Kouřením ke zhloupnutí  
O tom, že kouření škodí zdraví, způsobuje rakovinu, impotenci a spoustu dalších problémů se můžeme dočíst na každé krabičce cigaret, doutníků nebo tabáku. Podle nejnovější francouzské studie je kouření zřejmě spojeno i se zvýšeným rizikem výskytu poruch paměti, učení a logického myšlení.


 

Nedávná analýza skončila závěrem, že kouření je rizikovým faktorem i pro vznik demence. Ačkoliv výzkum, týkající se nalezení spojitosti mezi kouřením a kognitivními funkcemi (myšlením, učením se a pamětí), bylo u starších osob obtížné vůbec provádět, protože mnozí účastníci studie se buď „zapomněli“ vrátit k následnému vyšetření (což možná také svědčí o poruše paměti) nebo zemřeli na některou z nemocí spojených s kouřením. (což může naznačovat, že kuřáci umírají dříve, než se demence stihne plně projevit). O to cennější jsou získané a statisticky potvrzené výsledky.

 

Poznatek, že kouření má vztah k předčasné demenci není výsadou středoevropanů. K podobnému výsledku dospělo statistické šetření provedené u seveřanů (Scottish Mental Survey). I na nich vědci dospěli k závěru, že se kuřáci ocitají v začarovaném kruhu. Čím déle kouří, tím více jim klesá IQ – a tím obtížněji si zřejmě uvědomí, že to nejlepší, co můžou pro sebe a své okolí udělat, je zamáčknout posledního vajgla do popelníku a jednou pro vždy s kouřením skončit. (Behaviors, 2004, vol. 30, str. 77)

Séverine Sabia, M.Sc. z Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale ve Villejuif (Francie) s kolegy analyzovali data od 10 308 úředníků ve věku 35 až 55 let sídlících v Londýně, kteří byli zapojeni do studie Whitehall II v letech 1985-1988. Byl jim proveden test paměti, logického myšlení, slovní zásoby a vyjadřovacích schopností. V rámci vyšetření byli také dotazováni nejen na své kuřácké zvyklosti, ale i na další záležitosti týkající se jejich životního stylu. To se opakovalo v letech 1997-1999 s celkem 5 388 osobami a za dalších pět let ještě jednou s 4 659 pokusnými osobami.

 

U osob, které kouřily již na počátku studie, byla mnohem vyšší pravděpodobnost úmrtí během následujících 17 let dalšího zkoumání a tím se také snížila pravděpodobnost, že se zúčastní dalších kognitivních testů. V prvním kole kognitivních testů byli ti, kteří kouřili s větší pravděpodobností v nejhůře hodnocené skupině (nejslabších 20 procent) v porovnáním s těmi, kteří nikdy nekouřili. U těch, kteří s kouřením přestali, byla na počátku studie o třicet procent menší pravděpodobnost než u kuřáků, že budou mít chudou slovní zásobu a nízké hodnocení vyjadřovacích schopností. Jedinci, kteří přestali s kouřením v průběhu studie, také vykazovali zlepšení v dalších na zdraví příznivě působících návycích, jako je nižší konzumace alkoholu, vyšší fyzická aktivita a konzumace většího množství ovoce a zeleniny.

 

Poznatky z této studie:

1.) Kouření ve středním věku je spojeno se špatnou pamětí a poklesem logického myšlení.

2,) U bývalých kuřáků, kteří již dlouhodobě tomuto zlozvyku neholdují, jsou méně pravděpodobné problémy s pamětí, slovní zásobou a vyjadřovacími schopnostmi.

3.) Přestat s kouřením ve středním věku znamená celkové zlepšení životního stylu směrem ke zdraví prospěšnému chování.

4.) Výsledky založené na velké skupinové studii britských úředníků ve středním věku naznačují, že spojení mezi kouřením a duševními schopnostmi v pozdějším věku, by mohlo být podhodnoceno, kvůli vyššímu riziku úmrtí a neúčasti na kognitivních testech u kuřáků.

 

Na lehkou váhu by tyto výsledky neměli brát především ti, kdož jsou středního věku a mají kognitivní poruchy. Mohou se díky kouření propracovat k demenci podstatně rychleji.

Zdroj: JAMA

 Poznámka Osla:  Další výzkum by se možná měl zaměřit na to, jestli ti lidé nezblbli už v tom okamžiku, když začali kouřit.

Datum: 11.06.2008 15:10
Tisk článku

Související články:

Elektronické cigarety neškodí buňkám tolik, jako klasické kouření     Autor: Stanislav Mihulka (05.01.2016)
E-cigarety škodí více, než ty klasické     Autor: Josef Pazdera (04.12.2014)
Další nedobrá zpráva pro bionaftu     Autor: Josef Pazdera (05.11.2014)
New York zakázal e-cigarety     Autor: Josef Pazdera (30.04.2014)
Trojnásobná spotřební daň na tabák - celosvětově!     Autor: Josef Pazdera (03.01.2014)Diskuze:

Všem posměváčkům

Janek,2008-06-13 18:54:54

Ano, souhlasím s Bikkhu. Drtivá většina kuřáků s tímto zlozvykem začala velmi brzy. Mnohem dřív, než byli s to si uvědomit, jakou hloupost dělají. Navíc je už dávno dokázáno, že predispozice ke kouření je geneticky dána. Takže ne každý kuřák je hlupák. A ne každý kritik kuřáků je nejchytřejší, panáčkové.
Abych nezapomněl, jsem polepšený kuřák. Doufám, že ze mě máte radost. Už vám přece netrávím vzduch.

Odpovědět

francouzi analyzovali anglicany...

jara cimrman,2008-06-12 16:44:41

...to se vi, ze museli zjistit co zjistili....podobne by tomu bylo naopak....viz zajimava historie vzajemnosti techto dvou narodu....slovaci by asi taky zjistili ze jsou cesi prihloupli diky plzenskymu....

Odpovědět

Žena je jenom žena,

Klasik,2008-06-12 11:57:26

ale dobrý cigáro, to je přece pokouřeníčko.

Odpovědět

pro

lunalup,2008-06-12 10:12:45

A teď, jak přimět ta stáda "moderních" pipinek, aby si přečetla článek na Oslovi?
Jedním ze znaků kuřáka je to, že nečte Osla :-)

Odpovědět


Ale čte,

Ikkju,2008-06-12 11:31:48

teda aspoň zatím ;)

Odpovědět

presne tak

Pampúch,2008-06-12 08:07:23

iba hlupák začne fajčiť ked vedome užíva niečo o čom vie že škodí zdraviu. ešte to má aj na krabičke tučným písmom napísané. ešte sa hlupák cíti diskriminovaný ked mu nedovolia fajčiť všade pretože druhí ludia nechcú byť zapojený do jeho hlúpych činností.
každá cigareta je další vedome pribitý kliniec do rakvy a on sa z neho teší a je nedočkavý každú pol hodinu.

Odpovědět

:D

Calis Xarn,2008-06-11 17:38:01

Tom: rofl :D

Já si myslím že je to spíš tak že jenom dementní lidi začnou kouřit..

Odpovědět

blbost

Tom,2008-06-11 16:27:56

ja kouřým uš 30 led a vúpec sem s toho neshlobnul...

Odpovědět

naopak?

jarda petr,2008-06-11 16:09:04

Já jsem si vždycky myslel, že je to naopak. Že člověk musí nejprve zblbnout, aby začal kouřit.

Odpovědět


To je sice pravda,

Bikkhu,2008-06-12 09:29:59

Ale kdo byl v pubertě chytrý? Taky jsem trochu kouřil, ale v 18 jsem si uvědomil jaká je to blbost.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace