Černá díra vyhozená z mateřské galaxie  
Sloučení dvou černých děr doprovází extrémně velký výbuch a vznik gravitačních vln. Nově vzniklá černá díra je pak vyhozena z jádra mateřské galaxie rychlostí tisíce km/s.

 

 

Zvětšit obrázek
Černá díra vyhozená z galaxie je obklopena diskem, který ji bude „krmit“ (ilustrace). Kredit: HST/ MPE

Když se dvě černé díry sloučí, vzniklé gravitační vlny se skrz galaxii šíří rychlostí světla. Protože vlny jsou vyzařovány hlavně v jednom směru, černá díra je přinucena odrazit se v opačném směru. Výsledkem je katapultování černé díry ven z jejího normálního umístění v jádru galaxie. A pokud je tato rychlost „vykopnutí“ dostatečně vysoká, černá díra může úplně uniknout z gravitačních „spárů“ mateřské galaxie a pak volně „plout“ vesmírem mezi galaxiemi.

 

Objev černé díry odpovídající těmto požadavkům je prvním přímým pozorováním svého druhu. Vedoucí projektu Stefanie Komossa (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics, Garching, Německo) potvrdila, že ve vzdálenosti okolo 10 miliard sv.l. byla černá díra hmotnosti několika 100 hmotností Slunce vyhozena rychlostí asi 2650 km/s (9,5 miliónů km/h). Černá díra je obklopena diskem plynu a předpokládá se, že se z něho bude černá díra „krmit“ následující milióny let.

 

Zvětšit obrázek
Dieter Breitschwerdt, Stefanie Komossa a Rodrigo Supper (MPI)

Nový objev je důležitý, protože nepřímo dokazuje sloučení černých děr někdy doprovázené velkým „vykopnutím“.
Ale dalším důsledkem této události musí být galaxie bez černých děr v jejich jádrech, stejně jako černé díry navždy „plující“ ve vesmíru mezi galaxiemi. Toto všechno otevírá nové otázky: Vznikly a vyvíjely se galaxie a černé díry spolu v raném vesmíru? Nebo tam byly populace galaxií, které byly ve svém centru připraveny o černé díry? A je-li tomu tak, oč byl vývoj těchto galaxií jiných než galaxie, které si v jádru černé díry udržely?

 

Propojení teoretické myšlenky s přímými pozorováními ze Země i z vesmíru pomůže astrofyzikům nalézt odpovědět na tyto otázky. Ale ať už bude výsledek jakýkoliv, toto první pozorování bude mít dalekosáhlé důsledky pro naše pochopení formování galaxií a vývoje raného vesmíru.

 

Zdroj:Astronomy Now On Line

Datum: 03.05.2008 20:49
Tisk článkuDiskuze:

Gravitační vlny

Eddie,2008-05-05 18:15:50

To Oleg: myslím, že nejsem zcela mimo mísu ;-)

Odpovědět

Vlny

rejpal,2008-05-05 16:53:32

Nekdy, kdyz potkam opravdu velikyho cloveka, vite, takovy ty 200kg a vic, tak ty vlny, co se kolem nej sirej, uplne cejtim. Jenom si nejsem jistej, jestli jsou gravitacni. Asi ne.

Odpovědět

Díky za odpovědi i za články na Oslovi

Eddie,2008-05-04 21:50:59

Čtu rád vezdejší články, díky autorce textu, jenom mě trochu zarazila úvodní věta. Jinak vysvětlení a analogie od PetrH je vcelku brilantní a v žádném případě není "OUT".

Odpovědět


Pro Eddieho

Oleg,2008-05-04 23:50:30

Eddie, zase jsi zcela mimo mísu. To totiž byl od PetraH vtipek, který jsi nepochopil. Vlastně si z Tebe dělá "šoufky" :)

Odpovědět


Gravitační vlny

Honza2,2008-05-05 13:45:55

Koukám, že jste s těma gravitačníma vlnama poněkud rejpnul do vosího hnízda.
Asi to bude citlivý téma :-)

Odpovědět

???

CC,2008-05-04 12:21:10

2650 km/s (9,5 miliónů km/h)??? kde udělali soudruzi při přepočtu chybu?

Odpovědět


soudruzi

PH,2008-05-04 13:07:30

Soudruzi to mají dobře.
1 hodina = 3600s
2650km/s x 3600=9540000km/h

Odpovědět


slečně CC

Marta Vlasáková,2008-05-04 13:09:08

Slečno, to teda nevím, kde jste udělala chybu :)
Kdyžtotiž 2650 km/s přepočtete, tak to opravdudava 9,5 miliónů km/h.

Odpovědět


Slečna Compact Casette ještě nebrala šedesátkovou

Duke,2008-05-04 18:00:12

soustavu tak si z ní nedělejte srandu a buďte trpěliví. Brzo to budou podle osnov probírat.

Odpovědět

Jak to víte?

Eddie,2008-05-04 09:20:33

Jak můžete vědět, že "když se dvě černé díry sloučí, vzniklé gravitační vlny se skrz galaxii šíří rychlostí světla"? Pokud vím, gravitační vlny ještě nikdo experimentálně nezjistil. Provádět zde takové tvrzení je dosti odvážné. Možná uvést rámec modelu. Jinak je to co osel předvádí pouhá astrologie.

Odpovědět


Gymn. Most, Čs armády

Jana Vankova,2008-05-04 10:41:34

Eddie, Osel svá tvrzení v tomto článku opírá například o vyjádření vědců z Max Planck Institute. Můžete se představit? To abychom si udělali představu kdo je viní z astrologie?
Díky. Jana Vankova, Most

Odpovědět


vlny

PetrH,2008-05-04 10:54:53

Nelineárnost Einsteinových rovnic gravitačního pole velmi znesnadňuje jejich přesné řešení. Existují však přibližné metody řešení pro slabá pole pro něž je možné rovnice linearizovat. Linearizace se dosáhne předpokladem, že ve slabém gravitačním poli se složky metrického tenzoru liší od pseudoeuklidovského tenzoru jen o veličiny jejichž druhé mocniny a součiny lze zanedbat. Takže ve vhodně volených souřadnicích a pro lambda=0 přejdou v diferenciální rovnice 2. řádu. A teď přijde to důležité: Jsou pak obdobné jednak Poissonově rovnici pro skalární gravitační potenciál, jednak rovnicím pro vektorový potenciál elektromagnetického pole. Einstein dospěl přibližným řešením svých rovnic k výrazu grad g + rot A x u + dA/dl. Přitom je g veličina úměrná Newtonovu potenciálu a vektor A je obdobný vektorovému potenciálu v Maxwelově teorii. Z této podobnosti se odvozují některé vlastnosti gravitačního pole, zejména existence gravitačních vln, které jsou ovšem jen tranverzální, zatímco elmag vlny nemají podélnou složku. Vzájemná podoba obou polí není dokonalá už proto, že hmotnost není invariantní při Lorentzově transformaci (jako elektrický náboj). Proto nemají plný úspěch lineární teorie gravitace založené na analogii s elektromagnetismem. Toto už snad není astrologie. :-))

Odpovědět


Super!

Jirka Lavicka,2008-05-04 13:29:54

Teď je to konečně zcela jasné. Máte pravdu. Teorii jste snadno vyvrátil :) . Teď už jen zbývá abyste nějak vyvrátil i to pozorování (té letící černé díry mezihvězdným prosotrem) a Nobelovka Vás nemine.
Redakce Vaše vyjádření jistě Dr.Stefanie Komossa z Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics, Garching do Německa pošle. Aby si uvědomili, jací tam jsou diletanti.
PS: Až budete příště hauzírovat s rádoby znalostmi z Fyziky, zamyslete se, zda Vámi uváděný model pro slabá gravitační pole není poněkud "OUT". Tu slátaninu, co jste tu předvedl, snad ani nemá cenu komentovat.

Odpovědět


Ale ne!

PetrH,2008-05-04 14:36:01

Jirko, zdravím. To je nedorozumnění. Já nic nevyvracím. Natož nějakou teorii. Na to nemám. Já odpovídám na to volání po modelu a tedy na to, jak se přišlo na gravitační vlny. A proto jsem popsal historii starou asi tak 90 let, kdy se zabývali řešením Einsteinových rovnic. Nic víc. Tedy žádný můj model. Čistá historie. Že je OUT? No jistě, je to přece jen dosti dávno a pokrok se nedá zastavit. Já se jen tak trochu vrátil ke kořenům. A když tady chceme diskutovat, musíme je znát. Ne? A pokud jde o srovnávání elmag a gravitačního pole je možné pouze rámcově a ještě s omezením, která jsem uvedl. I to je historický exkurz. Jinak je to slepá ulička. To jsem myslel posledními větami a nemá to žádnou souvislost s institutem MP. Ten mám rád a cítím k němu neskonalou úctu.
PS. Taky bych raději v neděli odpoledne seděl někde u piva a klábosil o fotbale a ženách, ale musím dřepět u PC a vyplňovat výkazy.

Odpovědět


OK

jirka,2008-05-04 18:15:20

Aha, tak to potom jo...

Odpovědět


Eddie má recht

Honza2,2008-05-05 13:32:04

Eddie má samozřejmě pravdu. Astronomové staví ve svých vzdušných zámcích pořád nová velkolepá patra. Přitom základy v podobě nekompatibilních nožek OTR a kvantovky nejsou moc solidní. Musí je podpírat kde co, někdy temná hmota, jindy temná energie...
Časem snad přiletí velkej experimentální bludnej balvan a celou tu jejich stavbu buď podepře nebo definitivně pošle ke vem čertům. Do tý doby se můžeme jejich články dobře pobavit. Nikomu nakonec neškodí a třeba to opravdu jednou k něčemu bude.
:-)

Odpovědět

Jak to

Atomic,2008-05-03 22:30:28

že když letí tak rychle, stačí kolem sebe udržovat oblak plynu?

Odpovědět


RE: Jak to

PeS,2008-05-03 23:02:52

Pokud byla díra už vyhozena s oblakem prachu, potom ve vesmíru není žádný vítr, který by takový oblak odfouknul (až na sem tam nějakou částici). A taková vyhozená černá díra se už nejspíš pohybuje konstantní rychlostí a v tom případě je pro prach podstatné jenom to, jak rychle se pohybuje vzhledem ke svojí černé díře.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz