Přijdou chlapci z ochranky o chleba?  
S tím, jak roste počet baťůžkářů toužících se dostat do nebe zkratkou za co největší počet usmrcených jinověrců, nám nezbývá, než se začít smiřovat se stále většími intimnostmi Velkého bratra. Není žádným tajemstvím, že jeho bdělé oko čte značky aut a zná, kam jsme kdy jeli koho navštívit, a nebo že nás na letištích a asi už i jinde poznává podle tváře. Parta Španělů ho nyní hodlá obdařit schopností rozpoznat mihnoucí se zbraň.
Stačí aby se na mžik v záběru ocitla zbraň...  (Kredit: University of Granada)
Stačí aby se na mžik v záběru ocitla zbraň... (Kredit: University of Granada)

Trio počítačových expertů, zaměstnanců University of Granada, ve složení  Francisco Herrera Triguero, Roberto Olmos a Siham Tabik, představilo levný počítačový model systému, který je vybaven umělou inteligencí všímající si charakteristických rysů, kterými se vyznačují zbraně.

 

... a algoritmus spustí poplach dříve, než střelec stačí zamířit.
... a algoritmus spustí poplach dříve, než střelec stačí zamířit.

Je tak trochu s podivem, že to někoho nenapadlo již dříve, protože naučit ho soustředit se na charakteristické rysy tváří, bylo větším oříškem. Třeba proto, že musí brát v potaz případné neoholení a grimasy tváře doprovázející psychické rozpoložení. Proto ani není takovým překvapením, že testy nového algoritmu na zbraň, ověřovaného například na „Pulp Fiction“ s Travoltou, stejně tak i na Mission Impossible s Tomem Cruisem, dopadly dobře. Ve štychu prý algoritmus nenechal své tvůrce ani tváří v tvář  Bondovkám. Pokud je pravdou, že se jim podařilo dát dohromady produkt, který zvládá vyhodnocovat situaci v reálném čase (pětkrát za sekundu) a s efektivitou 96,5 %, tak to na prvotinu není špatné.

 

Francisco Herrera, šéf autorské ho týmu, který si nechává říkat SCI2S. Zasvěcení tvrdí, že jde recesi ze zkratky „Soft Computing and Intelligent Information Systems“.
Francisco Herrera, šéf autorské ho týmu, který si nechává říkat SCI2S. Zasvěcení tvrdí, že jde recesi ze zkratky „Soft Computing and Intelligent Information Systems“.

Stávající bezpečnostní systémy na odhalování zbraní mají jeden velký hendikep. Tím, že jsou založeny na detekci kovů, je pro ně hrozbou každý, kdo má v peněžence několik drobných. Riziko představuje i ten, komu kalhoty drží pásek s přezkou. Za to k pistolím z plastu a keramiky jsou netečné. Španělská vychytávka na rizikové tvary nejspíš brzo připraví o práci všechny ty, jejichž specializace je prohrabovat se v kufrech a svým ostřížím zrakem pátrat na obrazovce v prosvěcované batožině. Automatizace by proces kontrol spojených s odbavováním výrazně urychlila a hlavně by měla vyloučit chyby z nepozornosti.

 

Za jak dlouho španělská novinka začne chránit mocné? Možná brzo bude ještě lepší, než keramickou neprůstřelnou vestu, si pod sako brát košili s airbagem. Ten by v případě rizika „postrčil“ dotyčného stranou dříve, než ochranka zaregistruje, že se něco děje.
Za jak dlouho španělská novinka začne chránit mocné? Možná brzo bude ještě lepší, než keramickou neprůstřelnou vestu, si pod sako brát košili s airbagem. Ten by v případě rizika „postrčil“ dotyčného stranou dříve, než ochranka zaregistruje, že se něco děje.

Podobným algoritmem řízení inteligentní asistenti se již montují i do aut nižších tříd. Když nám pak náhoda připlete do cesty nějakého chodce, šlápnou za nás na brzdu, ještě než si to stačíme uvědomit. Z toho lze usoudit, že nebude trvat dlouho a na trhu budou autonomní systémy schopné reagovat na tasenou zbraň podobně jako Chris Adams ze Sedmi statečných.

Aniž bychom chtěli nějak podceňovat ty, kteří dnes mají v popisu práce pomáhat a chránit, i oni jsou limitováni reakční dobou představující v těch nejlepších případech, několik desetin sekundy. Novinka z Granady má všechny předpoklady je brzo začít překonávat o řád, a tak určitě někoho napadne, aby španělská novinka nejen začala křičet „zbraň“, ale aby také adekvátně zakročila. Možná bychom měli začít zvažovat, zda kupovat vnoučatům na hraní stříkací pistolku je dobrý nápad. A soudě podle vyprávění motoristů, kterým před zapnutého asistenta foukl vítr plastovou tašku, asi také bude lepší přejít z rohlíků na housky.

 

Závěr

Ještě, že už Mick Jackson Osobního strážce natočil. Koukat na Kevina Kostnera dřepícího při zpěvu Whitney Houston za počítačem s běžícím algoritmem, by bylo tristní.Literatura

Automatic Handgun Detection Alarm in Videos Using Deep Learning.Computer Vision and Pattern Recognition (cs.CV)arXiv:1702.05147 [cs.CV],  arXiv:1702.05147v1 [cs.CV

University of Granada

Datum: 10.07.2017
Tisk článku

Související články:

Dělá náboženství z dětí sobce?     Autor: Josef Pazdera (06.11.2015)
Proč se lidé přidávají k apokalyptickým zabijákům Daeš?     Autor: Stanislav Mihulka (19.12.2015)
Lidé jsou vrahouni, ale mezi primáty je to normální     Autor: Stanislav Mihulka (30.09.2016)
Střílení v amerických školách kopíruje trendy v nezaměstnanosti     Autor: Stanislav Mihulka (08.02.2017)
Kde sa berú zlí ľudia?     Autor: Matej Čiernik (02.05.2017)Diskuze:

Vidím že

Zab Hazar,2017-07-23 09:07:24

můj minulý příspěvek se jaksi neuchytil, patrně due bystré očko cenzora. Takže ještě jednou: opravdu, jak se snaží podsouvat perex, nám nezbývá než se začít smiřovat se stále většími intimnostmi Velkého bratra?! Osobně si myslím, že nám naopak zbývá mnoho jiných řešení, ovšem záleží na úrovni ovčanismu.

Odpovědět

Nevím

Mojmir Kosco,2017-07-11 07:46:12

o žádném příkladu zneužití plastové střelné zbraně. Na internetu jsou návody na vše možné od studené fuze po jadernou bombu.
Rovněž všude možně jsou kamery a čidla .Přesto ve vyspělém světě běhá statisíce ilegálu nebo lidí s dvěma nebo třemi identitami.
Řešení migrace k diskuzy je třeba hledat v těchto zde odstrkovaných vědách (historie, sociologie, politologie a pod.)

Já můžu pouze použít selský rozum (jsem sedlák) .V minulosti jsme měli dlouhé období kdy náš stát používal všechny dostupné prostředky ke kontrole přesto se atentáty povedly (Haydrich ,Hepnerová) a utíkali tisíce .

Takže dokuď nebudou jasné příčiny( napadají mne ekologické, populační , vojenské ) budou nejčastěji navrhovaná řešení (zdi a repatriace )pouze zpomalovací a poplatné naší generaci odsouvat řešení na generaci příští

Odpovědět

Pan Dusmor se mýlí

Martin Drtina,2017-07-11 01:05:12

Pane Didi dusmore, to, co si můžete i u nás doma vytisknout, nemá hlaveń z kovu a kromě úderníku tam železo není. Ani hlaveň ne. Nabíjí se to devíti milimetrovou municí. Jo a abych nezapomněl, je to opakovačka. A tisknout se dá sériově. Stovky ran nevydrží, ale to na atentát není potřeba. O jaké protizbraňové propagandě tu mluvíte? Naopak, všichni co si ty zbraně vyrábí nejsou proti zbraním, ale naopak za jejich vybavení každé rodiny, tak jako v Izraeli, protože hajzlové tyhle zbraně již mají, nebo si je dovedou opatřit. Se zlem totiž nelze bojovat holýma rukama. Ve vší úctě, ale Vaše názory mi připadají jako názor mysliveckého hospodáře, který neví která bije.

Odpovědět


Re: Pan Dusmor se mýlí

Alexandr Kostka,2017-07-11 08:08:43

Pokud netrváte na střelné zbrani, ale stačí vám bomba/granát, tak můžete zabudovat výbušninu skoro do čehokoliv. Turista se zrcadlovkou nadšeně fotící okolí je naprosto běžný zjev. A dokud nezmáčkne tu skutečnou spoušť a "zrdcadlovku" nehodí, tak nelze poznat že to je granát.

Odpovědět

Už zase

Didi Dusmor,2017-07-10 20:27:53

Mohli byste laskavě uvést jeden jediný příklad sériově vyrábění palné zbraně, která je "z plastu a keramiky" a tudíž je netečné vůči detektorům kovů?
Tento blábol se v protizbraňové propagandě opakuje pořád dokola zhruba od roku 1982, kdy se začal vyrábět Glock 17. Že všechny "plastové" pistole mají závěr a hlaveň z ocele a že náboje jsou pořád z olova a mosazi a že tyto kovové díly stále tvoří většinu hmotnosti zbraně těmto agitátorům vůbec nevadí.

Odpovědět


Re: Už zase

Leoš Travnicek,2017-07-11 00:25:08

Paní Didi, tipuji Vás na dívku. Proč si myslíte, že by muselo jít o sériově vyráběnou zbraň...?
Nejspíš žijete v době, kdy existovala jedna jediná tištěná zbraň Liberatir, která se měla prodávat, k čemuž sice kvůli legislativě nedošlo, nicméně vytisknout si ji umí každý školák. Nejspíš se budete divit, ale tištěných zbraní už je podle odhadů expertů v držení tolik, že jejich počty si nezadají s těmi vyráběnými sériově. Jde v podstatě již také o sériovou výrobu, jen se jim na nylonové hlavně netisknou sérová čisla... . I na tom legálním internetu si můžete stáhnout jak vyrobit plastové smrtící zbraně. Fakt jen namátkou: Liberator, Liberator3, "Patrik“,  “zig-zag”  od Imury, „Song Bird, Song Bird2, Songbird 3D, Jumbo, Sacramento, Cobray, Printed AR-15,.... jsou jich ale tisíce a pak je ještě jeden internet a tam byste se teprve divil... Jen tak mimochodem, obejdete se už i bez detekovatelných patronů :)
Bylo by dobře, kdybyste tady lidi nebalamutil svými uklidňujícími dedukcemi. Jsou totiž hloupé.

Odpovědět

Bezva nápad

Jan Novák9,2017-07-10 13:34:32

"Možná brzo bude ještě lepší, než keramickou neprůstřelnou vestu, si pod sako brát košili s airbagem. Ten by v případě rizika „postrčil“ dotyčného stranou dříve, než ochranka zaregistruje, že se něco děje."

Nemáte rádi politika? Nejradši byste mu jednu natřeli ale nemůžete se k němu dostat přes ochranku?
Nezoufejte: stačí na jeho projevu mávnout stříkací pistolkou a španělský systém ho kopne za vás!

Odpovědět


Re: Bezva nápad

Milan Krejčí,2017-07-10 18:55:05

No to teda nevím, to by musel být fakt blb. Riskoval by, že ho odprásknou. Ale možná, že máte pravdu. Třeba by se takoví Nováci našli.

Odpovědět

Zajímavé

Alexandr Kostka,2017-07-10 08:25:14

Tolik moudrých a studovaných lidí řeší problém. A nikoho nenapadne selským rozumem okamžitě pochopené nejjenodušší řešení: Prostě sem ty bat§žkáře nepouštět. Což by bylo podstatně levnější než instalovat všude kamery a stavět další blok Temelína jen k pohonu výpočetních středisek, které budou obraz z desítek tisíc kamer vyhodnocovat 24/7.
PS: a mít zbraň až do prvního výstřelu maskovanou též není až tak složité. Střílet se dá klidně skrz igelitku, případně z batúžku, granát "vestavíte" do běžného foťáku, čím většího tím lépe.. A batůžkář opásaný výbušninou prostě jen zatáhne za spoušť, nic nevytahuje, na nikoho nemíří, dokonce žáddnou zbraň ani nemá.

Odpovědět


Re: Zajímavé

Alexandr Kostka,2017-07-10 08:40:47

PS: a až k podobnému systému někdo připojí i zbraně (což je vcelku jistota, že dřív či později, samozřejmě "jen z důvodu bezpečnosti", tak příští verze wannacry začne vydírání prevenivním zastřelením pár lidí a za odblokování si řekne 1000x tolik.

Odpovědět


Re: Zajímavé

Blood .,2017-07-10 22:52:15

" A nikoho nenapadne selským rozumem okamžitě pochopené nejjenodušší řešení: Prostě sem ty bat§žkáře nepouštět. "

Ale napadne, holt se tohle někomu hodí do krámu. A to je ten největší problém.

Odpovědět

Ucinnost

Viktor B.,2017-07-10 08:08:19

Sice detektory kovu nezachytia keramicke pistole, ale obabrat tento system bude trivialne. Staci pistol zabalit do papieroveho vrecka alebo obviazat satkou. Any nemusia vyrobit zbran atypickych tvarov.

Odpovědět


Re: Ucinnost

Milan Krnic,2017-07-10 17:40:38

Jednou větou zkazit mnohaletou práci SCI2Sa a jeho týmu, to od vás nebylo pěkné!
Osobně myslím, že to ani není dobrý nápad, protože čím větší dohled, tím více skrývání, a kdo ví, zda zrovna odklon od střelných zbraní k něčemu kdovíčemu jinému bude přínosem.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace