Neradostný osud slonů v zoo  
Zvířata chovaná v zajetí se obvykle dožívají delšího věku než jejich divocí příbuzní ve volné přírodě. Pro slony to neplatí. V zajetí netrpí nedostatkem potravy a jsou uchráněni před přirozenými nepřáteli a pytláky. Přesto hynou v podstatně nižším věku. Úmrtnost slonů v zajetí je dokonce vyšší než jejich porodnost.

Populace slonů chovaná v zoologických zahradách by čelila vymření, kdyby nebyla doplňována o nová zvířata odchycená v přírodě. Platí to jak pro slony africké tak i slony indické.

Zvětšit obrázek
Georgia Mason: „V zajetí sloni umírají dříve než zestárnou“.

Alarmující bilanci chovu slonů v zoo odhalil mezinárodní tým vědců vedený kanadskou zooložkou Georgií Masonovou z University of Guelph. Výsledky jejich analýz zveřejnil prestižní vědecký týdeník Science. 


Dospělí sloni chovaní v zajetí umírají dříve než stačí zestárnout. Špatně se rozmnožují a když už samice porodí mládě, je jeho osud nejistý.  Úmrtnost mláďat je v zajetí neúnosně vysoká. Samice slona afrického se v evropské zoo dožije obvykle necelých sedmnácti let. V africkém národním parku Amboseli je průměrný věk samic umírajících přirozenou smrtí 56 roků.

Zvětšit obrázek
V ZOO se samice slona dožije necelých sedmnácti let. [Foto slona afrického v nejmenované evropské Zoo: Born Free Foundation / Chris Draper]

Pokud jsou do kalkulací zahrnuti i sloni, které v národním parku Amboseli zabili lidé, klesne průměrný věk samic divoké populace na 36 roků. I to je ale výrazně vyšší věk, než jakého se dožívají slonice v zajetí. Podobný trend je patrný u slonů indických. Sloni narození v zajetí se obvykle nedožijí ani dvaceti let. Sloni využívaní pro těžbu dřeva  v barmských pralesích se dožívají v průměru 42 roků.


Analýzy naznačují, že kritické jsou pro slony chované v zoo první tři až čtyři roky života. Právě v tomto období se rozhodne o tom, že v zajetí chovaný slon předčasně zemře. Zdá se, že sloni trpí v zajetí stejnými problémy jako současné lidstvo. Mají málo pohybu a konzumují velká množství kaloricky vydatné potravy. Mnoho v zajetí chovaných slonů trpí obezitou a vším, co k tomu patří. Významným negativním faktorem je i stres. V přírodě žijí samice s nedospělými mláďaty ve stabilních rodinách vedených nejzkušenější samicí. V zajetí se však samice stěhují z jedné zoo do druhé v průměru každých sedm let. Opakovaně tak podstupují stresující sžívání s novým kolektivem. O tom, že je to pro ně obrovská zátěž, svědčí výmluvně fakt, že nejčastěji samice umírá záhy poté, co byla zařazena do nové  skupiny zvířat.
Masonová vyzývá k zastavení importu slonů z Afriky i Asie do zoologických zahrad v Evropě a Americe. Ráda by také viděla omezení  transportu slonů mezi jednotlivými zoologickými zahradami na minimum.


 

 

Datum: 19.12.2008 11:30
Tisk článku

Můj život se slony - Učil jsem se o životě, svobodě a respektu od afrických slonů - Anthony Lawrence, Spence Graham
 
 
cena původní: 49 Kč
cena: 41 Kč
Můj život se slony - Učil jsem se o životě, svobodě a respektu od afrických slonů
Anthony Lawrence, Spence Graham
Související články:

Nejmenší mamuti žili na Krétě, byli jen metr vysocí     Autor: Josef Pazdera (09.05.2012)
Co takhle vypustit slony v Austrálii?     Autor: Stanislav Mihulka (05.02.2012)
Kenští sloni ustupují krávám     Autor: Jaroslav Petr (27.04.2009)
Na Kalimantanu přežili jávští sloni     Autor: Jaroslav Petr (15.05.2008)
Namazaní sloni: jenom pomluvy     Autor: Jaroslav Petr (08.12.2005)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace