Záhadné tanečky trpasličích galaxií trápí kosmology  
Trpasličí galaxie se nehemží kolem velkých galaxií jako hejno hmyzu, ale mnohé z nich obíhají velké galaxie v bizarních protilehlých párech, jako by tančily osudový tanec vesmíru. Budeme muset kvůli nim změnit základní fyzikální poučky?

 

Zvětšit obrázek
Tanec trpasličích galaxií. Kredit: Geraint Lewis.

Jak už jsme na OSLU několikrát naznačovali, trpasličí galaxie, které mají jen pár desítek miliard hvězd a někdy ani to ne, jsou zavilými narušiteli pořádku v kosmologii. Točí se kolem nich řada nejasností a rozporů s oficiálními teoriemi o našem vesmíru. Jakoby jediným smyslem existence trpasličích galaxií bylo neustále prudit nešťastné vědce, kteří je pozorují a snaží se jejich libůstky ze všech sil nějak rozumně vysvětlit. Jenže takový je už vesmír.


 

Zvětšit obrázek
Geraint Lewis. Kredit: University of Sydney.

Tým takových nezdolných odborníků, kterým šéfoval Geraint Lewis z Univerzity v Sydney, nedávno ve slovutném časopisu Nature publikoval objev, který podle všeho napjatou situaci kolem trpasličích galaxií ještě víc vyhrotil. Lewis a spol. tvrdí, že trpasličí galaxie nepoletují kolem velkých galaxií jako nějaký naštvaný galaktický hmyz, což bychom čekali dle svých představ o fungování vesmíru. Galaktičtí trpaslíci prý kolem svých velkých soukmenovců kupodivu tančí v párech po oběžných drahách uvnitř relativně ostře vymezeného disku. Jak už Lewis s kolegy zjistili před časem, v případě blízké a slavné Galaxie v Andromedě jde o disk, který má v průměru přes milion světelných let, zatímco šířka činí pouhých 300 tisíc světelných let.


 

Zvětšit obrázek
Trpasličí galaxie v disku kolem Galaxie v Andromedě. Kredit: Ibata et al. (2013), Nature.

Astronomové si po dlouhá desetiletí modelovali na počítačích, jak asi trpasličí galaxie poletují kolem velkých galaxií. Záhy dospěli k názoru, že si tak náhodně bzučí po svých drahách, jako hejno hmyzu. Když se ale ukázalo, že trpasličí svita Galaxie v Andromedě obíhá ve zmíněném disku, tak najednou bylo všechno jinak. Lewis a spol. se rozhodli prozkoumat situaci u jiných velkých galaxií a ověřit, jak to vlastně s obíháním trpasličích galaxií je.


 

Zvětšit obrázek
Trpasličí galaxie v gangu Mléčné dráhy Carina Dwarf Spheroidal ze souhvězdí Lodního kýlu. Kredit: ESO/G. Bono and CTIO.

Ve své studii využili dnes již legendární Sloanovu digitální prohlídku oblohy (Sloan Digital Sky Survey), která nabízí ohromující vhled do trojrozměrného uspořádání více než jedné třetiny hvězdné oblohy. Badatelé z tohoto úctyhodného souboru dat destilovali charakteristiky tisícovek blízkých galaxií. A nestačili se divit. Zjistili totiž, že překvapivě velké množství satelitních galaxií obíhá velké galaxie v párech, jejichž členové se pohybují na protilehlých stranách velké galaxie. Vlastně, kamkoliv se podívali, tam uviděli takhle bizarně sehrané tance trpasličích galaxií. Týká se to prý tak poloviny z celkového počtu galaxií, pokud mohou soudit. Nezaujatý pozorovatel by řekl, že galaktičtí trpaslíci mají cizelovaný smysl pro dramatičnost.


Zní to jako skvělá novinka, ale vědci jsou z toho očividně nešťastní. Pozorované chování trpasličích galaxií se totiž protiví standardním kosmologickým modelům. Je to další výzva našemu chápání fungování vesmíru, včetně role stále nevkusně záhadné temné hmoty. Lewis a spol. věří, že by za tanečky trpasličích galaxií mohl být nějaký doposud neznámý fyzikální proces, třeba související s pohybem mezihvězdného plynu ve vesmíru. To by ještě šlo, konkrétnější představu ale zatím nemají. Někteří experti jsou ale radikálnější a navrhují přepsat fyziku gravitace a pohybu. Těžko říct, jestli budeme muset zajít tak daleko, ale pravda je, že situace kolem trpasličích galaxií nazrává k velkým věcem. Nejspíš se něco musí stát.

 

 

Enabling Astrophysics via High Performance Computing. Kredit: University of Sydney.


Literatura

University of Sydney News 18. 7. 2014, Nature online 20. 7. 2014, Wikipedia (Dwarf galaxy).

 

Datum: 23.07.2014 06:04
Tisk článku

Stopařův průvodce Galaxií a věda - Hanlon Michael
 
 
cena původní: 199 Kč
cena: 167 Kč
Stopařův průvodce Galaxií a věda
Hanlon Michael
Související články:

Reverzní inženýrství Mléčné dráhy odhalilo Krakena     Autor: Stanislav Mihulka (17.11.2020)
Nejrychlejší hvězda Mléčné dráhy letí 8 procenty rychlosti světla     Autor: Stanislav Mihulka (14.08.2020)
Mléčnou dráhou sviští miliony vysokorychlostních černých děr     Autor: Stanislav Mihulka (03.09.2019)
Záhada galaxie bez temné hmoty konečně vyřešena!     Autor: Stanislav Mihulka (08.06.2019)
Vědci pozorovali zárodky gigantických galaxií v raném vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (24.12.2018)Diskuze:

Selský rozum

Jan Novák9,2014-07-27 04:43:55

Říká že když galaxie jsou placaté a mají většinou párová ramena tak na větší škále by to mělo být podobné ze stejných důvodů. Já sice nejsem sedlák, ale tak nějak mě to nepřekvapuje. Ale překvapuje mě že ti kdo umí modelovat vznik galaxií neaplikují stejné principy na synchronizaci trpasličích galaxií.

Odpovědět

Kdepak trpaslici, ti vám vlezou vsude

Jan Linhart,2014-07-25 00:48:58

Když může mít spiralni galaxie právě 2 ramena, proč by k ním nemohla mít 2 vocintky? U kyvadel by se hodily nějaké.ty.zdroje, at je čemu se smát.

Odpovědět

Fraktály, systém vírů + nucená synchronizace.

Jaroslav Mrázek,2014-07-23 08:35:49

U soustav s téměř totožnými parametry dochází při jejich těsnější vazbě k synchronizaci. Primitivní ukázka- dvoje kyvadlové hodiny s rozdílnou dobou kyvu mensí, než jedno promile se v těsné blízkosti "shodnou" a "tikají syxnchronně" na stejné frekvenci. Nikdo neví proč (vzájemné gravitační působení hmoty kyvadel...?)...vzájemné gravitační působení galaxií...?

Odpovědět


Z Z,2014-07-24 18:00:37

Tie kyvadlá nevyzerajú byť ako záhada. Najvýznamnejšie ich bude ovplyvňovať vzájomne pôsobenie prostredníctvom vzduchu - vyvolané prúdenia vzduchu od oboch kyvadiel postupne spôsobia, že sa ich rýchlosti vyrovnajú

Odpovědět

A není to snad logický?

Petr Mikulášek,2014-07-23 07:48:48

Působí tam v rovnováze gravitace a odstředivá síla, ne? Když dám tři míčky na provaz (gravitace) a tahám ty krajní od sebe (odstředivá síla), tak vtáhnou ten prostřední mezi sebe a jsou v přímce. Resp. v tomto případě velká galaxie srovná ty krajní :)

Druhá věc, gravitace těch trpaslíků nejspíš trochu deformuje galaxii uprostřed. O kolik je energeticky výhodnější deformace v jednom směru, než přeskupovat hmotu podle několika os?

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace