Osvěžovače vzduchu navozují astma  
Také jdete s dobou a aby váš domov byl svěží, používáte spreje k neutralizaci nepříjemných zápachů a nebo, jakpraví reklama, „nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem odstraňujete prach“?

 


Epidemiologická studie vyhodnotila efekt osvěžovačů vzduchu a sprejových čistících prostředků. Ze sledování vyšlo najevo, že požívání těchto přípravků častěji než jednou týdně, zvyšuje u dospělých riziko vzniku astma.

 

Zvětšit obrázek
Nakolik výrobci sprejů Ambi Pur a Pronto využijí nové výsledkyJan-Paul Zocka ve své reklamě, je otázkou.


Neblahý vliv sprejů na naše zdraví  byl publikován v článku, který vyšel v odborném zdravotnickém časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, který vydává American Thoracic Society.  Vyplývá z něj, že relativní riziko vzniku astma u dospělých, ve vztahu k vystavování efektu čistících sprejů, může činit 15%. Jinak řečeno, jeden případ astma ze sedmi jde na vrub používání těchto přípravků.

 

Zvětšit obrázek
Vyplývá z nich, že po takovém osvěžení vzduchu je nejlepší rozdat hostům osobní ochranné prostředky.

Tvrdí to Jan-Paul Zock z The Center for Research in Environmental Epidemiology at the Municipal Institute of Medical Research. Výzkumník Zock je Španěl a jeho pracoviště je v Barceloně. Nicméně, presentované výsledky neplatí jen pro Španěly.  Výsledky byly získány zjišťováním údajů u 3 500 subjektů. Šlo o osoby, jež byly vyšetřovány na astmatické symptomy. Lékaři je přitom nechali vyplňovat dotazník, v němž byly i otázky týkající se používání sprejů. Sledování bylo provedeno na území deseti evropských zemí. Výsledky lze považovat za celoevropské a vyplývá z nich, že riziko vzniku astma se s frekvencí používání zmíněných sprejových přípravků v domácnosti zvyšuje. Nejhůře jsou na tom ti, kdož používají sprejové čistící prostředky. Statisticky vědcům vyšlo, že u těch, jež jsou vystavovány těmto přípravkům pravidelně, se riziko zvyšuje až o padesát procent.

 

Pokud tedy pořádáte party a aby se hosté cítili dobře, tak osvěžujete, pak vězte, že ti sečtělí teď budou odcházet dříve, než byste si přáli.

 

Datum: 14.10.2007 18:11
Tisk článku

Související články:

Berete melatonin? Zhorší se vám dech     Autor: Josef Pazdera (12.05.2022)
Rozbitý protein Siglec-XII zřejmě přispívá k vysokému počtu rakovin u lidí     Autor: Stanislav Mihulka (06.05.2021)
Naděje pro astmatiky     Autor: Josef Pazdera (02.03.2020)
Proč se záměrně nakazit parazity?     Autor: Stanislav Mihulka (01.01.2014)
Máte astma a bojíte se námahy?     Autor: Josef Pazdera (20.05.2012)Diskuze:

Ja mam astma od mladi...

Vlada,2007-10-27 21:45:55

Zdravím a děkuji za pravdivý článek. Mohu jen potvrdit, že pokud přijdu do prostoru kde používají osvěžovače vzduchu (především ty do zásuvky), nevydržím tam déle než půl hodiny. Tyto výrobky mi nesmí přes práh. Ostatní si je klidně dál používejte, až poznáte co je to astma, bude už pozdě.

Odpovědět

JEZISI

Monika,2007-10-24 22:24:12

Mám toho plnou almaru. Co stím teďe budu dělat?
Ach jo. Ale čistilo to dobře, to se zase musí nechat.
Ale náš pes a papoušek to děsně nesnášeli :)

Odpovědět

wc

Andrej,2007-10-22 23:23:12

tuto "vymozenost" nam zaviedli na wc v praci. Dufam ze tato moda velmi skoro pominie.

Odpovědět

Chemikálie v domácnosti.

Bohouš,2007-10-21 11:21:38

Neschvalovala je ani MUDr Hulda Regehr Clark(1995).Překlad její knihy vyšel ve Fontáně roku 2000 pod názvem Revoluce v léčení všech nemocí.

Odpovědět

Ktovie prečo,...

Martin,2007-10-15 21:17:37

... ale nikdy som nemal problémy napríklad v maštali pri zvieratách, zato navoňané slečny vo mne vždy vyvolávali odpor.

Odpovědět

rozpoustedla

Dr Meduza,2007-10-15 19:50:00

Nevim jak dneska, ale nekde driv sem videl nakej rozhor osvezovacu vzdchu a podbnejch veci a vetsina z nich byla na bazi organickejch rozpoustedel, ale nevim jestli sou na to dneska omezeni, podle me porad zadny, takze to tam asi bude porad

Odpovědět

Racionální věc

Kacca,2007-10-15 17:50:10

Každý, kdo přemýšlí racionálně jistě ví i bez podobných studijí, že všechny chemikálie rozšířené v našem bezprostředním okolí našemu organismu škodí. Jak by také mohly dělat něco jiného!
Z osobní zkušenosti vím, že osvěžovač vzduchu v jakékoliv podobě mě velmi rychle vyžene z jakékoliv místnosti a způsobí velmi pronikavou bolest hlavy.
V každém případě velmi díky za tento článek, třeba i další, neznalí, po jeho přečtení omezí své týrání okolí těmito "smrady" své návštěvy či zákazníky.
Kéž by OSLA četlo mnohem mnohem víc lidí.

Odpovědět

Bylo by škoda

Marika O.,2007-10-15 13:52:35

Jak na to tak koukám, tak budete mít brzo na krku žalobu. Protože tohle Vám Pronto ani Ambi Pur nedarují. Udělali jste si z jejich reklamy pěknou srandu. Vypadají teď jako blbci. Dovedete si představit,jak jim po takto napsaném článku klesnou zisky? Asi byste si měli ty invektivy odpustit. Bylo by škoda, kdyby Osla zadusili.

Odpovědět


zaloby

uzba,2007-10-15 14:17:12

Nastastie (alebo narocky?)v reklamnom citate je chyba, miesto pach je napisane prach. Takze na sude by urcite tieto spolocnosti nevyhrali. Osla len tak nezadusia:)

Odpovědět


Uklízím s tím doma!

Jarka,2007-10-15 20:00:19

Uzbo, to není chyba. V reklamě na Pronto je skutečně napsáno, že se jedná o čistící prostředek, kterým se dá "nejrychleji a nejefektivnějším způsobem odstranit prach“! Takže v textu není chyba! Asi s tím uklízet přestanu....

Odpovědět

moje zkušenost

Marie,2007-10-15 12:02:17

Z Ambipuru a ostatních vonidel mě bolí hlava. Jakmile vyvětrám nebo uteču na čerstvý vzduch, velmi rychle mě bolet přestane.

Odpovědět

Panu "m"

Lenka Matouskova,2007-10-14 22:39:06

Kravina? Alevůbec ne! Víte co dokázi takove obrovske koule (ve srovnani s velikosti bunek) zpusobit v plicich, at uz jsou z cehokoliv. Navic vam garantuji, ze se brzo ukaze, ze to delaji i tuzidla na vlasy a laky navlasy,... Protoze i tyto latky dokazi v plicnich sklipcich s temi jemnymi bunkami pekne zamavat - pri setkani s nimi lymfocyty doslova exploduji.

Odpovědět


pri setkani s nimi lymfocyty doslova exploduji

ZEPHIR,2007-10-14 23:24:44

Ty koule nebo lymfocyty..?

Odpovědět


pro zephira

tonda F,2007-10-15 00:15:23

Při vdechnutí rozprášeného přípravku se do plic dostávají mikrokapičky,které jsou ve srovnání s velikostí lymfocytů obrovské. Chemikálie obsažené v těchto kapičkách narušují permeabilitu membrán. A to nejen lymfovytů. Buňka s porušenou permeabilitou membrány často praskne, což v mikroskopu vypadá jako exploze. Platíto především pro čistící prostředky, protože ty obsahují detergenty.

Odpovědět


moje zkušenost

E-vicka,2007-10-20 19:33:43

Myslim, ze mohu závěry v článku obsažené potvrdit. Před několika lety jsem začala mít obtíže podobné astmatu, absolvovala jsem několik vyšetření /alergologie, rengt. plic, měření kapacity plic ... / a závěr MUDr. na plicním byl - počínající astma, chtěl mi předepsat kortikoidy. Ještě jsem ho však umluvila, odpozorovala jsem od tchyně, která také astmatem trpí, že dávky je nutno časem stále zvyšovat. Začala jsem se více pozorovat, a na radu lékaře se zapisovat, kdy se situace zhorší. A výsledek: při umývání vany /číst.sprejem/, dále při lakování vlasů, pobytu na WC v práci /rozprašují často osvěžovač/, u kadeřníka (vzduch plný těchto přípravků) .... Tak jsem to všechno vyhodila, změnila typ čist. přípravků, (přidala jógu a dýchací cviky) - a po několika měsících se zlepšilo až téměř úplně potíže zmizely. Závěr si udělejte sami....

Odpovědět


zaver?

Andrej,2007-10-22 23:25:23

zaver? jogove kluby by mali zacat sponzorovat ambipur, zvysuje im pocet klientov

Odpovědět

Klasickej případ zpětnovazbný závislosti

ZEPHIR,2007-10-14 22:06:01

Ty co používaj osvěžovače vzduchu a čistící spreje sou víc zatížený na čistotu, tudíž míň adaptovaný na alergeny.

Odpovědět

kravina

m,2007-10-14 20:40:58

Co je to za hloupou studii? Prece kazdy sprej/osvezovac obsahuje/muze obsahovat ruzne latky. Globalne pricist astma na vrub vsem sprejum je prece kravina. Cekal byh vice detailu...

Odpovědět


?

Zdenka,2007-10-14 22:31:58

Vy si opravdu myslite, ze by lide byli schopni odpovidat na to jake latky jejich spreje obsahují?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace