Do hybridní války na Ukrajině vstoupí pozemní bojoví roboti  
Bezpilotní víceúčelový pozemní robot Phantom byl navržen a vyvinut tak, aby obstál v náročných podmínkách elektronického boje.
Phantom. Kredit: UkrOboronProm.
Phantom. Kredit: UkrOboronProm.

Mít na svém území hybridní válku, kterou vede agresivní soused, to rozhodně není nic příjemného. Ukrajina to musí nějak zvládat a za pochodu dávat dohromady vojenské jednotky i vyvíjet nové zbraňové systémy, které by vylepšily její nepochybně obtížnou situaci.

 

Phantom v akci. Kredit: UkrOboronProm.
Phantom v akci. Kredit: UkrOboronProm.

Představitelé ukrajinských ozbrojených sil a obranného průmyslu na nedávné přehlídce Association of the U.S. Army ve Washingtonu, D. C. (AUSA 2017), předvedli svého experimentálního bojového robota Phantom, vyrobeného podnikem Spetstechnoexport. Je to univerzální, 3 metry dlouhá platforma, která může být buď vybavena pásy, nebo šesti koly, a vyzbrojena protitankovými zbraněmi, granátomety nebo kulomety. Vysoce pohyblivý a v terénu zdatný robot může jet rychlostí až 38 km za hodinu a dostane se do vzdálenosti 20 km. Uveze 2 zraněné vojáky nebo náklad až o hmotnosti 350 kg. V současné době Phantomy testují a podle dostupných informací vstoupí do akce proti ruským silám už příští rok. Už také existuje osmikolová a lépe vyzbrojená a vybavená verze Phantom-2, kterou viděli návštěvníci AUSA 2017.

 

Rusko používá proti ukrajinským silám celou řadu rozmanitých dronů. Podnikají průzkumné lety nad ukrajinským územím. Určují pozice pro dělostřeleckou a raketovou palbu, která dovede způsobit nepříjemné ztráty. Dovedou ale i hacknout stanice mobilní sítě, které pak rozesílají ukrajinským vojákům falešné zprávy v rámci psychologického boje. Podobná patálie nedávno potkala vojáky jednotek NATO, kteří jistí východní hranici aliance.

 

Řídící pult operátora Phantomu. Kredit: VoidWanderer.
Řídící pult operátora Phantomu. Kredit: VoidWanderer.

Pokud jde ale o pozemní bojové roboty, je situace na ruské straně nejasná. Rusko sice s velkou pompou tvrdí, že má k dispozici různé takové roboty, v destabilizační válce proti Ukrajině se ale zatím žádní neobjevili. Vzhledem k masivnímu použití dronů je to dost zvláštní. Ruská média sice vehementně informují o nasazení robotů jako je Platforma-M, Nerehta nebo Uran-9 na syrském bojišti, nezávislí investigativci Bellingcat se ale k těmto zprávám staví velmi skepticky.

 

Phantom-2 na AUSA 2017. Kredit: UkrOboronProm.
Phantom-2 na AUSA 2017. Kredit: UkrOboronProm.

Phantom je reálný. Podle Samuela Bendetta, analytika centra Center for Naval Analyses je Phantom pozoruhodným produktem, který vznikl jako reakce na aktuální podobu bojů na Ukrajině. Byl totiž navržen a postaven s významným přispěním ukrajinských frontových jednotek, které čelí ruským silám. Jde o tvrdě získané zkušenosti ukrajinských vojáků, kteří museli odvracet ruské útoky, zejména pokud jde o sofistikované elektronické údery. Zejména na počátku hybridní války na Ukrajině musely ukrajinské jednotky improvizovat a zkoušet proti elektronickým systémům protivníka všechno možné.

 

Více než tříleté zkušenosti z hybridních bojů se otiskly do konstrukce Phantomu. Má k dispozici záložní mikrovlnou komunikační linku. Když dojde k rušení nebo přerušení komunikace, tak se Phantom vrátí na poslední místo, kde ještě komunikoval s operátorem. Když by tohle všechno selhalo a elektronické útoky proti Phantomu by byly příliš silné, tak Phantom vypne bezdrátovou komunikace a spolehne se na drát. Je totiž ještě vybavený dálkovým ovládáním se 7 kilometrů dlouhým kabelem. Uvidíme, jak se bojový robot osvědčí na náročném bojišti.

Video:  "FANTOM" Tactical Unmanned Multipurpose Vehicle


Literatura
Defense One 10. 10. 2017.

Datum: 16.10.2017
Tisk článku

Související články:

Estonský pozemní bojový dron THeMIS ADDER má za sebou ostré střelby     Autor: Stanislav Mihulka (07.12.2016)
Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS     Autor: Stanislav Mihulka (03.03.2017)
Drony vyzbrojené samopaly by mohly provždy změnit podobu boje     Autor: Stanislav Mihulka (19.08.2017)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace