Teenageři těžko akceptují cizí pohled na věc  
Mozek dvanáctiletého dítěte se podobá mozku dospělého člověka. Má stejný tvar, hmotnost, zvrásnění záhybů a dokonce i jednotlivá specializovaná centra už jsou rozmístěna tam, kde setrvají po zbytek života. Přesto má před sebou mozek teenagera ještě dlouhou cestu k dospělosti.ˇ


Mozek mladistvých prochází dramatickými změnami v uspořádání šedé hmoty, jež je tvořená především těly nervových buněk, a bílé hmoty, v níž dominují vlákna nervových buněk chráněná tukovou „izolací“ zvanou myelin. I proto funguje mozek teenagerů svérázným způsobem a mládež  provádí nejrůznější vylomeniny. Chodí za školu, experimentují s drogami, riskují zdraví a život při nejrůznějších  adrenalinových radovánkách. Dobře míněné rady starších nejsou teenagerům moc platné. Jejich mozek přijímá cizí náhled na dění jen s obtížemi. Prokázaly to experimenty britských neurologů vedených Iroise Dumontheilovou z londýnské University College.

 

Iroise Dumontheil

Vědci nechávali hrát dobrovolníky ve věku od 7 do 27 let jednoduchou počítačovou hru. Na monitoru počítače se ukázala police s šestnácti přihrádkami. V každé byl položen nějaký předmět. Obsah  některých přihrádek byl viditelný z obou stran police. Obsah některých přihrádek ale viděl jen dobrovolník u monitoru. Osoba stojící za policí měla tyto přihrádky zakryty. Dobrovolník plnil úkoly, které mu zadávala osoba stojící za policí. Účastník testu tak dostal možnost  prokázat, jak se umí vcítit do postavení druhé osoby.
V jedné úloze byly například v poličkách umístěny tři míče – basketbalový, tenisový a golfový. Účastník testu viděl všechny tři. Osoba za policí měla golfový míček zakrytý a viděla jen tenisák a míč na košíkovou.
„Pohni malým míčkem,“ požádala osoba za policí dobrovolníka. 
Uvědomí si dobrovolník skutečnost, že jeho protějšek má golfový míček zakrytý? Anebo se bude orientovat jen tím, co vidí on sám? V prvním případě bude pohybovat na počítači tenisákem. V druhém případě bude manipulovat s golfovým míčkem.
Výsledky testů zveřejněné ve vědeckém časopise Developmental Science vyzněly celkem jednoznačně. Děti ve věku do deseti let vycházely ve třech čtvrtinách pokusů z toho, co vidí ony samy. Do situace osoby za policí se vžívaly jen málokdy. Děti ve věku od 10 do 13 let na tom byly jen o trošku lépe. Ještě starší mládež reagovala správě ve dvou třetinách úloh. Dospělí dobrovolníci brali v úvahu pohled druhé osoby při polovině úkolů.
Studie britských vědců jasně dokázala, že mozek mladých lidí stále ještě nedosáhl plné schopnosti vcítit se do cizího náhledu. Teenageři si zachovávají silně egocentrický pohled na svět a v tomto ohledu se nápadně podobají malým dětem.  
Uvědomit si, že druzí nemusí vidět totéž co my, je podle Iroise Dumontheilové relativně jednoduchý úkol ve srovnání s přijetím skutečnosti, že druzí lidé mají odlišné názory. To je zřejmě jeden z důvodů, proč mají  teenageři sklon chovat se necitlivě k jiným lidem.ˇ 

Datum: 10.02.2009 21:02
Tisk článku

Související články:

"G", jak ho neznáme     Autor: Josef Pazdera (06.04.2018)
Zelená je v pořádku, to jen naše myšlení z ní dělá rizikovou     Autor: Josef Pazdera (28.05.2017)
Na muže skutečně působí optimální poměr pasu a boků žen     Autor: Vladimír Blažek (08.02.2011)
Co mají společné hudba, důvěra a altruismus?     Autor: Josef Pazdera (22.01.2011)
Čtyřletí prckové rozumí ironii     Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2010)Diskuze:

to podesatypaty

Zdena Galajdova1,2009-02-13 18:17:14

ja to pochopila aniz bych to musela cist podesatypaty, nemej peci, smolicku :-)

Odpovědět

Zdeně

Honza Padesátýpátý,2009-02-12 00:54:05

Nevím, co je na tom nedůvěryhodné. Dle tvýho příspěvku je zcela jasný, že jsi vůbec nepochopila, co je tam napsaný.

Odpovědět

Je to blbě přeložený

Honza Padesátýpátý,2009-02-12 00:48:46

V originálů na NewScientist je napsaný, že teenageři odpověděli dvě třetiny špatně.
Viz http://www.newscientist.com/article/dn16535-why-teenagers-cant-see-your-point-of-view.html

Odpovědět

to vypada tak neduveryhodne,

Zdena Galajdova1,2009-02-11 21:11:24

takovy rychlokvaseny zaver ..... pletou si duveru v cizi nahled a ochotu podridit se - se schopnosti vcitit se do situace druheho cili s empatii.
To je proste neuveritelne...... to si zase nekdo prizpusobuje neco ke svym kyzenym cilum, jen kdyz zase priste bude nejaky ten grantik..... dost hrozne.....
nehlede na to, ze se uz davno rika, ze dobri rodice si ani nevsimnou, ze dite ma nejakou pubertu, zato prilis zamestnani rodice to zatracene pociti. Takze ono to bude spis o tech zkusenostech s druhymi lidmi, vcetne rodicu, ucitelu, vychovatelu, spoluzaku vseho druhu atd..... kdubuste museli porad jenom cely den kazdeho poslouchat akazdy by na vas delal chytrho, taky byste se bourili anebo stahli do sebe a zasekli se a ani bste na to nepotrebovali byt v puberte. Onoje to o empatii vyzkumniku smerem k teenagerum a ta tu zcela zjevne chybi, takze neni co resit. a prestante je proboha skaatulkovat, oni to maji fakt desne tezke - mlati s nimi navic jeste hormony, meni se jim telesne tvary, nemluve o te soustavne "buzeraci" doma i ve skole ci jinde, sikane na skolach.... tak proc a komu by meli verit .... hmmmm

Odpovědět

Ty srovnání jsou divné: 2/3 a 1/2

Robert Starosta,2009-02-11 16:36:13

Pokud to dobře chápu, tak 2/3 starší mládeže reagovala správně, kdežto dospělí jen v 1/2, tedy ménší část dospělých se dokáže vcítit do cizího náhledu než starší mládež, což nesouhlasí se závěrem výzkumu. Zajímalo by mne co je staší mládež? Do 15 či 18? Tam je obrovský rozdíl.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace