Galaxie kamikaze se střetla s Mléčnou dráhou. A pak explodovala  
Trpasličí galaxie Hercules si zašpásovala s Mléčnou dráhou a zaplatila za to. Z trpaslíka se stává hvězdný proud.

Trpasličí galaxie Herkules. Kredit: LBT / Max-Planck-Institut für Astronomie.
Trpasličí galaxie Herkules. Kredit: LBT / Max-Planck-Institut für Astronomie.
Trpký osud trpasličích galaxií v blízkém vesmíru ukazuje, že s Mléčnou dráhou se rozhodně nevyplácí si zahrávat. Přesvědčila se o tom i velmi nenápadná trpasličí galaxie Herkules (Her). Jde o trpasličí sférickou galaxii, vzdálenou od nás momentálně asi 460 tisíc světelných let, kterou objevili teprve v roce 2006. A není divu, je to jedna z nejmenších a nejméně zářících satelitních galaxií Mléčné dráhy. Kromě toho je tahle galaxie také velice stará. Z velké části ji tvoří hvězdy, které jsou starší než 12 miliard let, a mají velice nízkou metalicitu. Tyto hvězdy obsahují asi 400 krát méně těžších prvků nežli Slunce a podle všeho patří mezi nejstarší hvězdy okolního vesmíru.
Andreas Küpper. Kredit: Columbia University.
Andreas Küpper. Kredit: Columbia University.

Zářivost galaxie Herkules odpovídá asi tak 30 tisícům Sluncí, což je typické nikoliv pro galaxii, ale průměrnou kulovou hvězdokupu. Její hmotnost se ale rovná přibližně 7 milionům Sluncí, což je pozoruhodné. Podle našich znalostí to znamená, že galaxie Herkules je od sklepa až po střechu nacpaná stále záhadnou temnou hmotou, která není vidět. V dnešní době se galaxie Herkules vzdaluje od Slunce rychlostí 45 kilometrů za sekundu. 

Kathryn Johnston. Kredit: Columbia University.
Kathryn Johnston. Kredit: Columbia University.
Když Andreas Küpper a Kathryn Johnston z newyorské Kolumbijské univerzity prozkoumali pozice a pohyb hvězd galaxie Herkules, tak dospěli k tomu, že se pohybuje vůči Mléčné dráze na dost extrémní trajektorii. V minulosti míjela centrum Mléčné dráhy ve vzdálenosti pouhých 16 tisíc světelných let. To je doopravdy šílené. Sluneční soustava je vzdálená od centra Mléčné dráhy asi 27 tisíc let. Takže galaxie Herkules byla k naší supermasivní černé díře v ani ne poloviční vzdálenosti, nežli my. A byla k centru Mléčné dráhy samozřejmě nejblíž ze všech známých satelitních galaxií. 

Mléčná dráha dělá z trpasličích galaxií hvězdné proudy. Kredit: Jon Lomberg.
Mléčná dráha dělá z trpasličích galaxií hvězdné proudy. Kredit: Jon Lomberg.
Galaxie Herkules před půl miliardou let proletěla Mléčnou dráhou jako kulka. A jak se zdá, tak za to zaplatila. Podle simulací Küppera a Johnstonové došlo k tomu, že do galaxie Herkules pronikl materiál z Mléčné dráhy. Tím pádem se v galaxii Herkules zvětšila gravitační síla, která přitáhla hvězdy i temnou hmotu k centru této trpasličí galaxie. Když pak galaxie Herkules vyletěla z Mléčné dráhy, tak svým způsobem explodovala do dnešní, rozvolněné podoby.

Dnes jsou hvězdy galaxie Herkules sice ještě většinou pospolu, gravitačně jsou ale věrné více Mléčné dráze, než své domácí galaxii. Pohybují se po podobných drahách, ale je to, jako když parašutisté vyskočí ze stejného letadla. Jejich dráhy jsou podobné, ale nakonec dopadne každý po svém. Až se příště galaxie Herkules setká s Mléčnou dráhou, tak bude mít podobu hvězdného proudu, který prolétne naší Galaxií jako harpuna velkou rybou.

Literatura
New Scientist 15. 9. 2016, arXiv:1608.05085, Wikimedia Commons (Hercules / dwarf galaxy)

Datum: 15.09.2016
Tisk článku

Stopařův průvodce Galaxií a věda - Hanlon Michael
 
 
cena původní: 199 Kč
cena: 167 Kč
Stopařův průvodce Galaxií a věda
Hanlon Michael
Související články:

Na lovu přízračných galaxií v galaktickém sousedství     Autor: Stanislav Mihulka (17.07.2012)
Trpasličí galaxie se vzpěčují standardnímu kosmologickému modelu     Autor: Stanislav Mihulka (20.06.2014)
Záhadné tanečky trpasličích galaxií trápí kosmology     Autor: Stanislav Mihulka (23.07.2014)
Temné satelity spouštějí bouřlivou tvorbu hvězd v trpasličích galaxiích     Autor: Stanislav Mihulka (11.03.2016)Diskuze:

Staré hvězdy tak blízko?

Jiří Novák,2016-09-16 15:33:15

Staré hvězdy tak blízko? Čím to, že si udržely svou nízkou metalicitu a nepřerodily se dávno v další generaci hvězd? Chápu, že v galaxii napěchované temnou hmotou bude silněji působit gravitace a tím pádem tam čas poplyne pomaleji. Ale o tolik???

Odpovědět


Re: Staré hvězdy tak blízko?

Marcel Koníček,2016-09-17 11:35:34

O gravitaci vůbec nejde, její vliv je 0,0 nic. O co jde je to, že v prostředí takové malé galaxie všechny velké hvězdy dávno zmizely (jelikož mají velice krátkou životnost) a většina plynu se zhroutila do různých malých hvězd už při první generaci tvorby hvězd a jelikož takové hvězdy mají životnost řádově trilion let, tak můžeme stále sledovat staré nízkometalické hvězdy, protože prostě vůbec neměly čas vyhořet. Aspoň nějak tak to bude, nejsem expert :)

Odpovědět

Zajímavé

Petr Kr,2016-09-16 10:24:14

Zajímavý článek. Jen podle mého fyzikálního citu bych řekl, že po průletu MD se to asi nejprve nescvrklo a pak teprve "explodovalo", ale že se to rovnou začalo rozprskávat. Ovšem info, že máme skupinu hvězd starou téměř jako vesmír sám "rovnou u nosu" a ještě plnou temné hmoty, by podle mne mohlo pomoci astrofyzikům vysvětlit více věcí a možná poznat podstatu "temné" hmoty.

Odpovědět


Re: Zajímavé

Juraj Chovan,2016-09-16 16:40:36

Áno zaujímavý článok, škoda len že veľmi povrchne spracovaný. Zo zdrojového článku vyplýva že predpoklad vysokej koncentrácie tmavej hmoty vznikol z predpokladu že táto galaxia je v dynamickej rovnováhe (a teda že má hmotnosť 7 mega Sĺnk lebo práve s takou hmotnosťou by mohla tak roztiahla galaxia držať pohromade). Avšak pointa výskumu je práveže taká že galaxia NIE JE v dynamickej rovnováhe, je tak nafúknutá ako je (a ďalej rastie) NIE v dôsledku vysokej hmotnosti ALE v dôsledku jej roztrhania po prelete našou Galaxiou. Takže záver (vo zvťahu k tmavej hmote) je taký že navzdory očakávaniam skúmaná galaxia žiadnu extra tmavú hmotu neobsahuje: "Given these model constraints, we conclude that Hercules is unlikely to presently contain a high dark matter concentration and may therefore not be a promising candidate for dark matter search experiments." Samozrejme z pohľadu štúdia vesmírnej dynamiky je to podnetná práca. V ošiali za hľadaním tmavej hmoty sme si akosi zvykli akúkoľvek disproporciu medzi viditeľnou hmotou a dynamickými vlastnosťami systému automaticky pripisovať prítomnosti tmavej hmoty. Teraz aspoň vidíme že niektoré nezrovnalosti vieme vysvetliť aj "klasicky".

Odpovědět


Re: Re: Zajímavé

Petr Kr,2016-09-16 17:16:37

Díky za doplnění.

Odpovědět


Re: Re: Zajímavé

Dalibor Štys,2016-09-24 18:31:11

Vloni na konferenci FQMT´15 bylo několik příspěvků dokazujících, že pokud jsou galaxie v nerovnováze, temnou hmotu pro vysvětlení jejich chování vůbec nepotřebujeme. A vesmír a s ním i galaxie jsou v nerovnováze, o tom je asi sotva možné pochybovat.

Podle mne především je třeba se držet měřitelných veličin a v souladu s nimi konstruovat vhodné matematické modely. Dělat to opačně je zapřahání koně za vůz. A možná, že o tom celá temná hmota je. Kolikže je na její výzkum ročně vydáno peněz?

Odpovědět

Galaxie Hercules

Ludvík Urban,2016-09-16 10:08:18

Mě by spíš zajímalo, jestli ta herkuleska strhla nějaký kloudný material (rozumněj více metalový) z naší MW a jestli tím pádem tam začala nějaká hvězdotvorba.

Odpovědět

Galaxie Hercules.

Vlastislav Výprachtický,2016-09-16 10:04:49

Bylo by dobré zjistit zda-li Temná hmota se průnikem Mléčnou drahou také rozvolnila sledujíc hvězdné proudy, nebo zústala v centru galaxie.

Odpovědět


Re: Galaxie Hercules.

Dalibor Štys,2016-09-24 18:31:42

Jo, přesně tak. Viz můj příspěvek výše.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace