Nadějná planeta typu Země konečně objevena u Gliese 581!  
Lovci exoplanet z programu Lick-Carnegie Exoplanet Survey ohlašují první cizí Zemi uprostřed obyvatelné zóny její hvězdy. Gliese 581g se stává planetou roku 2010. Kdy startujeme do souhvězdí Vah?

 

Zvětšit obrázek
Jak asi vypadá doopravdy? Gliese 581g ve fantazii ilustrátorky. Kredit: Lynette Cook, UCSC.

Lov exoplanet je velmi příjemnou zálibou astronomů a vůbec celého lidstva přelomu 20. a 21. století. K dnešnímu dni je jich už pěkná řádka (kolem 500) a jejich počet bude utěšeně růst i v blízké budoucnosti.

Zvětšit obrázek
Kamenná exoplaneta Gliese 581c. Kredit: Tyrogthekreeper, Wikimedia Commons.

Jenom v samotné Mléčné dráze jsou ostatně podle současných odhadů miliardy planet, dost možná i stovky miliard, takže si je jen tak snadno nevyčerpáme. Přes veškerou snahu a oslnivé úspěchy nám však až doposud scházela klíčová trofej, obyvatelná planeta podobná Zemi. Bylo to ale jenom otázkou času a podle všeho jsme ji právě našli.

 

 

Jestli se to potvrdí, tak do historie vstoupili Steven Vogt z Lick Observatory na University of California - Santa Cruz a Paul Butler z Carnegie Institution of Washington, kteří společně vedou výzkumný program Lick-Carnegie Exoplanet Survey. Spolu s dalšími kolegy totiž právě ohlásili objev kamenné planety o hmotnosti zhruba tří Zemí, která obíhá slavného červeného trpaslíka spektrální třídy M3V, známého jako Gliese 581. Planetární systém této hvězdy ze souhvězdí Vah (Libra), v sympatické vzdálenosti přibližně 20 světelných let, už dříve nabídl několik extrémně zajímavých planet. V dubnu 2007 zde byla objevena Gliese 581c, která se stala první známou kamennou planetou obíhající poblíž vnitřního okraje obyvatelné zóny. V dubnu 2009 se ukázalo, že planeta Gliese 581d je snad super-Země pokrytá ohromným oceánem na vzdálenějším okraji obyvatelné zóny a ve stejné době přibyla do sbírky planet tohoto systému Gliese 581e, která je s hmotností 1,9 Země zatím nejmenší známou exoplanetou u normální hvězdy.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Keckova observatoř. Kredit: JPL/Caltech, Wikimedia Commons.

Vogt s Butlerem ve studii připravené k tisku v časopise Astrophysical Journal popisují dvě nové planety – Gliese 581f a Gliese 581g, čímž se počet planet v tomto systému zvyšuje na šest. V tuto chvíli je sice Sluneční soustava s 8 planetami stále nejpočetnější, na záda ji ale už hlasitě dýchá HD 10180 s 5 potvrzenými a 2 nepotvrzenými planetami a právě Gliese 581 se 6 planetami. Je potěšující, že planety u Gliese 581 mají přibližně kruhové oběžné dráhy, podobně jako naše domácí planety.

 

Zvětšit obrázek
Evropská jižní observatoř. Kredit: Cfoellmi, Wikimedia Commons.

 

Ve dvojici nově objevených planet hraje roli popelky Gliese 581f, která je sice jenom sedmkrát hmotnější než Země, svého červeného trpaslíka ale oběhne jednou za 433 dní, což zní dělá zmrzlý svět bez přílišné naděje na kapalnou vodu. Zato Gliese 581g je naprostá pecka. Pokud se Vogt s Butlerem nespletli, tak by to měla být kamenná planeta o trojnásobné hmotnosti Země, která obíhá trpaslíka jednou za 37 dní. Vzhledem ke své váze by si měla v pohodě udržet atmosféru, ještě mnohem významnější ale je, že obíhá přímo uprostřed obyvatelné zóny Gliese 581. Takže tu máme obyvatelnou terestrickou planetu.

 

 

Není samozřejmě nezbytně nutné, aby Gliese 581g hostila nějaký život. Určitou vadou na kráse nejnadějnější známé exoplanety je, že s centrální hvězdou uvízla v synchronní rotaci. Jedna její strana je trvale opékána, zatímco druhá trčí ve věčné tmě. Nejpříjemnější podmínky k životu a ke kolonizaci tu budou nejspíš okolo terminátoru, čili rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou částí planety. Badatelé odhadují průměrnou teplotu povrchu planety mezi -31 a -12 stupni Celsia, přičemž se samozřejmě bude výrazně měnit mezi ohřátou a vychladnou částí. Pokud je Gliese 581g podobná Zemi složením hornin, činí její průměr 1,2 až 1,4 násobek průměru Země. Gravitace na jejím povrchu bude srovnatelná s pozemskou, takže tam lze normálně chodit.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Vlevo Slunce, vpravo Gliese 581. Kredit: RJHall/Kevin Heider, Wikimedia Commons.

Objev obou nových planet vychází z 11 let pozorování soustavy Gliese 581 spektrometrem HIRES (High Resolution Echelle Spectrometer) na Keckově observatoři sídlící na vrcholu vyhaslé sopky Mauna Kea na Havajských ostrovech. Badatelé použili i údaje ze spektrografu HARPS (High Accuracy Radial velocity Planetary Search), který pracuje na Evropské jižní observatoři (ESO) na vrcholu hory La Silla v Chile. Dohromady získali 238 precizních měření radiální rychlosti Gliese 581, která dále ověřili měřením jasnosti této hvězdy pomocí jednoho z robotických teleskopů na Tennessee State University.

 

Zvětšit obrázek
Gliese 581. Kredit: Digital Sky Survey / ESO, Wikimedia Commons.

 

Vogta a Butlera fascinuje, že k objevu obyvatelné terestrické planety došlo tak brzy a tak blízko. Lovci exoplanet se sice den ode dne zlepšují, přesto jsou ale stále na úplném začátku. To by naznačovalo, že planety pozemského typu nejsou nijak vzácné. Pokud není naše blízké okolí v Mléčné dráze v nějakém smyslu divné, tak jsou v naší galaxii miliardy takových planet. A také je podle všeho velmi blízko pestrý svět, který si vyloženě říká o návštěvu. Kdy vyráží první výprava směrem ke Gliese 581?


Prameny

University of California – Santa Cruz News 27.9. 2010, Wikipedia (Extrasolar planet, Gliese 581).


 

Datum: 30.09.2010 08:00
Tisk článku

Související články:

Astronomové našli nové důkazy pro existenci Devítky     Autor: Stanislav Mihulka (26.04.2024)
Nové simulace počítají s jadernou planetární obranou proti balvanům z vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (26.12.2023)
Podivný svět K2-18 b: Něco je ve vzduchu     Autor: Tomáš Petrásek (04.10.2023)
Kdy se ve vesmíru objevily na planetách první kontinenty?     Autor: Stanislav Mihulka (21.09.2023)
Kde jsi, devátá planeto?     Autor: Dagmar Gregorová (12.09.2023)



Diskuze:

Planeta zmizela...

Milan Patocka,2010-10-26 08:01:32

http://www.scinet.cz/cizi-planeta-na-ktere-byl-na-100-procent-zivot-se-zahadne-ztratila.html

Odpovědět

Dve vrstvy

Michal Lichvar,2010-10-01 14:08:22

na science.slashdot.org (nizsie) som narazil na nazor, ze taka planeta, podobne ako Venusa, by mala 2 vrstvy atmosfery. Vrchna s extremne silnymi a rychlymi vetrami, vnutorna, nizsia, z miernejsimi. Kazdopadne bombasticke titulky o druhom domove pre ludstvo a obyvatelnej planete by som si odpustil (nie na oslovi, narazam na ostatne media)

Odpovědět


Druhá Venuše

Adolf Balík,2010-10-02 14:16:06

Mně popis té planet také sedí na nějakou druhou větší Venuši se superrotací atmosféry než popis něčeho na způsobe Země.

Odpovědět

-

Zdeněk Jindra,2010-09-30 20:26:29

Ten vítr je ovšem prekérní problém.
A horší je, že problém s vázanou rotací budou mít i jiné planety u dlouhodobých hvězd, takže je vlastně potřeba hledat hvězdu ne o mnoho slabší, než Slunce.

Odpovědět

Magnetické pole

Jaroslav Ouředník,2010-09-30 19:03:08

Z důvodu, že tato kamenná planeta má s centrální hvězdou vázanou rotaci a pochybuji, že by ji při těchto získaných podmínkách obíhal nějaký přirozený satelit ve velikosti našeho Měsíce, nebude mít velké magnetické pole, které by dlouhodobě odklánělo radiaci blízké hvězdy. Život, který tam kdysi možná bujel, by byl na konci své existence.

Odpovědět

Vitr

Michal Lichvar,2010-09-30 17:08:07

Vietor nemoze vzniknut ciste z dovodu rozdielnych teplot a tlakov plynov na osvetlenej a neosvetlenej casti?

To s vyssim zivotom mi je viac menej jasne, dokonca mam pochybnosti o vzniku jednoducheho, nakolko predpokladam potrebuje oceanov a tie by sa na tej planete nachadzat nemuseli.

Odpovědět

Atmosféra a vítr

Pavel Dudr,2010-09-30 16:31:14

Myslím, že tam nebude velký vítr. Tato planeta má vázanou rotaci, nerotuje tedy kolem vlastní osy a gravitační i slapová síla působí stálým směrem. Teploty se nevyrovnávají. Pro vyšší formy života však zcela nevhodná, jednak tam chybí potřebné UV záření a navíc obyvatelná oblast je příliš úzká na to, aby mohla vzniknout atmosféra s kyslíkem.

Odpovědět

Atmosfericke podmienky

Michal Lichvar,2010-09-30 15:32:34

Mohol by mi prosim Vas niekto fundovane odpovedat na moju otazku ohladne atmosferickych podmienok? Je moj odhad silnych a rychlych vetrov na prechode medzi dnom a nocou spravny?

Odpovědět


imho ano

Vladimír Michálek,2010-09-30 16:49:45

Nevidím důvod, proč by tam vítr foukat neměl. Na osvětlené straně terminátoru se atmosféra ohřívá konvektivně stoupá, pak se ve výšce přesunuje na temnou stranu, kde se u povrchu či v mracích radiačně ochlazuje a u země zase vrací na horkou stranu. Stejně jako na Zemi funguje tahle cirkulace mezi šířkovými pásy, tak tam bude fungovat napříč terminátorovým poledníkem.

Odpovědět


Pristatie, podmienky pre ludi

Michal Lichvar,2010-09-30 17:15:09

No a teraz otazka ... da sa predpokladat, ze tie vetry budu take silne, ze v tych miestach by bol problem s pristanim, resp. ze jedine miesto vhodne k pobytu (ani horko, ani totalna kosa) by vlastne k pobytu vhodne nebolo ... nehovoriac o tom, ze atmosfera bude pravdepodobne bez kysliku.

Odpovědět

Dobrý cíl

Vít Výmola,2010-09-30 12:50:07

Tato planetární soustava nás může z hlediska zkoumání naplnit optimismem ještě z jednoho hlediska - je naprosto ideální pro přímé pozorování! Je totiž blízká a centrální hvězda je mdlý červený trpaslík. Myslím, že se v dalších letech a se zprovozněním chystaných astronomických zařízení máme na co těšit.

Odpovědět

Re:

Vít Výmola,2010-09-30 12:45:47

S názorem, že život na Zemi se vyskytuje v nejrůznějších extrémních podmínkách (zamrzlá Antarktida, horké podmořské vulkány, atd.) a že proto nebude problém, aby se nemohl vyskytnout i jinde, kde jsou podobné podmínky, se setkávám celkem často. Ale myslím, že tento názor nemusí být správný. Otázka totiž je, jestli se život takovým podmínkám dokázal přizpůsobit nebo v nich mohl přímo vzniknout. Správně je pravděpodobně první varianta - život vzniknul a dostatečně se vyvinul v (k tomu) příhodných podmínkách a některé organismy se následně adaptovaly na jiné, extrémní. Že se takové organismy v takových podmínkách dokáží vyskytovat na Zemi tedy vůbec nic neříká o tom, jak je tomu jinde ve vesmíru či na jiných planetách, kde takové extrémní podmínky panovaly vždy.

Odpovědět


Vít Výmola,2010-09-30 12:47:10

Achjo, tohle samozřejmě patřilo ke komentáři Stanislava Krejcika. Nebylo by už na čase vylepšit redakční systém? :(

Odpovědět


Karel Š,2010-09-30 13:40:50

Ono to hodně souvisí s otázkou ve které máme stále ještě velmi nejasno - jaká je pravděpodobnost vzniku života. Názory se různí od toho že vznik života je jakási vrozená vlastnost hmoty po to že samovolný vznik života je téměř nemožný a naše země měla prostě obrovskou kliku (samozřejmě z našeho pohledu). Pokud mají pravdu ti první, mohli bychom být schopní najít stopy života (byť třeba ne pozemského typu) i na jiných tělesech sluneční soustavy a pak by vznik života na takovéto planetě nebyl nic extrémně podivného. Pokud jsou blíže pravdě ti druzí, pak hledání planet které bychom mohli eventuálně osídlit v budoucnosti má samozřejmě smysl taky.

Odpovědět


Vít Výmola,2010-09-30 14:47:34

Samozřejmě, s tím nechci polemizovat. Jenom jsem chtěl poukázat na to, že se nelze ohlížet na to, že na Zemi život existuje i v extrémních, nehostinných podmínkých a nějak tento poznatek zobecňovat.

Odpovědět

Pra a proti ze /.

Martin Saturka,2010-09-30 12:36:06

Pra, od insidera:
http://science.slashdot.org/comments.pl?sid=1803758&cid=33742284

Proti, H20 vs. H2S04:
http://science.slashdot.org/comments.pl?sid=1803758&cid=33742352

Odpovědět


Karel Š,2010-09-30 13:52:07

Vždycky jsem si říkal jak by to asi dopadlo kdyby pánové z NASA naplnili kontejner nějakými vhodnými pozemskými extremofilními bakteriemi a poslali ho na venuši.

Odpovědět


bez vody?

Martin Saturka,2010-09-30 15:06:58

Obávám se, že bez H2O by se na Venuši nedařilo ani extrémistům. A pokud dopadla Gliese 581g stejně (tedy bez vody a tekutin obecně), tak ani tam se nebude životu dařit.

Odpovědět


Karel Š,2010-09-30 16:11:49

Pokud je mi známo na Venuši voda je. A to by už byla starost těch bakterií aby si ji našly.
Kromě toho - cituji z wikipedie:
"Extremophiles are also thought to be the last organisms that will remain on Earth when the oceans will have vaporized."

Odpovědět

Vetry

Michal Lichvar,2010-09-30 12:23:12

Mna by som zaujimalo, ci sa okolo terminatoru vobec da existovat. Ak ma planeta atmosferu a jedna strana sa neustale vypeka a druha chladi, na prechode to musi riadne fukat. Si myslim, ze ta planeta je pre ludi neobyvatelna. A pravdepodobne na nej ani nevznikol zivot.

Odpovědět

Stanislav Krejcirik,2010-09-30 08:08:26

jistě zajímavé. bakterie žijí v daleko horším prostředí.
až tam budeme, tak budeme běhat okolo terminátoru...:)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz