Vstupte do GMO  
Pro pořad Vstupte!, který se bude vysílat na Českém rozhlasu Leonardo v pátek 9. listopadu v 11 hodin dopoledne jsem vybral žhavé téma, které lze shrnout do tří písmen – GMO. Na exkursi za geneticky modifikovanými organismy se s vámi vydám tak trochu oklikou přes své rodné Polabí.


  

Zvětšit obrázek
Krajina Polabí je stejně jako drtivá většina území České republiky výsledkem intenzivního působení člověka. Panenská příroda to není, ale ošklivě to nevypadá.

Když se posadíte na některý z nevysokých polabských kopců, otevře se vám výhled daleko do kraje. V dálce se zvedá modravá hradba Krkonoš, v rovině před námi se ve větru vlní pole s obilím a chvílemi se stříbřitě zaleskne. Ostře žluté lány s řepkou připomínají kompozici abstraktního malíře. Pod nohama vám spadá až k břehům klikatého potoka strmá stráň ševelící kavylem, tu a tam se tyčí ztepilá bělozářka liliovitá. Kousek odtud prozrazují rozpadlé valy z kamení, že tu takhle lidé stávali a hleděli do kraje už  před pěti tisíci lety.

 

Zvětšit obrázek
Planý předek kukuřice teosinta (vlevo) a kulturní kukuřice (vpravo) se podobají asi jako žebřiňák a luxusní limuzína. O tom, že jsou to blízcí příbuzní, svědčí vznik hybrida (uprostřed). Kdyby dnes provedl obdobnou proměnu planého druhu metodami genového inženýrství, musel by deset let dokazovat, že nově vzniklá kukuřice nikomu a ničemu neškodí. A stejně by neměl jistotu, že nakonec projde schvalovacím procesem.


Od dob pravěkých zemědělců se nezměnila jen ta stráň s kavyly. Vše ostatní prošlo neuvěřitelnou metamorfózou. Zemědělci vykáceli lesy, rozorali stepi, po generace seli a sklízeli. Mnohé druhy rostlin a živočichů to nevydržely a nenávratně zmizely. Jiné se naopak rozmohly a prosperují. Dramatickou proměnou prošlo i těch několik druhů rostlin a zvířat, jež člověk domestikoval. Moderní odrůdy kukuřice jsou vzhledem i vlastnostmi na hony vzdálené svému planému mexickému předkovi teosintě. Liší se od sebe asi jako žebřiňák od luxusní limuzíny.

 

První zemědělci čistě empiricky vybírali k dalšímu pěstování ty rostliny, které jim více vyhovovaly, a tak postupně vytvářeli z planých rostlin kulturní plodiny. Teprve moravský mnich Johan Gregor Mendel odhalil základní zákonitosti dědičnosti a šlechtění přešlo od pokusů a omylů na vědeckou bázi. V roce 1953 objevili Francis Crick a James Watson strukturu kyseliny deoxyribonukleové jako základní molekuly dědičnosti. Šlechtitelům se otevřely další možnosti. Dnes umíme zasahovat do dědičné informace rostlin zcela cíleně a využíváme toho k tak zvaným genetickým modifikacím. Je to další v dlouhé řadě kroků, jež vedou od pravěkého člověka  k dnešním zemědělcům.

Zvětšit obrázek
Na palubě těchto lodí dovezl zločinec jménem Kryštof Kolumbus do Evropy zcela cizí rostlinné druhy, které následně podnikly masovou invazi do evropských polních ekosystémů.

 

Naši předci si nikdy neřekli, že právě teď došli na nejzazší mez a že ze snah o další vylepšení rostlin a zvířat dobrovolně sleví. Zavedli do Evropy řadu novinek, například pěstování amerického bramboru, a změnili tak dějiny lidstva.

 

Moderní zemědělství vládne prostředky, jaké jihoameričtí šlechtitelé kukuřice nebo maloasijští tvůrci pšenice neznali. Přesto nejsou rostliny, jejichž dědičnou informaci změnili cíleným zásahem genoví inženýři, ničím jiným než logickým pokračováním snah našich dávných předků. Stále častěji však slýcháme hlasy požadující jejich plošný zákaz. Ta mají opodstatnění jen v případě, že se zaváděním geneticky modifikovaných rostlin vstupujeme na tenký led, kde sebemenší chybný krok hrozí škodami na zdraví lidí i zvířat, závažnými nevratnými změnami životního prostředí nebo hospodářskými kolapsy. Hrozí nám něco z toho?
To se dozvíte buď při poslechu pořadu Vstupte! 9. listopadu 2007 v 11 hodin nebo kdykoli později v archivu

Kompletní přepis pořadu přinese www.osel.cz

 

 brambor

Kromě jiných hrůz, jako je tabák nebo syfilis, dovezl Kolumbus i toxického zástupce rodu Solanum. Na otravu solaninem od té doby zemřely tisíce lidí. A to nemluvíme o „bramborovém“ hladomoru, který v 19. století dopadl na Irsko, zahubil milion lidí a milion jich vyhnal do Ameriky. Kdyby Kolumbus nedovezl brambor, Irsko by mělo mnohem více obyvatel a jeho postavení v EU by bylo výrazně silnější.

 

 

Johan Gregor Mendel

 
Další „zločinec“ – Johan Gregor Mendel. Objevil základní zákonitosti genetiky. Kdyby se věnoval opatství a  nehrál si hrachem, mohl být dneska klídek…

 

 

Watson a Crick

Watson a Crick se jen usmívají nad modelem dvojité šroubovice. Kdyby věděli, co rozpoutají… smáli by se možná ještě víc.

 

 

GMO

Někteří Irové se už zase bojí brambor. Tentokrát geneticky modifikovaných.

Datum: 07.11.2007 09:13
Tisk článku

Encyklopedie dinosaurů - Socha Vladimír
 
 
cena původní: 350 Kč
cena: 312 Kč
Encyklopedie dinosaurů
Socha Vladimír
Související články:

Rajče upravené pro pěstování na základnách mimo Zemi     Autor: Václav Diopan (18.01.2020)
Šetřit vodou se dá i úpravou průduchů rostlinám     Autor: Josef Pazdera (26.06.2019)
Kmenová mentalita a princip předběžné opatrnosti     Autor: Miloslav Pouzar (29.05.2019)
A je to tady. Třetí dítě s editovaným genomem a opět v Číně     Autor: Josef Pazdera (24.01.2019)
GOC rýže aneb jak Číňané vypálili Američanům rybník     Autor: Josef Pazdera (17.01.2019)Diskuze:

Francie se chystá zakázat geneticky modifikovanou

ZEPHIR,2007-11-09 18:11:21

kukuřici, jenom naše banánovníková země musí pěstovat každej šmejd, co nikdo na svejch polích nexe....

http://www.enviweb.cz/?secpart=_archiv_ggggc/Kukurice_svaru.html

Odpovědět


potížista

Místní,2007-11-10 03:06:48

Jen aby lidi věděly kdo to je pan Zephire: Milan Petřík, Molakova 34 Karlin Praha 8, Tel: +420.23456789, milanpetrik@atlas.cz
IP adresa: 217.31.49.30

Odpovědět


Panu Petříkovi

Jana Kalendová,2007-11-10 10:08:27

Ano, i Francie má magorů dost. A politik, kterému jde momentálně popularita dolů, musí předhodit nic neříkající prohlášení - "jestli se ukáže, tak...".
Ti normální ví, "že se neukáže". Inu vlk se nažral. A těm, co to nedochází, tak jsou spokojeni. A někteříto dokonce dávají jako vzor. Těch je obzvlášť líto, protože ani neví jak to dopadlo, třeba v tom citovaném Rakousku.

Odpovědět

veru tak...

Martin,2007-11-07 19:22:21

Základom EURÓPSKEJ stravy sú ÁZIJSKÉ Poaceae a AMERICKÉ Solanaceae...

Odpovědět

Mily autore, jak jste

mp,2007-11-07 19:20:06

sehnal ty obrazky s komentarem pod clankem? Ta ucebnice biologie pro zakladni skoly jeste neni hotova, ma vyjit az pristi rok. Aspon jste mohl citovat zdroj.

Odpovědět


Omluva

jarda petr,2007-11-08 03:27:25

Nejsem si vědom toho, že bych čerpal z nějaké učebnice biologie pro ZŠ a už vůbec ne učebnice, která má teprve vyjít. Pokud se tak stalo, jde zjevne o souhru náhod a já se omlouvám.

Odpovědět


pardon

mp,2007-11-08 05:58:26

ehm...omluva ode mne, mel to byt pokus o cerny humor....jako ze neco takoveho se deti brzo budou ucit, ovsem slovo "zlocinec" pod obrazkem nebude mit uvozovky.

Odpovědět

bud

kroupa,2007-11-07 16:16:28

Pánové a proč se nehádáte o negativním vlivu velkého třesku na cokoliv, nebo že by byl požehnáním ?

Odpovědět

nechápeš to vůbec

Medvědovič,2007-11-07 14:57:01

Hladomor byl způsoben specializací Irů na brambory a ne bramborem. Byla to nejjednodužšeji vyrobitelná potravina, pokud by zůstali u obilí nezemřel by jich milion protože by je k emigraci donutil již dríve populační tlak.
Stejným způsobem může dojít k hladomoru v součastnosti viz kniha "Smrt trávy".
Proto je důležitá diverzita potravních zdrojů i možnost okamžité reakce na nového patogena. Samozdřejmě je možné vypěstovat tradičním způsobem brambory odolné moru, ale pokud víš jak se množí branbory(proti kupř. obilninám)zjistíš že vytvoření a rozšíření nové odrůdy poněkud pomalé a Irové to nestihli Proto se používají genetické zkratky které cíleně změní místo v genové struktuře které ovlivní citlivost k patogenu.
Kromě toho Tvůj názor je ukázkovým příkladem populistické demagogie ve stylu Sládka.
Je snadné vyděsit nevzdělané něčím čemu nerozumějí.
B.Franlin s tím měl své zkušenosti.

Odpovědět


Medvědovič

Pepa z depa st,2007-11-07 15:55:36

Zkušenosti měl snad Prokop Diviš?Nic proti GM pokusům,ale mám dojem,že starověcí šlechtitelé nevnášeli do rostlin živočišné geny,nebo se mýlím?

Odpovědět


omyl

F. Karnik,2007-11-08 23:09:25

Mýlíte se. Priroda to delala sama. Rostliny obsahují casti genů hmyzu a naopak. Linearni prenos genu je uz dost znama vec. Stejne tak si muzete byt jist i vy, ze mate ve svem genomu casti z genomu bakterii...

Odpovědět

neschopné geny

rv,2007-11-07 12:09:53

Neschopné geny rychle vymizí a jejich místo mohou o to snáze zaujmout ty schopnější.

Odpovědět


Příkladem neschopnejch genů...

ZEPHIR,2007-11-07 13:33:35

...můžou bejt lidi, který si nechaj naordinovat GMO speciality, aniž zvážej zjevný rizika.

Odpovědět


rizika

jarda petr,2007-11-08 03:34:20

Tak tohle je tradiční ukázka demagogie a la Zephir. GMO jsou ty nejprověřovanější organismy, se kterými máme možnost se na trhu setkat. Takže "blafy" o neprověřených a zároveň zjevných rizicích jsou bohapustá lež. Ale on tohle Zephir dobře ví, jen to na nás zkouší. Teďka možná zase nagoogluje pár pofiderních a navíc i zkomolených citací, kterými bude dokazovat, že má pravdu. Milý pane, i kdybyste tuhle lež opakoval tisíckrát (nikoli jen stokrát, jak doporučoval jeden ministr propagandy), pravdu z ní neuděláte.

Odpovědět


Pan Petřík

superstruny,2007-11-08 06:06:59

Jen doplněk, je dobré vědět, kdo se schovává za nick ZEPHIR: Milan Petřík, Molakova 34 Karlin Praha 8, Tel: +420.23456789, milanpetrik@atlas.cz
IP adresa: 217.31.49.30

Odpovědět


Pan Petřík

superstruny,2007-11-08 06:06:59

Jen doplněk, je dobré vědět, kdo se schovává za nick ZEPHIR: Milan Petřík, Molakova 34 Karlin Praha 8, Tel: +420.23456789, milanpetrik@atlas.cz
IP adresa: 217.31.49.30

Odpovědět


Proč...

ZEPHIR,2007-11-08 09:59:40

... by to mělo bejt dobrý vědět?

Odpovědět


Rizika GMO

ZEPHIR,2007-11-08 10:09:03

Např. když likvidujou hmyz, obsahuje je i pyl, likvidovat i včely. V GMO sóje a kukuřici ošetřený proti škůdců je kvanta biologickýho jedu zabíjejícího hmyz, jeho dlouhodobý účinky sou neznámý, protože se půdníma baktériema nikdo neživil. V podprahových dávkách mužou snižovat imunitu, vitalitu spermií, zvyšovat náchylnost k tloustnutí, vyvolávat alergie, cokoliv. Je to prostě cizorodá látka, se kterou lidskej druh milióny vývoje nepočítal. Její účinky se můžou projevit za léta.

Odpovědět


Havířov

Jan Kolnar,2007-11-08 23:23:00

Pane Petříku, ptáte se proč je dobrévědět kdo je Zephir? No přece aby lidi věděli kdo je ten vůl. Jinak se to už nedá nazvat. Držte svý teorie vakuové pěny a hlavně všechny ty svoje nepodložený bláboly pište jinam. Vím, že to je těžký, že Vám už skoro všude zakázali vstup. Ale zkuste si vlastní web. Tam vás nebude nikdo rozčilovat hrubými narážkami, ani vyvěšováním Vašeho pravého jména.

Odpovědět

evoluce

Mulén,2007-11-07 11:56:39

Někde jsem četl, že naši předci neměli z těch stromů lézt. Dokonce - podle toho článku to vypadá, že jsme ještě před tím na ty sromy neměli vůbec lézt. A zůstat v moři jako delfíni.

Odpovědět

Je třeba připomenout

MOLL,2007-11-07 09:55:09

že aby mohlo vymřít milión Irů (a přitom nějací očividně zůstali), museli se nejdřív narodit. A to umožnil to právě brambor, který je nasytil. Nemluvě o tom, že hladomor přinutil část Irů emigrovat do USA kde mají dnes tolik potomků, že by se do Irska asi ani nevešli. Brambor tedy přispěl k rozmnožení Irů. (Bez toho exodu, který je donutil osídlit území, které později získalo uznávané bohatství a vliv, by jsme o nich asi mnoho nevěděli) A nejen toto je složitější než se zdá.

Odpovědět


Hladomor v Irsku

Jirka,2007-11-07 10:32:29

Neuroda v Irsku byla sice zpusobena potvurkou znamou jako Phytophthora infestans, ale na hladomoru mela velky podil britska vlada, ktera irske katoliky proste nemela v lasce. Da se i rict, ze slo spise o genocidu.

Odpovědět


jestli to dobře chápu

jarda petr,2007-11-07 11:27:13

Jestli to dobře chápu, tak hladomor, kde vymře milion lidí, je pro národ vlastně požehnání a důkaz předchozí prosperity a nikoli tragédie. No to jsem rád, že jsem to konečně pochopil správně. Člověk se celý život učí.

Odpovědět


je pro národ vlastně požehnání

ZEPHIR,2007-11-07 13:41:36

No, kdyby nic jinýho, je to zesílenej selekční tlak, co zvyšuje rychlost evoluce. Proč myslíte, že se lidi furt tak perou a válčej? Kdyby to nebylo z evolučního hlediska aspoň trochu výhodný, militaristi by se dávno navzájem pobili. Kdyby nebylo studený války, tak by dodnes lítalo kolem Země akorád pár pomerančů. I náboženství se dá interpretovat jako uměle vytvořenej selekční tlak v sociálně homogenním prostředí, kde by jinak žádný rozpory neexistovaly.

Odpovědět


pilulku!

e - zefirovo svedomi,2007-11-07 18:46:00

zapomnel si rano na pilulku...

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace