Antarktida  
Kolem antarktické stanice Johanna Gregora Mendela na Ostrově Jamese Rosse bylo letos hodně živo. Spíše ale mediálně, než životem. Mohla za to mimořádně tuhá zima. Kvůli celoplošně zamrzlému moři nemohli průzkumníci do vzdálenějších oblastí a potíže měli i se získáváním vzorků ryb pro plánovaný parazitologický výzkum.


 

 
Kapitola nazvaná „Prostor české antarktické stanice – jeho objevitelé a průkopníci vědy“ je ke stažení zde.

 

Zvětšit obrázek
Mapka severní části Antarktického poloostrova – oblasti působení expedice.Na antarktické stanici vybudované Masarykovou univerzitou teplota na konci zimy klesla až na minus 30,6 stupně Celsia. Uvnitř izolované stanice tehdy spadla až na mínus 16 stupňů.

Mimo dosah expedice tak prakticky zůstal blízký ostrov Vega s paleontologickými nalezišti i poloostrov Trinity Peninsula, kde je automatická meteorologická stanice.

Vědci se nedostali ani k jezeru Hidden Lake, kde hodlali odebrat usazeniny pro rekonstrukci změn klimatu. Účastníci expedice strávili na základně pět týdnů z čehož čtyři týdny jim práci komplikoval celoplošný mořský zámrz. Kruté mrazy vědce přinutily stanici opustit o dva týdny dříve než obvykle (viz video). 

 


Shodou okolností právě vychází kniha Antarktida z dílny profesora Pavla Proška z přírodovědecké fakulty a jeho kolegů. Právě Prošek byl hlavním iniciátorem myšlenky postavit v Antarktidě českou vědeckou stanici. O její historii se můžeme dočíst v kapitole „Prostor české antarktické stanice –jeho objevitelé a průkopníci vědy“. 
Výběr několika fotografií z kapitoly věnované české antarktické stanici:

 
Zvětšit obrázek
Takto vypadal zabydlený domek výpravy začátkem roku 1902. Nordenskjöld o něm prohlásil: „se svým bydlištěm byli jsme celkem spokojeni“.
 
Zvětšit obrázek
Dřevěný domek Nordenskjöldovy výpravy stojí při pobřeží ostrova Snow Hill Island dodnes. Je švédským a argentinským památkovým objektem (foto P. Prošek).
 
Zvětšit obrázek
Bodman při vědecké práci v jídelně. Na stěně za ním visí meteorologické přístroje. Vpravo za lampou je barograf, uprostřed nahoře mechanický anemometr, vedle něj vlevo papírové pásky do heliografu a pod ním aneroid.
Zvětšit obrázek
I dnešní interiér domku velmi připomíná dobu před více než 100 lety. Kamna a většina nábytku jsou původní, na stěnách visí nalezené kuchyňské nádobí a osobní předměty jeho obyvatel. Domek byl zamrzlý do ledu a zavát sněhem, takže se všechny předměty uchovaly ve velmi dobrém stavu (foto P. Prošek).
 
 
Zvětšit obrázek
Grunden, Andersson a Duse po návratu ze zimování v zátoce Hope Bay na Nordenskjöldovu základnu.
 
Zvětšit obrázek
Stanový tábor přípravné skupiny v lednu 2005 (foto P. Prošek).
 
Zvětšit obrázek
Při noční vykládce pontonu byl břeh osvětlen reflektory z lodi (foto H. Adámek).
 
Zvětšit obrázek
Rozhodujícím momentem operace bylo sjetí pásového traktoru z pontonu na pláž (foto H. Adámek).
 
Zvětšit obrázek
Na základové železniční pražce se ihned pokládala podlaha a průběžně s tím začala montáž stěn (foto H. Adámek).
 
Zvětšit obrázek
V této podobě byla stavba stanice v r. 2005 přerušena. Stavební materiál byl částečně umístěn v nedokončené budově, jejíž chodby byly zaslepeny a zbytek zabezpečen před zimním počasím (foto H. Adámek).
 
Zvětšit obrázek
Uspořádání dvoulůžkové ložnice (foto D. Nývlt).
 
Zvětšit obrázek
Jídelna a současně společenská místnost stanice v době, kdy se pracuje v terénu (foto K. Láska).

 

A pokud Vás ukázka z knihy zaujme, zde jsou další podrobnosti.  A nezapomeňte, že na  e-shopu Academia je kniha o 20 % levnější.

Autor: Redakce
Datum: 23.03.2013 10:26
Tisk článku

Související články:

Zdroje tepla pod Antarktidou     Autor: Josef Pazdera (10.11.2017)
Antarktický poloostrov se ochlazuje     Autor: Vítězslav Kremlík (20.01.2017)
Dinosauři z Antarktidy     Autor: Vladimír Socha (23.11.2015)
Antarktické eocénní tropy     Autor: Josef Pazdera (02.08.2012)
Vody Vostoku na dosah     Autor: Dagmar Gregorová (07.02.2012)Diskuze:

Asi tam vice fouka

Jiri Novak,2013-03-23 14:29:13

A jak znamo kdyz vitr fouka zmrznete podstatne rychleji...

Odpovědět


No, to ovsem jenom tehdy,

František Houžňák,2013-03-23 16:26:59

kdyz jsem spatne izolovan. Jsem-li izolovan dobre, muze foukat vicemene jak chce a je to jedno. Nakonec jde o prestup tepla z povrchu predmetu do okolniho prostredi, a kdyz na ten povrch predmetu dorazi zevnitr predmetu tepla malo, je zavislost tepelnych ztrat na rychlosti vetru maloulinka. Chill effect se mini pro spatne az nijak izolovane povrchy, jako ruce bez rukavic ap.

Odpovědět

Tedy, takovy naivni dotaz k odstavci

František Houžňák,2013-03-23 11:00:48

"Na antarktické stanici vybudované Masarykovou univerzitou teplota na konci zimy klesla až na minus 30,6 stupně Celsia. Uvnitř izolované stanice tehdy spadla až na mínus 16 stupňů." - to si cesti vedci netopi, nebo je ta stanice tak spatne izolovana, nebo se pri psani vloudily preklepy ci jine zmatení ? Ja ve svem baracku, nijak zvlast izolovanem, dosahuji v zime rozdilu venek/vnitrek lehce i 40 stupnu Celsiovych.

Odpovědět


Pavel Hudecek,2013-03-23 16:34:38

Hlavní problém bude asi v tom, že tady postavíte barák v létě, do pár desítek km autem dostupný materiál dle libosti. V Antarktidě budete rád, když vůbec něco postavíte, aniž při tom zmrznete:-)

Odpovědět


No, pane Hudecku, zcela zrejme tomu tak

František Houžňák,2013-03-23 16:51:19

neni, v Antarktide toho stoji hodne, ostatne, taky se tam stavi v lete. A kdyz uz tam neco stavim, tak vim, ze to neni Hradec Kralove, ale Antarktida, a zaridim se podle toho. Ja bych rekl, ze redakce jako autor clanku v danem odstavci nejak zazmatkovala.

Odpovědět


Pavel Hudecek,2013-03-23 17:42:37

No je fakt, že až teď jsem si všimnul toho mínusu, myslel jsem, že tam měli +16, což by při -30 venku nebylo nic moc hrozného.

Ale i tak je jasné, že stavění v tamějších podmínkách bude dost náročná věc, už jen kvůli dostupnosti surovin. Hornbach za rohem určitě nemají:-)

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace