Globální oteplování má velký problém – vodní páru  
Úbytek vodní páry ve stratosféře je zřejmě významným viníkem nedostatečného oteplování posledního desetiletí. Je to rozmar přírody dokazující naši neschopnost porozumět klimatu, nebo jsme snad našli záchrannou brzdu globálního oteplení?

 

Zvětšit obrázek
Rozložení vodní páry kolem Země v roce 2006. Kredit: ESA

Kodaňský summit z prosince loňského roku nevstoupí do dějin jako klíčové vítězství bojovníků proti oxidu uhličitému, ale možná, pro mnohé dost překvapivě, jako bod zlomu v postoji ke globálnímu oteplování. Nažhavená blogosféra je plná skandálů, které odhalují další a další „ojedinělé chyby“ v dokumentech IPCC, vždy čirou náhodou ve prospěch alarmistických vizí, nebo zajímavá finanční propojení mezi médii a zelenou ekonomikou. Neuplyne týden, aby nevyplaval na povrch nový podivuhodný trik tvůrců Hokejkového grafu – nejnověji tragikomický příběh, který minulý čtvrtek líčil ve finské televizi místní top klimatolog Matti Saarnisto. Zdá se, že lidé z Hokejkového týmu Mann a spol. pro publikace ve Science opakovaně hrubě manipulovali finská data z Korttajärvi, tak aby v nich zdůraznili recentní oteplení na úkor Středověkého klimatického optima. Znechucený Saarnisto už vážně pochybuje, že by nešlo o úmysl.

Zvětšit obrázek
Susan Solomon, duchovní matka ozonové díry. Kredit: NOAA

 

Nejde však o nic nového. IPCC je už celá léta kritizován za zjevné manipulace s vědeckými daty a nátlakové chování, teď se jenom všechno vyvalilo víc na povrch. Stejně tak již dlouho čelí kritice klimatický výzkum. Momentální vzedmutí blogosféry je sice chvályhodné, jsou to ale jenom takové taškařice, které za nějakou dobu odstrčí nějaké nové příběhy. Nicméně, v poslední době se objevují studie, které by mohly pro koncept lidmi způsobeného globálního oteplení znamenat opravdu vážný problém.


Jednou z nich je i zajímavá publikace týmu Susan Solomon, badatelky v oboru atmosféry z NOAA (US National Oceanic and Atmospheric Administration). Je pikantní, že Solomonová vystupuje v mailech aféry Climategate jako konformní členka úzkého kruhu klimatické kliky a je spoluautorkou zprávy IPCC z roku 2007, přitom svým výzkumem vlastně pálí do vlastních řad. Možné vysvětlení nabízí profesionální zaměření Solomonové – je totiž specialistkou na ozónové díry světového formátu. Patří tedy mezi ty vědce, které z výsluní absolutního mediálního zájmu sesadil příchod globálního oteplovacího šílenství.

 

Solomonová a spol. se snažili vysvětlit, proč se v posledním desetiletí otepluje méně, než by mělo. Podle vlastních slov je k tomu vedla snaha zachránit v očích veřejnosti koncept oteplování lidskou vinou, nakonec se jim to ale moc nepovedlo. Při svém výzkumu analyzovali fungování vodní páry ve stratosféře – zhruba 16 kilometrů nad zemským povrchem. Kvůli mediálnímu běsnění s oxidem uhličitým skoro nikdo netuší, že nejmocnějším skleníkovým plynem není oxid uhličitý, ale právě vodní pára, která v současnosti tvoří kolem 2 procent pozemské atmosféry a kromě odrážení tepelného záření také tvoří mraky, které ještě více přispívají ke skleníkovému efektu. Až doteď ale převládal názor, že si vodní pára dělá co chce, lidé ji příliš neovlivňují a že se proto raději o ní nebude moc mluvit, aby s se mediální obraz globálního oteplování příliš nekomplikoval.

Zvětšit obrázek
Stratosféra Kredit: University of California

 

Ukázalo se, že podle satelitních měření se ve stratosféře za posledních deset let snížil obsah vodní páry o 10 procent a s tím poklesl i její skleníkový vliv. Když s těmito daty nakrmili klimatické modely, tak jim vyšlo, že to pravděpodobně zásadně přispělo k pozorovanému oslabení dříve modelovaného globálního oteplování. Badatelé ihned zručně vytvořili heslo „10, 10, 10 problem“. Desetiprocentní pokles obsahu vodní páry v deseti mílích (= 16 km) ovlivnil globální oteplování za 10 let. Solomonová a spol. měli k dispozici i data z let 1980-2000, která naznačují, že v této době došlo naopak k nárůstu množství vodní páry. Ten by mohl vysvětlit tehdejší oteplení překonávající modely o zhruba 30 procent. Je to ale nutné brát s velkou rezervou, protože zmíněné informace pocházejí z jediného meteorologického balónu.


Vše nasvědčuje tomu, že vodní pára je zřejmě mnohem významnější hráč v řádově desetiletých změnách klimatu na povrchu planety, než si až doposud klimatologové mysleli. Nepochybně budou muset změnit svoje oblíbené klimatické modely.

Zvětšit obrázek
Alarmisté usilovně vylepšují situaci.

To ale není zdaleka to nejhorší. Není totiž vůbec jasné, co pozorované změny množství vodní páry ve stratosféře způsobuje. Solomonová nesměle navrhuje změny teploty povrchu moře a s nimi související konvekční proudy, které honí vzduch v atmosféře. Nebo že by v tom mělo prsty třeba Slunce?


Buď je pozorovaný pokles vodní páry rozmarem přírody nesouvisejícím s lidmi a pak se potvrdilo, že stále nechápeme hlavní souvislosti globálního klimatu a že si tudíž nemůžeme být jistí, co způsobuje civilizace a co ne. Nebo je to důsledek otepleného světa a pak jsme podle všeho našli pozoruhodnou negativní zpětnou vazbu. Když se oteplí, tak zmizí vodní pára a zase se ochladí. Pokud by to fungovalo, tak má globální oteplování elegantní brzdu a všichni aktivisté světa to můžou rovnou zabalit a jít obtěžovat nanotechnology nebo čert ví koho. Na druhou stranu, tak krásně jednoduché to asi nebude. Klima je hodně složitý oříšek s mnoha překvapivými vazbami a radost může být předčasná. Alarmisté mají každopádně o čem přemýšlet.

 

 

Zdroje: Science Daily 1.2. 2010, Guardian 29.1. 2010

Datum: 08.02.2010 16:39
Tisk článku

Hrozí nám globální oteplování? - Craven Greg
 
 
cena původní: 280 Kč
cena: 235 Kč
Hrozí nám globální oteplování?
Craven Greg
Související články:

Jsou příčinou ledových epoch Země tektonické srážky v tropech?     Autor: Stanislav Mihulka (16.03.2019)
Proč byla v Severní Dakotě větší zima než na severním pólu?     Autor: Stanislav Mihulka (01.02.2019)
Čistič skleníkových plynů se recykluje     Autor: Josef Pazdera (03.12.2018)
Mohlo by fungovat geoinženýrství s aerosoly proti globálnímu oteplování?     Autor: Stanislav Mihulka (03.12.2018)
Oteplují ledovce planetu? Některé ano!     Autor: Josef Pazdera (27.11.2018)Diskuze:

tady je puvodni zprava -

Jiri Janecek,2010-02-16 08:57:16

http://www.noaanews.noaa.gov/stories2010/20100128_watervapor.html
zadny z vedcu - autoru - nepopira roli man-made CO2 v global warming

Odpovědět

ze para - mraky jsou podstatne v modelovani global

Jiri Janecek,2010-02-16 08:27:20

globalniho klimatu to kazdy vedec vi a puziva (alespon tech 96% co maji zakladni statisticke a matematicke schopnosti) -


http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=42392
http://en.wikipedia.org/wiki/Global_warming
http://www.ipcc.ch/publications_and_data/ar4/wg1/en/ch8s8-6-2-3.html
bych doporucil na zacatek -
Clovekem uvolnovane CO2 palenim fosilnich paliv zvysuje globalni teplotu - a teply vzduch obsahuje vice H20 - predpovedi klimatu (presnych hondot) nejsou snadne - ale otazka ze fosilni paliva = CO2 - zpusobuje zmenu = oteplovani klimatu - je ten samy axiom jako ze je zeme kulata.

Odpovědět

Řešení

Pepa V,2010-02-12 18:29:53

- Metan, hlavní zdroj: krávy, řešení: nedat alarmistům mlíko
- Vodní pára, hlavní zdroj: oceány, řešení: nedat alarmistům napít
- CO2, hlavní zdroj: 6 největších zaoceánských lodí, řešení: nechat alarmisty chodit pěšky

Odpovědět

Řešení u kocourků

Pepa V,2010-02-12 18:27:36

- Metan, hlavní zdroj: krávy, řešení: nacpat na auta katalyzátory, zateplit budovy
- Vodní pára, hlavní zdroj: oceány, řešení: nacpat na auta katalyzátory, zateplit budovy
- CO2, hlavní zdroj: 6 největších zaoceánských lodí, řešení: nacpat na auta katalyzátory, zateplit budovy

Odpovědět

Nic noveho pod sluncem

Jiri Korynta,2010-02-10 12:43:54

Ja mam pocit, ze klimaskeptikove poukazuji na ulohu vodni pary od zacatku sporu. To jen alarmisti si toho vsimli az po tech vsech skandalech.

Odpovědět

Vím že nic nevím.

Tomáš Janovský,2010-02-09 16:53:34

Nejsem vědec a mám jen střední školu, ale lidé by si měli konečně uvědomit že když neumějí předpovědět ani počasí tak jsou na tom našem světě jen ubohé nuly a nic víc. Hlavně by ale měli pochopit, že důležité je do přírody nevypouštět zhola nic, nebo pokud možno co nejméně!!! Pak nebudeme muset řešit bludy některých "vědců" a zmatených ekoteroristů.

Odpovědět

Klima je hodně složitý oříšek

T T,2010-02-09 00:43:55

s mnoha překvapivými vazbami a radost může být předčasná.
A proto alarmisti mohou nejspíš zůstat v klidu - publicista tomu pravděpodobně nerozumí o nic víc než oni, když už k nim počítá i Susan Solomon.
Škoda jen, že se zdrojem odkazuje do placené části Science, takže citace z původního vyjádření nutno hledat jinde:
http://www.guardian.co.uk/environment/2010/jan/29/water-vapour-climate-change
http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=2214759

Odpovědět


a voda (mraky) jsou hlavnim faktorem v modelovani

Jiri Janecek,2010-02-16 08:38:47

Program on Climate Change Annual Public Lecture
Reducing Uncertainty in Predictions of Climate Change, Brian Soden, University of Miami. Thursday, February 11, 2010, 7:00 PM – 8:00 PM. Seattle, WA, UW, Kane 120. For more info visit uwpcc.washington.edu.

PCC 9th Annual Public Lecture (2010)- Dr. Brian Soden, "Reducing Uncertainty in Predictions of Climate Change"
Start Date/Time: Thursday, February 11, 2010, 7:00 PM
Location: Kane 120, UW Seattle Campus
The UW Program on Climate Change is pleased to announce its 9th annual public lecture to be presented by Dr. Brian J. Soden from the Rosenstiel School of Marine and Atmospheric Sciences (RSMAS), Division of Meteorology and Physical Oceanography, University of Miami.

Cost: FREE, no advanced registration needed.

Information: UW Program on Climate Change, 206-543-6521 or uwpcc@u.washington.edu

Abstract
There exists a widespread consensus on the reality of global warming. Human activities have caused global temperatures to rise over the past half-century and additional man-made warming in the coming decades is unavoidable. While we can make these statements with confidence, little progress has been made in reducing uncertainty in projections of the magnitude of climate change to be expected. Observational records have extended and improved, and computer models have become increasingly sophisticated, yet the range of predicted warming for a given rise in CO2 has not been significantly reduced. In this talk, I will outline the role of natural "feedback" processes in amplifying both the certainty and uncertainty in projections of climate change, describe how they may be better constrained from observations, and discuss some potential surprises that these feedbacks may have in store for our future.

About Dr. Soden
Dr. Brian J. Soden is a Professor of Meteorology and Physical Oceanography at the University of Miami's Rosenstiel School for Marine and Atmospheric Science. Dr. Soden specializes in the use of satellite observations to test and improve computer model simulations of climate change. During the past 15 years he has published over 70 peer-reviewed papers on a variety of topics, but most often related to the response of the climate system to global warming. He received his B.S. degree from the University of Miami, and M.S. and Ph.D. degrees from the University of Chicago. Before returning to the University of Miami, Dr. Soden was a Visiting Scientist and Lecturer at Princeton University, and a Physical Scientist with NOAA's Geophysical Fluid Dynamics Laboratory in Princeton, NJ. Dr. Soden also served as a Lead Author of the 2007 report for the Intergovernmental Panel on Climate Change. His awards include the American Meteorological Society’s Henry G. Houghton Award, the National Space Club’s David S. Johnson Award, and the NASA H.E. Langley award.
zacnete s Dr. Brian J. Soden na Google - man-made warming in the coming decades is unavoidable - neni diskuze jestli - ale o kolik se zvysi globalni teplota -

Odpovědět

Lukáš Kohout,2010-02-08 20:52:34

Jsem zvědav jak se alarmisti vymluví tentokrát. Určitě napadnou Susan Solomon a její tým se slovy "Oni tomu, na rozdíl od nás, ale přeci vůbec nerozumí!". A gól by byl, kdyby to opravdu udělali. Tím by vlastně přiznaly, že tomu nerozumí ani oni. Vždyť, jak píše pan Mihulka, Susan Solomon je jedna z nich.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace