Placebo funguje – dokonce bez podvádění  
Většina z nás pod pojmem placebo efekt rozumí něco, co funguje jen tehdy, když si myslíme, že jsme dostali lék - když nemáme tušení, že jde o podvod. Tým vědců v časopisu PLoS ONE ale tvrdí, že to je jinak.

Placebo se často používá v klinických studiích při testování nových léků. V poslední době se množí publikace o tom, že na tyto falešné pilulky celá řada pacientů reaguje, jako kdyby účinnou látku skutečně obsahovaly. Zdá se, že takto snadno „oblafnutelných“ může být až polovina z nás. 

 

 
Ted J. Kaptchuk, první autor publikace (Beth Israel Deaconess Medical Center). Jeho životním krédem je spojovat klasickou a alternativní medicínu.

Máme tu tedy něco o čemž dost dobře nevíme jak to funguje, ale protože to účinkuje, bylo by chybou toho nevyužívat. Jenže na druhé straně léčit podvodem, je neetické. Teda Kaptchuka napadlo vyzkoušet možnost, zda by placebo přece jen nešlo využít bez toho, aby se pacientům lhalo. Vyzkoušel to na osmdesáti pacientech trpících syndromem dráždivého tračníku, poruchou jíž trpí asi 20 procent dospělých. V podstatě se jedná o  problém s posunováním  potravy zažívacím traktem. Svaly ve střevě zajišťující rytmickou kontrakci a peristaltiku se občas poblázní a stahují se křečovitě. Je to bolestivé, což by se dalo přestát, stejně jako zácpa. Veselé a dehonestující to začne být až když to vezme ten správný směr, ale nekoordinovaný. 

Státní ústav pro kontrolu léčiv také definuje placebo efekt jako léčebný výsledek vyvolaný přesvědčením pacienta, že užívá skutečný lék.


Skupinu těchto pacientů rozdělili do dvou skupin. V první nedostávali nic, ve druhé placebo. Všem pacientům ale nic netajili a po pravdě jim řekli, že v pilulkách není nic aktivního a jsou jen něco jako cukr. Spolu s touto informací jim řekli, že je mají brát dvakrát denně. A aby bylo naprosto jasné o co jde, na lékovkách také bylo zřetelně napsáno, že jde o Placebo.
Po třítýdenním sledování pacientů se ukázalo, že mezi polykači prášků bylo dvakrát více těch, kteří hlásili, že se jim významně ulevilo (59 procent proti 35 procentům). Nešlo ale jen o subjektivní pocity, zlepšily se i ve sledovaných parametrech. Placebo podle autorů publikace mělo na pacienty vliv, který byl téměř ekvivalentní účinkům těch nejsilnějších léků, které se na léčbu tohoto syndromu dráždivého tračníku používají.


Jeden ze spoluautorů publikace, Anthony Lembo, expert na tento syndrom novinářům prohlásil, že pozitivní účinek vlastně nikdo neočekával a že sám se při podávání placeba pacientům, o němž jim současně tvrdil, že jde o neúčinnou látku, cítil velice trapně. Ani podle autorů si pacienti prášky brali s úsměvem a konzumovali je pravidelně i  když o nich věděli, že jsou „k ničemu". Význam práce bychom neměli přeceňovat ale brát jen jako náznak něčeho, co by stálo za pořádné prověření. Možná, že za pozorovaným účinkem je poněkud jiný efekt, ve kterém prášky hrají vedlejší roli. Co když na pacienty povzbudivě působil nemocniční rituál a třeba jen zájem sestřiček, které nosily  prášky a při tom prohodili pár slov, což jistě neměly zakázané. Pozitivní myšlení mohlo navodit i jiné okolnosti, které v publikaci nejsou zmíněny. Ale i to je vlastně placebo efekt, i když v jiném smyslu, než jak se obecně soudilo a jak ho definuje například i náš Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Článek zcela jistě bude hodně citován a bude se jím ohánět kde kdo. Toho si jeho autoři museli být dobře vědomi. Po formální stránce se jejich práci nedá nic vytknout a proto také mohla vyjít v recenzovaném a prestižním časopisu PLoS ONE. Otázkou je, proč tak silný kolektiv složený z deseti pracovníků šesti výzkumných institucí udělal pokus jen na tak omezeném počtu pacientů. Ve hře jsou ohromné zisky a tak formulace „placebo je účinné i u plně informovaných pacientů“ je vodou na mlýn pro činnost esoteriků a je morálním ospravedlněním všech, co prodávají homeopatika a přípravky v nichž není žádná účinná látka. Prodávat „nic“ je ten nejlepší a nejméně riskantní byznys jaký snad může existovat. Za ním už je jen zlodějna. 

 

Pramen: Placebos without Deception: A Randomized Controlled Trial in Irritable Bowel Syndrome. PLoS ONE, 2010; 5 (12): e15591 DOI: 10.1371/journal.pone.0015591

Datum: 27.12.2010 09:43
Tisk článku

Související články:

Kladivo na hadí olej     Autor: Miloslav Pouzar (28.06.2018)
První multidisciplinární audit léků tradiční čínské medicíny     Autor: Josef Pazdera (18.12.2015)
Omega-3 mastné kyseliny zvyšují riziko rakoviny prostaty     Autor: Josef Pazdera (12.07.2013)
Jak zmapovat fantómovou ruku?     Autor: Stanislav Mihulka (19.07.2012)
Objeveny geny kódující účinnost placeba     Autor: Ota Beran (07.12.2008)Diskuze:

Poněkud rividní názor autora

El Grazová,2010-12-30 18:37:50

Zdenek Jindra:
Myslet a vědět je podstatný rozdíl.

Odpovědět

Je tu zase onen dávný problém

Miroslav Bezouška,2010-12-28 10:59:15

totiž směšování neporovnatelného. Není jistě žádnou novinkou, že existují a jsou popsány "zdravotní" stavy, u kterých nelze nebo se nadaří nalézt příčinu obtíží a pak - ejhle, pomůže bába kořenářka. Někdo tu zmínil knížku Omyly a pošetilosti v medicíně, tam je to dokonce definováno a autoři činí rozdíl mezi "chorobou" a "nemocí". Je snad dostatečně zřejmé, že na komplikovanou zlomeninu nohy nebude placebo účinné, právě tak jako na pokročilou rakovinu pankreasu (viz nedávný humbuk kolem "Fortýnovy metody"). Řekl bych, že jediné co lze ze zmíněné studie vyvodit je fakt, že medicína není právě oborem, kde by platila nějaká festová pravidla, jaká jsou, řekněme, ve statice. Píše o tom například pan Koukolík ve svých knížkách o lidském mozku.

Odpovědět


Syndrom dráždivého tračníku

Stanislav Brabec,2010-12-28 23:44:39

Syndrom dráždivého tračníku je právě chorobou, u které neexistuje žádná chorobná změna, ke které by problémy šly přiřadit. Trávící trakt je fyzicky zcela v pořádku, jen nefunguje tak, jak má. Zřejmě proto, že mozek vysílá nesprávné signály nebo je nervová soustava špatně interpretuje.

Dále mne v článku zarazila věta: "Placebo podle autorů publikace mělo na pacienty vliv, který byl téměř ekvivalentní účinkům těch nejsilnějších léků, které se na léčbu tohoto syndromu dráždivého tračníku používají."

Pokud vím, na syndrom dráždivého tračníku žádné specializované léky neexistují. Lze nasadit symptomatické léky proti zácpě nebo průjmu, léky měnící metabolismus serotoninu anebo některá antidepresiva či anxiolytika. Žádný z těchto léků však neúčinkuje univerzálně.

Z článku na Oslu také není patrné, zda byli pacienti v nemocnici, domácím ošetřování nebo v běžném pracovním procesu.

Odpovědět

Určitě tu sehrály své

Jan Kment,2010-12-28 02:42:57

vedlejší psychologické faktory, moudrý pan doktor, nemocniční prostředí a hlavně, podle mého názoru, samotný léčebný rituál. Že rituály pomáhají uzdravovat je dobře ověřený fakt známý po tisíce let, pouze na nějakých sto let poněkud pozapomenutý. Uvědomte si jenom, že užívání léků vyžaduje pravidelnost a tato pravidelnost je jakýmsi vědomě vytvářeným rytmem, není až tak nepředstavitelné (jak pro koho, já vím!) že tato rytmizace dokáže navodit rytmizaci trávících procesů, tím spíše že zmiňovaný bude mít nejspíš z velké části psychosomatickou příčinu. Všimněme si jenom (pokud máme oči) kolik fyziologických procesů dokáží jogíni harmonizovat rytmizací dechu.

Odpovědět

Je popsáno i negativní placebo

Pavel Brož,2010-12-27 22:13:29

V knížce Petra Škrabánka a Jamese McCormicka Pošetilosti a omyly v medicíně je popsán pokus se studenty medicíny, kteří dostali růžové či modré pilulky s tím, že je to sedativum nebo stimulans (ve skutečnosti šlo o cukr). Pouze tři z 56 studentů nepocítili žádné účinky, 72 procent cítilo ospalost, a třetina studentů zaznamenala postranní (!!!) účinky od bolestí hlavy, závratí, slzení, břišních obtíží, brnění v končetinách až po vrávoravou chůzi.

V jiné studii prý kanadští studenti měli údajně testovat nový lék (dostali opět cukr). Tři čtvrtiny z nich zaznamenalo depresi, útlum, neklid, vzrušení, třesy, bolesti hlavy a zpomalení srdeční akce (!!!).

Proč ve článku zmínění nemocní, ač byli instruováni, že jí pouze placebo, měli pozitivní výsledky, zatímco zdraví studenti medicíny trpěli spoustou postranních negativních příznaků? Já si myslím, že důležitý bude také efekt, který lidová slovesnost popisuje příslovím "tonoucí se stébla chytá". Tzn. že není důležité, jestli ten dotyčný ví či neví, zda jde o placebo - jde o to, zda je skutečně nemocný, zdravý, anebo třeba hypochondr (posledně jmenovaní patrně mohou být učebnicovou skupinou pro demonstraci negativního placebového efektu). Kdo potřebuje naději, tomu i placebo pomůže, kdo si potřebuje jenom stěžovat, tomu sebelepší elixír života pouze přitíží.

Odpovědět


To Pavel Brož

František Kříž,2010-12-27 23:18:46

Zdravím. Říkám si, jestli to, co tu popisujete nějak nesouvisí s tzv. NOCEBO efektem: Když si pacient přečte v příbalovém letáku možné vedlejší účinky léku, tak se tyto někdy dostaví i když pacient dostane pilulku bez účinné látky. Možná medici použili školní znalosti ke svému odhadu jakou látku lék obsahuje a proto se kromě efektu placebo dostavil i nocebo.

To Vladimír Němec: To mne napadlo taky. Pacienti úplně lékaři nevěřili že to je placebo když to měli brát v určitou hodinu. (Jak by asi reagovala policie, kdybych jim oznámil, že ve stanici metra Hradčanská NENÍ uložena bomba která vybuchne ve 14:00?)

Odpovědět


Autori Š-C take uvadeji,

Jiri Hasek,2010-12-28 16:19:26

ze placebo funguje lepe, pokud mu veri i podavajici zdravotnici. Na nektere lidi dobre zabiraji leky vyrobene ve Svajcu predpisovane "velkou kapacitou." Vira ma zrejme psychosomaticke ucinky

Odpovědět

Samotná myšlenka ovlivní kvantovou podstatu

Jaroslav Mrázek,2010-12-27 19:03:05

Takže nikdy nevíte, jestli jste pouhým pozorováním neovlivnil pozorovaný jev....

Odpovědět


Pozorování a myšlenka není totéž

Hana Böhmová,2010-12-28 21:32:09

Objekt ovlivňujete fyzikální interakcí s měřidlem/pozorovadlem, nikoli myšlenkou. Nestačí pomyslet si, že jste se na kočku podíval, musíte opravdu otevřít krabici, vhodit dovnitř nějaké fotony, lapit ty, co odtamtud vyletí (nebo vykonat analogickou akci s čidlem libovolného typu). Kvantová fyzika je sice divná, ale je to pořád fyzika, nikoli parapsychologie.

Odpovědět

Nadějne a myšlenka uzdravuje.Lék je alibi....

Jaroslav Mrázek,2010-12-27 19:00:54

A jsme u toho známého názoru: Lékárenská lobby prodává naději, ale člověk se (nezávisle na tom) rozhodne uzdravit a nic a žádné prášky mu v tom nezbrání....

Odpovědět

Poněkud rigidní názor autora

Vilem Novak,2010-12-27 16:31:47

mi vadí. Na Oslu to ovšem není žádná výjímka. V čem že je rigidní? Poslední 2 věty naznačují, že homeopatici jsou zloději, protože neprodávají nic. A co farmaceutické firmy, které prodávají o mnoho dražší léky, které podle toho samého článku mají nanejvýš stejný účinek jako placebo? Logicky se dá vyvodit, že pokud má nějaký lék maximální možný účinek jako placebo, tak v podstatě škodí, protože nic by dané osobě udělalo lépe. Tak kdo je teda zloděj?

Odpovědět


-

Zdeněk Jindra,2010-12-27 18:03:43

Já si ale taky myslím, že homeopatika jsou podvod. A přikláním se k tomu, že fungují skrze placebo efekt. No a jelikož si myslím a jsem přesvědčen, že marže by měla být shora omezena, jinak prodávající okrádá, je můj postoj jasný.

Odpovědět

Realitu ovládáme nadějí

Vladimír Němec,2010-12-27 12:59:09

Když si představím sebe, jak mi doktor říká, budu vám dávat tablety, které jsou naprosto neúčinné, ale budete je brát denně dvakrát, tak "je mi jasné", že to na mě hraje = kecá, jinak by mi je nedával - a z nějakého důvodu mi nechce říct pravdu == placebo jako hrom!

Odpovědět


Přesně tohle mě napadlo při čtení článku

Tomáš Kohout,2010-12-29 09:36:08

Aby byl pokus skutečně objektivní, muselo by to probíhat třeba takto: místo lékaře by prášky přinesla například uklízečka a řekla by:"Vemte si tyhle bonbóny, ty vám udělají dobře." I když i to je podsouvání možného kladného výsledku.

Odpovědět

Realitu ovladame myslienkami

Martin Chabada,2010-12-27 11:26:25

Nasu realitu predsa ovladame svojimi myslienkami, urcite znamky tohto faktu uz odhalila kvantova fyzika.

Odpovědět


Plati preci

Jiri Hasek,2010-12-28 16:25:39

Vesela mysl pul zdravi. Naopak stresy jsou rizikovy faktor, jak bezne uznavaji i lekari alopati

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz