Endokanabinoidy tlumí alergie  
Němečtí lékaři objevili nadějnou stopu vedoucí k novým lékům na záněty a alergie. Inspiroval je k tomu efekt marihuany. Vlastně nejde o tak žhavou novinku. Extrakty z konopí se dlouho používaly pro léčbu zánětů. Pro nepříjemné vedlejší účinky však byly vyřazeny z lékárenských receptur už ve 30. letech minulého století.

 

Vědecká studie týmu vedeného Andreasem Zimmerem z bonnského Ústavu molekulární psychiatrie zveřejněná v prestižním vědeckém časopise Science vrhá na starou léčbu nové světlo. Zcela jistě inspiruje farmaceutický průmysl k vývoji léčiv, která nebudou mít nepříznivé vedlejší účinky konopí, ale zachovají si jeho prozánětlivé účinky.


 

Hlavní aktivní složkou hašiše nebo marihunany je chemikálie zvaná tetrahydrokanabinol (THC). Ta působí na lidský organismus vlastně nedopatřením. Jen proto, že se shodou okolností váže na speciální vazebné molekuly, jimiž jsou vybaveny mnohé z buněk našeho těla. Tato buněčná „kotviště“ nejsou připravena pro THC, ale pro chemicky zcela odlišné látky, které si vyrábí organismus sám. Souhrnně je označujeme  jako endokanabinoidy, což lze přeložit jako „vnitřní látky podobné konopí“.  Naše „vnitřní THC“ řídí širokou škálu procesů. Zdaleka nejde jen o funkce mozku a nervů. Endokanabinoidy regulují například i růst kostí a v kůži brzdí reakci imunitního systému. Starají se o to, aby imunitní obrana nereagovala na cizorodé látky silněji, než je nezbytně nutné.

 

Laboratorní myši, které v důsledku cíleného zásahu do dědičné informace postrádají v kůži vazebné molekuly pro endokanabinoidy, trpí i při velmi slabém podnětu silnými alergickými reakcemi.  Bez kotviště v buňkách je „vnitřní THC“ proti přehnané reakci imunitní obrany bezmocný. Profesor Zimmer a jeho kolegové proto odzkoušeli opačný postup. Obyčejným myším natřeli kůži mastí obsahující THC z marihuany a pak jim vpíchli do kůže chemikálii vyvolávající silnou alergickou reakci. THC nedovolil, aby alergie propukla.

Zimmer je přesvědčen, že řada pacientů trpících astmatem nebo kožními ekzémy, má v těle nedostatek endokanabinoidů nebo molekul, na které se „vnitřní THC“ v buňkách vážou. Těmto lidem by mohly pomoci léčebné kůry založené na účinku látek podobných THC. Zimmer však varuje pacienty s těmito zdravotními potížemi před laickými pokusy o léčbu ekzémů či astmatu marihuanou nebo hašišem. Nežádoucí vedlejší účinky těchto drog představují příliš velké riziko.

 

Datum: 18.06.2007 11:09
Tisk článku

Biocentrismus - Berman Bob, Lanza Robert
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 237 Kč
Biocentrismus
Berman Bob, Lanza Robert
Související články:

Na super bakterie s marihuanou     Autor: Josef Pazdera (10.09.2008)
Jak hulit marihuanu bez kouře?     Autor: Jaroslav Petr (14.05.2007)
Kouření marihuany může poškodit zárodek     Autor: Josef Pazdera (04.08.2006)Diskuze:

marihuana v anglii

Anglicanka Siva,2010-08-30 02:24:31

http://lochneska.cz/marihuana-v-anglii-zakon Marihuana (cannabis) je v Británii protizákonná, Užívání konopí jako lék k utišení bolesti je trestný čin také. Více info na daném linku.

Odpovědět

Tak už vím proč jsem alergik

Magor,2007-07-01 22:00:36

Prostě málo hulím. :-)

Odpovědět

nahoda

Oomega,2007-06-19 11:38:18

zrovna v patek jsem mel alergicky zachvat jak blazen. klasicky slzeni oci, ryma....a po pravde...zkusil jsem se lecit travou. a to jsem jeste ani netusil, ze pro to mam oporu ve vede....proste jen vim, ze kdyz je clovek zkoureny, ttak se omezuje funkce sliznic, takze prestavaji slzet oci a teci z nosu. a to mi na uziti si krasnyho dne staci.
"vypatlanost" uz tam evidentne je. kdyz se podivam, kolik lidi chce pozvat cizi armadu na stalo do nasi zeme a kolik z nich je zaprisahlych odpurcu amrihuany, tak si rikam, ze ta vypatlanost tu uz nejenom je, ale dokonce se ji dava volny pruchod a prima podpora.

Odpovědět


Ta vypatlanost je diskutabilni

MirekS,2007-06-20 00:11:02

Ja osobně považuji za vypatlanost rezignovat na jakoukoliv obranu a jakékoliv obranné partnerství při naší historické zkušenosti a nárůstu fašistických metod řízení státu v jisté severoasijské zemi.

Odpovědět


Odkdy

Colombo,2007-06-20 20:44:05

je USA severoasijská země?

Odpovědět

vedlejsi ucinky

12,2007-06-18 15:45:00

Takovy to jak se chovaj jako uplne vypatlany a kazdymu vysvetlujou, ze by to mel zkusit taky, protoze by bylo fakt dobry, aby uplna vypatlanost byla v Listine zakladnich prav a svobod.

Odpovědět


vedlejsi ucinky

bluemoon,2007-06-18 20:07:33

vedlejsi ucinky vetsiny prasku na spani jsou halucinace. lecba by mela byt takova, aby se snizila podstata a ne se ovlivnovala necim jinym. dovedu si predstavit, kdyby marihuana byla ve vsem. dnes na nove davali, ze hulit uz zacinaji i 11ti leti.

Odpovědět


Vypatlanost?

Standa,2007-06-19 13:08:22

Za vypatlanost bych spíše označil příspěvek házející všechny uživatele trávy do jednoho pytle.

Odpovědět


Vypatlanosť...

-rh-,2007-06-25 09:36:30

Kto sa vypatlaný narodí, ani tráva mu "nepomôže"... Tiež by som nehádzal všetkých do jedného vreca, tá vypatlanosť nemusí byť nutne následok (avšak do diskusie o príčine by som sa nerád púšťal...).

Odpovědět

nepříjemné vedlejší účinky?

pavelm,2007-06-18 12:10:46

:)

Odpovědět


Ty příjemné je lepší nezveřejňovat.

Jáanikdojiný,2007-06-21 17:16:18

:)

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace