Mít mateřská znaménka znamená čtyřikrát větší pravděpodobnost umřít na melanom  
Až na světlé výjimky k jakým patří možnost z melanomových buněk naklonovat nový organismus, je melanom na obtíž. Patří totiž k těm nejagresivnějším formám rakoviny, která si z chemoterapie nic nedělá. Nám, co máme na kůži to, čemu se se říká mateřská znaménka, osud spolu s nimi nadělil také čtyřnásobné riziko vzniku této nemoci.

 

Zvětšit obrázek
Melanom není nejčastější typ rakoviny kůže, zato je ale tím nejzávažnějším. Mateřská znaménka, kožní útvary různé velikosti vzniklé místním nahromaděním melanocytů, kterým se odborně říká pigmentové névy. Jsou nezhoubné ale riziko vzniku rakoviny zvyšují. (Kredit: University of Melbourne)

Experti na zdraví a statistiku ze tří institucí (University of Melbourne, University of Oxford, and the Epworth HealthCare) se spojili a zapátrali v záznamech pacientů, kteří z nějakého důvodu prošli hospitalizací. Zajímali se o to, zda u nich lékaři při vstupní prohlídce našli nějaká znaménka. O tom, že se tyto útvary rády zvrhnou v rakovinu, ví dnes už každý. Osob, které měly na kůži mateřská znaménka, se jim podařilo dát dohromady 271 656. Těch, kterým je na kůži nenašli bylo přes deset milionů (10 130 417). To, že se v Austrálii o to zajímají, není náhoda. Tamní populace se co do výskytu melanomu řadí k světové špičce. Melanom ale začíná, a nebo lépe řečeno, nepřestal být problém, všude na světě. Ameriku děsí zdvojnásobení případů melanomu za pouhých dvacet let. 

 

 

Znaménko, přestalo být ohraničené a rozrůstá se do okolí – charakteristická známka melanomu.

Z porovnání obou skupin Australanů vyšlo najevo, že ve skupině se znaménky byl přibližně 4,6 krát vyšší výskyt melanomu. Protože jde o poznatek na pestré národnostní směsici s velkým podílem evropské krve, nejspíš to bude hodně podobné i u nás. A tak pokud znaménka někde na těle máme, máme tím také poněkud více „zaděláno“ na kožní rakovinu. Melanom má větší tendenci se vyvinout tam, kde znaménka jsou a ty se vyskytují většinou na trupu. Zvýšené riziko se ale vztahuje jak na trup, tak končetiny a to i tehdy, když na nich znaménka nemáme. Trup je ale nejohroženější a jak nyní ze záznamu vyplynulo, je totiž  devětkrát větší „šance“ že nám nemoc propukne právě někde mezi hlavou a končetinami.

Zvětšit obrázek
Profesor Rodney Sinclair (University of Melbourne): “... v Austrálii si melanom vybere od dvou tisíc pacientů ročně tu nejvyšší daň.“

Od protinožců vlastně nic nového nezaznělo, jen potvrdili staré známé věci a připomenuli nám tak znovu, že znaménka jsou riziková a že není radno je podceňovat. Zvláště ta, která si vybrala nevhodné místo a dráždí nám je límeček, řemen od kalhot nebo ramínko podprdy. Ty je rozumné si nechat preventivně vyšmiknout. To, co nové zjištění činí zajímavým, je rozsah souboru sledovaných osob. Ten je natolik impozantní, že po dlouhou dobu těžko někdo další zjistí něco nového a pro nás se znaménky z toho vyplývá, že bychom měli víc času trávit před zrcadlem. Mnozí to budou komentovat poznámkou o Adonisovi. Nejlepší bude, posílat je na záda. A cestou tam by nám mohli prohlédnout znaménka. Jakmile se totiž nějaké začne zvětšovat, šup s ním hned „za tepla“ k obvodnímu. Pokud budeme otálet a začne mít v místech, kam se rozrůstá, jinou barvu a ještě k tomu okraje toho rozrůstání budou nepravidelné, nejspíš nám pak ti v bílém už jen šetrně začnou naznačovat, že je čas začít uvažovat o testamentu.

 

Pramen: Skin cancer prevention tips , University of Melbourne
 

Datum: 07.09.2014 09:00
Tisk článku

Související články:

Implantovatelný maršmeloun MASTER nastupuje do imunoterapie nádorů     Autor: Stanislav Mihulka (29.03.2022)
Nová americká vychytávka na melanom     Autor: Josef Pazdera (24.06.2020)
Jak kampaň masivního očkování zařídila bezpečnější sex pro všechny     Autor: Stanislav Mihulka (27.11.2017)
Opalujeme se i v noci?     Autor: Josef Pazdera (21.08.2016)
Průlom v léčbě melanomu     Autor: Josef Pazdera (09.09.2014)Diskuze:

Ano i ne

Josef Pazdera,2014-09-08 07:04:00

Stačí. Je to rychlé, levné a méně bolestivé, takže pro nás chlapy jak dělané. Ženám nejspíš bude vadit, že "kryo" zanechává, ve srovnání s klasickou chirurgii s několika stehy, poměrně nevzhledné jizvy. Stejně jako po omrzlinách, takže "klasika" dává na viditelných místech mnohem estetičtější výsledek. A je tu ještě jeden důvod - při kryo zákroku se v ošetřených místech vytváří zvazivovatělá méně pigmentovaná jizva a jejím buńkám UV záření nedělá dobře... Překrytí ranky okolní kůží je fyziologičtější.

Odpovědět

stačí dusík

Robert Starosta,2014-09-07 22:07:38

Na odstranění není třeba chodit k lékaři, do 5 mm na to stačí tekutý dusík (koupí se v Linde), špejle a vata.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace