumného konsorcia zřejmě uložen k ledu.

 

Zvětšit obrázek
Ještě hůře dopadl kšeftsman s lidskými vajíčky Sung Il Roh.

V nejbližších letech nemůže Hwang počítat s finanční podporou od mezinárodních či zahraničních institucí. Přesto bude zřejmě ve výzkumu pokračovat. Doma zůstává národním hrdinou.Vláda a prezident mu vyjádřili podporu. Ministerstvo zdravotnictví označilo okolnosti, za jakých darovaly Hwangovy kolegyně vajíčka pro výzkum za "postup v souladu s tradičními hodnotami východní kultury, který si lidé na Západě mylně vykládají".

 

Televize MBC, jejíž redaktoři pomohli s Hwangovým usvědčením, se ocitla v centru silné kritiky. Před její budovou probíhají demonstrace a dvanáct firem včetně dvou předních bank jí vypovědělo lukrativní smlouvy na vysílání reklamy.  O vajíčka nebude mít Hwang v nejbližší době nouzi.

 

 

Zvětšit obrázek
I když svých hříchů upřímně litoval. Anebo že by se jen zpotil hrůzou?

Na seznam skutečně dobrovolných a bezplatných dárkyň se už zapsalo více než 700 žen.
Také zahraniční kolegové asi nakonec vezmou tým ze Soulu na milost.

"Korejský výzkum na kmenových buňkách  to není jen Hwang. V Koreji se v této oblasti udělalo spousta dobrého," říká například britský expert na embryonální kmenové buňky Collin McGuckin.

 

 Plány na World Stem Cell Hub jsou v tahu.

Plány na World Stem Cell Hub jsou v tahu.

 

 

I když se ke spolupráci hlásily davy dobrovolníků doufajících, že jim pokrok v oblasti terapeutického klonování vrátí zdraví.

I když se ke spolupráci hlásily davy dobrovolníků doufajících, že jim pokrok v oblasti terapeutického klonování vrátí zdraví.

 

 

Snuppy

Hwang se nejdříve obával, že teď od něj pes kůrku nevezme. Snuppy - první klon psa - se prý ale v tomto směru zachoval ke svému "tatíčkovi" opravdu velkoryse.

 

 

Hrdina

Ani spoluobčané nenechali svého národního hrdinu ve štychu a demonstrují na jeho podporu. Inu, géniové mívají kliku. Mozart říkal: "Moji Pražané mi rozumějí!" Hwang můře totéž říci o obyvatelích celé Jižní Koreje.


Poznámka redakce: článek navazuje na příspěvek otištěný na Oslu pod názvem "Schatten versus Hwang" .  Níže uvádíme výsledky ankety čtenářů Osla zaměřené na dárcovství pohlavních buněk. V anketě hlasovalo 1170 čtenářů.

Ovocyty (vajíčka) bych na výzkum směrovaný na záchranu života a zdraví pacientů věnovala:
Bezplatně     34%
Za úplatu     32%
Nevím           15%
Nevěnovala 19%

Spermie bych na výzkum směrovaný na záchranu života a zdraví pacientů věnoval:
Bezplatně      56%
Za úplatu      18%
Nevím            10%
Nevěnoval    16%

Datum: 29.11.2005 17:00
Tisk článku

Matematika pro netechnické obory SOŠ a SOU 1.díl - Calda Emil
 
 
cena původní: 194 Kč
cena: 194 Kč
Matematika pro netechnické obory SOŠ a SOU 1.díl
Calda Emil
Související články:

(Eko)logické zemědělství I     Autor: Jan Kašinský (21.03.2016)
Oživíme mamuta přepsáním genomu slona?     Autor: Stanislav Mihulka (27.03.2015)
Mračna nad Haruko Obokataovou     Autor: Josef Pazdera (19.02.2014)
Buňky STAP     Autor: Redakce (11.02.2014)
„Mužské“ histony mohou usnadnit klonování     Autor: Jan Zikmund (08.02.2014)Diskuze:

Ještě k té anketě

Vítězslav Novák,2005-11-30 18:08:22

Když si vzpomenu, kolikrát jsem spermie "věnoval" nějaké slečně zcela bez účelu... Zdaleka bych darování neomezoval na záchranu života nebo zdraví.

Odpovědět

co je neeticke

alien07,2005-11-30 08:18:07

Neviem ci som clanku dobre porozumel. Co je prosim na obchode neeticke. Neeticke mozu byt pokusy s oplodnenymi ludskymi vajickami. Ak sa rozhodneme ze pokusy s tymito vajickami neeticke nie su tak potom je neeticke neodskodnit aspon symbolicky zenu ktora podstupila riziko povedzme aj ked nevelke.
Co sa mi ale vobec nepaci je chovanie byvalych kolegov toho Korejcana ktori mu takto kradnu vysledky jeho prace. Ak spravil nieco nedobre tak maju taku istu zodpovednost ako on.
Osobne podobne pokusy intuitivne skor odmietam ako vitam. A myslim ze pre vedu existuju aj ine cesty ako odberat vajicka a mozno i plody zdravym zenam. Ak to veda zatial nevie inac riesit tak nech vedci este nejaky ten rok premyslaju. Zo skusenosti - riesit sa da aj to co je dnes neriesitelne. Prikladov z historie je vela.

Odpovědět


Co je neetické - přepis z předchozího článku

jarda petr,2005-11-30 14:07:05

Logika věci se má asi tak. Odběru vajíček s sebou nese určité riziko. Dárkyně musí absolvovat hormonální kúru a ta je nejen nepříjemná, ale v některých případech jsou s ní spojena dokonce vážná zdravotní rizika (např. roste riziko embolie). Pokud tedy nějaká žena vajíčka daruje, měli bychom si být jisti, že je daruje skutečně dobrovolně, protože chce, a jiný důvod nemá. Vyloučit bychom měli situace, kdy se žena rozhodne pro dárcovství z ryze ekonomických důvodů, protože pak bychom ji vlastně odměnou "nalákali" k jednání, jež pro ni může být potenciálně nebezpečné. Stejné je to v případě, že by darovala vajíčko PhD. studentka pro pokusy svého šéfa. Ona podstupuje určité riziko a my nemůžeme garantovat, že ho podstupuje zcela dobrovolně. Že na ni šéf (třeba nepřímo) nevyvinul nějaký nátlak.

Odpovědět


Promiňte, to mi připadá až poněkud hysterické.

Vítězslav Novák,2005-11-30 18:05:20

"Nelze vyloučit...", "mohly by případně..." - a co na druhou stranu, jestli jsou tak zažrané do vědy, že prostě touží přispět i takovým způsobem? Není to pak tak trošinku diskriminace? To by zaměstnanec hematologie nesměl dát krev, protože co když šéf neměl dost zrovna této krevní skupiny...
Chápu, že nemá být finanční motivace, protože to by si darováním krve chodil přivydělávat kdejaký bezdomovec a bylo by riziko nákazy.

Asi ne dostatečně chápu takovou etiku stejně jako ne dostatečně chápu proč se musí říkat "původní Američan" a "Afroameričan" nebo "Rom". A proč by o mě v Americe řekli, že jsem "vlasově alternativně disponován", když jsem prostě připlešlý.

Spíš mi to od Američanů přijde jako poněkud licoměrné. Stejně jako když dělají celonárodní manévry kolem toho, že Jacksonová kdesi ukázala obrněnou bradavku a nedělá jim problémy předvádět ve filmech litry krve a rozcáknutých mozků. A možná taky drobátko kyselý hrozny...

Odpovědět


Hysterie

mik,2005-12-05 01:05:01

Jedina hysterie, kterou tu zaznamenavam, je antiamericka hysterie. Je zajimave ceho vseho jsou antiamerikaniste schopni vyuzit. Zajimava by byla studie na tema co je pricinou teto hysteri, jsem si jist, ze by to nebyli americane.

Odpovědět


Hysterie a jiné smutné příběhy

Ondřej Jakubčík,2005-12-07 14:11:15

Musím souhlasit, že Američané jsou poněkud schizofrenní. Příklad s Jacksonovou a filmovým průmyslem je natolik trefný že není třeba jej dále rozvíjet. Ale musíme pochopit, že v Americe se prostě láska k vědě nenosí. Nemůžete dělat vědu pro radost a ne pro peníze. Proč myslíte že OpenSource byl označován jako výplod komunistického smýšlení? Protože představa, že někdo něco vytvoří ve svém volném čase a zadarmo to rozdá je prostě neamerická a tudíž hodná zničení. Kolumbus mohl ušetřit spoustu lidských sil a životů kdyby neobjevil Ameriku.

Odpovědět

American way

Tomáš,2005-11-30 07:51:34

Jó, takhle to amíci dělají. Nejdřív se tváří jako kámoši a nechají si předvést všechny postupy, a pak pošlou korejce do háze. Vsadil bych se, že už mají všechno pěkně zaregistrovaný na patentovém úřadě.

Odpovědět

Může mi to někdo napsat lidsky?

KillerZero,2005-11-29 17:49:44

Může mi někdo lidsky vysvětlit co tak strašnýho spáchal? Nějak nedokážu ze článku pochopit o co vlastně jde.

Odpovědět


Byl obviněn

Jirka,2005-11-29 18:37:23

Byl obviněn, že vajíčka ke svým pokusům získával za úplatu / nátlakem, čímž se dá (ale pochopitelně nemusí) manipulovat s výsledky experimentů, nehledě na to, že takové darování může být pod tlakem, což není etické, vzhledem k tomu, že není pro ženu bez rizika.

Zajímavé je, že v jiných částech světa se vajíčka ve velké míře berou od defakto nemocných žen, které nemohou otěhotnět a tato vajíčka zbyla jako přebytek po pokusu o umělé oplození. To samozřejmě může ovlivňovat experimenty ještě víc.

Podle mě je to jen bublina. Laboratoře prostě Jižní Koreu potřebují a ještě rádi se ke spolupráci s Hwangem vrátí.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace