Samečky ze samic s účinností 80 procent  
Australané přišli náhodou na gen, který funguje jako pohlavní přepínač. Jeho aktivací udělají z myšek, které měly být myškami, myšáky.

 

 

Zvětšit obrázek
Edwina Sutton (Kredit: University of Adelaide)

Za normální situace mají savčí samci po jednom X chromozómu a jednom Y chromozómu. Samice mají dva X. Doktorka Edwina Sutton se svým kolegou jménem Paul Thomas, ale dokáží vytvářet samce, jež mají dva X chromozómy. Jak to dělají? Aktivací genu Sox3. Má to ale podmínku, musí se to provést v době, kdy se začínají vyvíjet gonády.

 

Gen Sox3 se nachází na X chromozómu a je dobře znám z minula. Jenže z jiné oblasti. Má totiž na starosti vývoj mozku. Ale jak se nyní ukázalo, má tento gen ještě další funkci – mění pohlaví. Když se tento mozkový gen aktivuje v kritické fázi vývoje pohlavních žláz, potom se myšky, které mají XX chromozómy, vyvinou v samce. Tedy fenotypově, protože genotypem jsou XX.

 

Zvětšit obrázek
Genetická mapa myšího X chromozómu s umístěním genu Sox3. Tento gen, bez ohledu na chromozomální sadu, umí ze samice udělat jedince opačného pohlaví.

Tento poznatek je důležitý ze dvou hledisek. Jednak nám dovoluje pochopit evoluci pohlavních chromozómů, ale také poruchy pohlavního vývoje, o jehož příčinách toho víme tak žalostně málo, a to přesto, že se v naší společnosti poruchy pohlavního vývoje vyskytují v míře vrchovaté. Pochopení těchto procesů by mělo přispět k vývoji léčebných technologií, které budou dovolovat zajistit nápravu.

 

Na objev se přišlo náhodou. Mladá začínající výzkumnice Sutton,  pod vedením svého školitele Paulem Thomasem, se na svém mateřském pracovišti University"s School of Molecular and Biomedical Science, zabývali vlivem genu Sox3 na vyvíjející se mozek. Při pokusech zjistili, že se jim nechtěně daří „vytvářet“  80% samců. Samců, jež ale měli být samicemi!

 

 

Něco podobného, jako nyní zjistili Australané u myší, existuje i u lidí. Toto je například muž, který měl být ženou. Pohlavní chromozom Y mu chybí, má dva chromozómy X . (Kredit: All India Institute of Medical Sciences)

Gen Sox3 ale není jediným genem, který umí s pohlavím řádně zamávat. Něco podobného s pohlavním fenotypem dokáže u myší i gen Sox9. Ten ale není na X chromozómu, nýbrž na myším Y chromozómu. Může se však vlivem chromozomálních zlomů, zatoulat i jinam. Australané se již s tímto náhodným objevem nového genu ovlivňujícího pohlaví, pochlubili na Všeamerickém kongresu vývojové biologie, který se uskutečnil v mexickém Cancúnu. Příspěvek patřil k těm nejlepším.

 

 


V poslední době musíme svoje představy o sexu měnit dost často. Ukazuje se, že pohlaví nemá pod palcem jediný gen, jak jsme si mysleli, ale že to je celá kaskáda genů. Jeden z prvních poznatků, že něco podobného existuje i u lidí, dává tušit případ čtyřech italských bratrů, kteří, jak se ukázalo, jsou vlastně sestrami, jen o tom nevěděli. O případu, který má na svědomí gen RSPO1 jsme na Oslu psali v článku „Přepínač, který udělá z holky kluka“.
Vzhledem k tomu, že na rozdíl od lidí lze na myších provádět pokusy, je odhalení dalšího z „kaskádových“ genů s dopadem na vývoj pohlaví předzvěstí brzkého pokroku. Gen, který řídí pohlaví a účastní se na vývoji mozku, se jistě stane novým šlágrem v této oblasti a vrhne se na něj hodně genetických pracovišť. Nejde totiž o nic menšího než o rozplétání souvislostí mezi mozkem, pohlavím a pohlavním chováním.

 

Pramen: University of Adelaide

 

 

 

 

Datum: 21.08.2007
Tisk článku

Hermafroditi a medicínská konstrukce pohlaví - Dreger Alice Domurat
 
 
cena původní: 388 Kč
cena: 345 Kč
Hermafroditi a medicínská konstrukce pohlaví
Dreger Alice Domurat
Související články:

Přepínač pohlaví     Autor: Josef Pazdera (03.12.2010)
Pohlaví u melounů     Autor: Anna Marcinková (11.08.2008)
Vliv společnosti na výběr sexuálního partnera     Autor: Anna Marcinková (19.06.2008)
Přepínač, který udělá z holky kluka     Autor: Josef Pazdera (17.10.2006)Diskuze:

mensina

Biela ryba,2007-08-26 01:20:54

tak neviem je to dobra alebo zla sprava pre 4 percentnu mensuu

Odpovědět

gen pro vývoj mozku

jb,2007-08-22 10:48:49

Chápu to správně tak, že pokud se u žen zapne gen pro vývoj mozku, stanou se z nich muži? :-)
Neberte mou reakci vážně, je to jen lehký pokus o vtip

Odpovědět

Tak to vypadá,

Saša,2007-08-21 21:16:20

že homosexualita bude nakonec přeci jen léčitelná.

Odpovědět


lol

bakon,2007-08-22 11:55:58

Haha pobavil jsi mne. Homosexualove jsou plodni. Cili nemaji chomozomy XX, ale XY stejne jako heterosexualove. Zde je rec o muzich kteri maji dva X chromozomy. Snad blbost bude v budoucnu lecitelna.

Odpovědět

Záhada pohlaví

H5N1,2007-08-21 16:29:31

Zajímalo by mě zdali pohlavní orgány všech těchto jedinců jsou 100 % samčího charakteru, či zda se u některých jedinců vyskytují určité odchylky a pokud ano, tak jak velké jsou? Nelze potom v extrémním případě, kdy by lékař určil genitál jako ženský (stejně tak i genotyp) onoho jedince zaměnit za fyzicky zdravou ženu, ač by de facto zřejmě samicí nebyl? Takový člověk by byl nejspíš psychosexuálně i stavbou těla muž, nebo se pletu?

Odpovědět

plodnost?

martin o.,2007-08-21 14:22:47

Zajímalo by mě, jestli je to přepnutí pohlaví natolik dokonalé, aby byli ti samci s genotypem XX plodní.

Odpovědět


nemůžou

H5N1,2007-08-21 16:16:28

Plodní být samozřejmě nemůžou, nemají chromozómy XY, které jsou k tomu nutné

Odpovědět


Proc potrebuji chromozon XY na to aby byli plodni?

martin,2007-08-22 17:35:21

Pokud je to samec ktery dokaze produkovat spermie proc potrebuje chromozon Y?
Nemohli by byt jeho potomci jenom samice?

Odpovědět


bez XY se spermie tvořit nemohou

H5N1,2007-08-23 09:25:18

Jenže XX samcům se netvoří spermie, právě proto že nemají chromozóm XY. Avšak to že jsou neplodní ještě neznamená že to nejsou samci.

Odpovědět

No jo,

Jirka,2007-08-21 13:43:31

ale co ten gen Sox3 v normalni situaci aktivuje?

Odpovědět


sry

jarda petr,2007-08-27 12:56:37

sry

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace