Zachytila observatoř aLIGO gravitační vlny anebo ne?  
Lawrence Krauss před pár dny zveřejnil zprávu o tom, že na detektorech aLIGO prý ulovili gravitační vlny. Tým aLIGO to nepotvrdil ani nevyvrátil, prý zpracovávají data. Uvidíme, co bude dál.

 

Co asi chytili v aLIGO? Kredit: LIGO.
Co asi chytili v aLIGO? Kredit: LIGO.

Během vcelku poklidného pátečního večera 25. září 2015 pověsil mediálně ostře sledovaný a v českých krajích dobře známý kosmolog a popularizátor Lawrence Krauss na svůj twitterový účet nenápadnou zprávu: „Rumor of a gravitational wave detection at LIGO detector. Amazing if true. Will post details if it survives.“ Prý se objevily zvěsti, že detektory aLIGO (Advanced Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) zachytily gravitační vlny. Podle Krausse by to bylo úchvatné a bude informovat, když se to potvrdí. A pak se v odborných kruzích rozpoutalo peklo.

Lawrence Krauss. Kredit: L. Krauss.
Lawrence Krauss. Kredit: L. Krauss.


Observatoř aLIGO sice postavili právě k tomuto účelu, k jejímu oficiálnímu znovuspuštění po pětiletém upgradu z LIGO na aLIGO ale došlo teprve před týdnem. Tohle nečekal asi vůbec nikdo. Pokud je to pravda, a to není ještě ani zdaleka jisté – podobných zvěstí jsme už zažili celou řadu –, tak bychom tu měli po téměř přesně 100 letech potvrzení jedné z nejpodivuhodnějších předpovědí Einsteinovy obecné relativity. Oslavy na fyzikálních pracovištích by byly divoké a zcela vyčerpávající.

Část interferometru LIGO v Hanfordu. Kredit: LIGO.
Část interferometru LIGO v Hanfordu. Kredit: LIGO.

Aktuální situace vypadá tak, že aLIGO tyto zvěsti nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo. Vzhledem k tomu, že se kosmologové stále ještě vzpamatovávají z fiaska s údajným zachycením primordiálních gravitačních vln teleskopem BICEP2 na Jižním pólu, tak se tomu nelze divit a vyznívá to spíše nadějně. Všichni teď budou velice opatrní. Mluvčí týmu aLIGO Gabriela Gonzálezová z Lousianské státní univerzity v Baton Rouge se nechala slyšet, že „oficiální stanovisko zní: zpracováváme data“. To také nevyznívá úplně špatně. Podle časopisu Nature byla Gonzálezová rozčilená, že šuškandu vypustil někdo z jejich týmu, i když Krauss a další fyzici se dušují, že to nemají přímo od lidí z aLIGO. Krauss podle Nature momentálně dává skutečnému objevu gravitačních vln na aLIGO šanci tak 10 až 15 procent.

Byla to gravitační vlna anebo ne? Kredit: Caltech/MIT/LIGO Laboratory.
Byla to gravitační vlna anebo ne? Kredit: Caltech/MIT/LIGO Laboratory.

Aby to bylo pořádně dramatické, tak je ve hře i možnost, že jde o falešný signál, který záměrně pustili do detektorů aLIGO, aby tím pořádně prověřili celý tým. V minulosti už podobné testy proběhly. V tuto chvíli prý znají pravdu asi tři lidé, kteří ji zřejmě neprozradí dřív, než celý tým uspořádá tiskovou konferenci, případně publikuje článek v některém prestižním odborném médiu. Zdá se, že do té doby budeme prožívat velkolepé drama, sázet se o objev a vymýšlet, jak bude vypadat případná oslava.

Je to vůbec reálné, aby detektory aLIGO ulovily gravitační vlny? Podle odborníků určitě ano. Pokud gravitační vlny opravdu existují, tak by v jejich hledání mohla uspět právě tahle observatoř. Detektory gravitačních vln, tedy vlastně výjimečně citlivé laserové interferometry LIGO, pracovaly ve washingtonském Hanfordu a lousianském Livingstonu v letech 2002 až 2010, žádné gravitační vlny ale během té doby nezachytily. 
18. září 2015 bylo na stejných místech spuštěno Advanced LIGO, upgrade za nějakých 200 milionů dolarů. Detektory aLIGO jsou třikrát citlivější než byly původní detektory LIGO a na rozdíl od nich mohou běžet až 24 hodin nepřetržitě. Advanced LIGO by teď mělo pracovat tři měsíce do dalšího vypnutí, během něhož by mělo podstoupit další vylepšení. Jestli ale už po týdnu práce objevili tak zásadní věc, jako jsou gravitační vlny, co budou dělat dál? Věřme, že i tak si něco na zkoumání najdou. Kraussův twitter k tomu každopádně zatím mlčí, uvidíme, jak se celá záležitost bude vyvíjet. Držte palce a sledujte twitterové kanály.


Video:  Lawrence Krauss on the Origins of the Universehttps://www.youtube.com/watch?v=7cIbfbl8124

 


Literatura
Nature News 30. 9.2015, Wikipedia (LIGO).

Datum: 01.10.2015
Tisk článku

Související články:

Převratné pozorování gravitačních vln zpochybněno     Autor: Stanislav Mihulka (27.03.2014)
Na potvrzení existence reliktních gravitačních vln si ještě musíme počkat     Autor: Vladimír Wagner (05.10.2014)
Zvítězí stolní detektor gravitačních vln?     Autor: Stanislav Mihulka (05.12.2014)
Blíží se záhada s gravitační konstantou k překvapivému rozuzlení?     Autor: Stanislav Mihulka (26.04.2015)
Superpřesné měření pro hledání gravitačních vln     Autor: Dušan Majer (07.08.2015)
Gravitační konstanta je zřejmě univerzálně konstantní     Autor: Stanislav Mihulka (10.08.2015)
Lov na gravitační vlny: znovu a lépe!     Autor: Vladimír Pecha (18.09.2015)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz