Lvi v Keni budou vyhubeni  
Pýcha Keňanů, světoznámí lvi od Kilimanjara, spějí k záhubě. Na vině jsou rituály a nové zvyky domorodých válečníků. Vybíjení lvů nejsou ušetřena ani chráněná území.

 

Zvětšit obrázek
Keňské úřady se snaží zabránit nejhoršímu schůzováním. Do vesnic v buši, kde si pastevecký národ staví obydlí z roští, hlíny a kravského trusu, hodlá vysílat své emisary. Vybíjení lvů by měla zvrátit dobře mířená slova.

Masajové jsou poměrně velký národ žijící na rozsáhlém území rovníkové Afriky, na hranicích států Keni a Tanzánie. Obývají i území nejznámějšího afrického národního parku Serengeti v těsné blízkosti kráteru Ngoro – Ngoro. Zatímco počty chovaného skotu na jimi obývaném území rostou, pokles stavů lvů nasvědčuje tomu, že lvi zde během několika málo let zcela zmizí.
Z tohoto stavu jsou nyní obviněni Masajové. Vyplynulo to z výsledků studie, kterou v rámci Projektu záchrany lvů od Kilimanjara vypracovali experti z Kalifornské university. V zásadě jde o to, že stavy lvů dlouhodobě klesají, a ulovené počty těchto majestátných koček neustále rostou. Vědci dospěli k závěru, že lidi prostě věnují do zabíjení lvů stále více úsilí a že se jim to daří.

 


Od roku 1998 bylo jen v oblastech Amboseli a Tsavo (jižní Keňa) pobito nejméně 195 lvů.  V Nairobském národním parku již počet lvů klesl na 2 010 kusů. Proces likvidace přitom pokračuje, což je patrné z toho, že jen od začátku letošního roku zde bylo zabito na dvě desítky lvů.
Dostatečně výmluvný je už samotný název zveřejněné studie: „ Vybíjení lvů v Amboseli-Tsavo ekosystému v letech 2001 až 2006. V textu se pak dál praví, že v Keni bylo na začátku devadesátých let 7 000 lvů ale že dnes už se jich tu potuluje jen 2 010. Jejich tradiční zdroj potravy, velká divoká zvířata, jsou vytlačována potřebami chovaného skotu.
Úbytek potravy pro lvy, ani tradiční rituál Masajů spojený s lovem lvů, ale nejsou hlavními problémy. Zvířata především decimuje nový fenomén. Je jím travičství a kladení nástražných pastí. Jakási odplata Masajů za ztráty, které jim lvi činí na jejich dobytku.

 

 

Zvětšit obrázek
Vážnost Masaje se odvíjí od počtu vlastněných krav. O těchto nejnazdobenějších mužích Afriky je přitom známo, že velikosti stáda, potažmo svojí prestiži, která jde za rámec potřeb zajištění potravy, podřizují téměř vše.

Daniel Ole Osoi, náčelník Masajů, ale závěry studie odsoudil. Podle jeho slov je lov lvů Masaji minulostí. Podle něj si tento národ uvědomil význam přírodního  dědictví i to, že lvi s sebou nesou tolik potřebné oživení turistiky. Osoi ale také jedním dechem dodává, že Masajové se vždy vehementně brání, pokud jim někdo na jejich dobytek „sáhne“. A že tedy zabíjení lvů bude pokračovat, dokud vláda nezačne Masaje za ztráty způsobované divokou zvěří, patřičně odškodňovat. 

 

 

Zvětšit obrázek
Lvi už ale čas čekat na změnu masajských zvyků nemají.

Mluvčí Mezinárodní organizace na ochranu divokých zvířat (IFAW) Elizabeth Wamba varuje, že tento problém se musí co nejdříve vyřešit, protože lvům už zvoní hrana a nic nepodkopává snahu ochránců přírody tak, jako když se vztahy domorodců k divokým zvířatům vyhrotí.

 

Gichuhi Kabukuru,  mluvčí Keňské ochranářské organizace (Kenya Wildlife Service - KWS) je v klidu a prohlašuje, že celá studie je nesmyslem. Lvi podle něj do ohroženého druhu vůbec nepatří.


Níže postavený činovník téže ochranářské organizace (KWS)se ale novinářům AFP podřekl, že počet ubitých lvů skutečně roste. A že pouze v samotné lokalitě Amboseli takových případů zaznamenali v uplynulých dvou měsících devět...


Fakta

Okolo roku 1950 bylo v Africe půl milionu lvů. V sedmdesátých letech se tato země pyšnila už jen 200 tisíci těchto  majestátných zvířat. V devadesátých letech sčítání jejich stavů odhalilo, že jich zbylo 100 000. Dnes už jich zde přežívá pouhých 28 000 kusů.


 

Datum: 24.05.2006 13:16
Tisk článku

Velké vymírání na konci křídy - Socha Vladimír
 
 
cena původní: 289 Kč
cena: 254 Kč
Velké vymírání na konci křídy
Socha Vladimír
Související články:

Superpočítačová umělá inteligence zničila jedno masové vymírání     Autor: Stanislav Mihulka (18.01.2020)
Jaká je pravděpodobnost vymření lidstva?     Autor: Stanislav Mihulka (11.11.2019)
Cizí hvězdy se přibližují ke Slunci mnohem častěji, než jsme si mysleli     Autor: Stanislav Mihulka (01.09.2017)
Katastrofa K-Pg uvolnila cestu žábám     Autor: Vladimír Socha (10.07.2017)
Konec křídy a vražedný vodní květ     Autor: Vladimír Socha (27.03.2017)Diskuze:

...co cekate...

Jara,2006-06-07 16:03:42

...co cekate od domorodcu kteri si stavi domy z kravskyho trusu? ze budou chranit lvy??...Vas Jara Cimrman

Odpovědět

zajimavy clanek

mag,2006-05-25 20:17:36

zaujalo me, ze "domorodci" tu jsou vyliceni jako pricina problemu a ne jako ti idylicti prirodni lide... diky

Odpovědět


experti z Kalifornie

Mahe,2006-05-25 20:33:57

Veď inak ani ta štúdia nemohla dopadnúť, keď ju robili "experti z Kalifornie". Ti vždy nájdu viníkov v niekom inom, ako vo svojej národnej "zazobanosti"

Odpovědět

Vyhubíme domorodce a bude pokoj

Dinosaurus,2006-05-25 19:10:08

Lidí je 6.5 miliardy, lvů je málo :-/

Odpovědět

uhol pohľadu

Mahe,2006-05-24 16:51:04

Zaujímavý článok, najmä tie názory zúčastnených strán. Najviac ma zaujal ten text pod obrázkom s kravami ! A čo tak foto nejakej vilky s troma zaparkovanými "burákmi" a komentárom ": Najzazobanejší managéri v Európe majú doma minimálne 3 autá: nejakú limuzínu do práce, nejake 4x4 ROAD na víkend a niečo malé pre manželku na nákupy. A pritom každé z týchto aut má 4 sedadlá, takže by sa v pohode vošla celá rodina do jedného..." Fikcia ?
Masajským pastierom by sa takato fotka určite páčila :-)

Odpovědět


:-)

teu,2006-05-25 09:29:09

A když bys jim prozradil(a), že peníze za ty dvě přebytečná auta by manažeři mohli věnovat charitě a postavit za to kousek odsolovacího a zavlažovacího zařízení v Africe, možná by pak Masajové nelovili lvy, ale manažery.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace