Knihy roku 2017: Dotisky  
Co si z letošní produkce populárně-vědeckých knih v češtině nechat dát pod stromeček, co dát někomu jinému nebo co dokonce číst? Několik tipů, samozřejmě subjektivní výběr. Evoluce z mnoha stran, od autorů zvučných jmen. K tomu trocha historie, ekonomie, technologií, ba i filozofie matematiky. A k tomu rozcestník na úryvky, kterých je k dispozici také docela dost.

Některé jsme na Oslu již představovali průběžně. Obvykle jde o dotisky/nová vydání. Ukazuje to na nějaký obecnější trend, nebo se to prostě tak sešlo? Nevím. Pop-science vydává stále méně nakladatelů, možná zrovna tento segment čtenářů konzumuje stále více v e-podobě, angličtině...

 

Jan Zrzavý, Hynek Burda, David Storch, Sabine Begallová, Stanislav Mihulka

Jak se dělá evoluce: Labyrintem evoluční biologie

Argo a Dokořán 2017

 

Kniha se zde dočkala propagace snad již dostatečné:

Pokus o recenzi knihy: Žirafí krk vrací úder

Jak se dělá evoluce po 13 letech. Ze zápisků stárnoucích primátích samců. Proč je dobré nepřicházet s ničím novým. Kurz negativního myšlení, chiméry, pes jednobuněčný i pes baskervillský.

 

Úryvky

Chiméry: Všude kolem nás, i v lidských mozcích

Když se zkoumalo, zda jsou děti Lydie Fairchildové opravdu dětmi muže, s nímž se soudila o alimenty, dospělo se k nečekanému výsledku: jeho děti to jsou, ale její ne.

 

Kolik je evolučních biologií

 

 

Richard Thaler

Neočekávané chování – Příběh behaviorální ekonomie

Argo a Dokořán 2017

Shodou okolností krátce po českém vydání dostal autor Nobelovu cenu za ekonomii.

 

Úryvek

Příběh 3Com a Palm: Kam zmizela efektivita trhů a jediná cena?

Může mít firma zápornou hodnotu? Proč se nedá vždycky vydělat shortováním, ani když vedle sebe existují různé ceny?

 

Osobně mi přijde, že autor upozorňuje na zajímavé věci, ale vykládal bych je často o dost jinak. Přijde vám iracionální, že člověk si sám poseká trávník, nenajme si na to nikoho a naopak se na tuto práci nenechá najmout od souseda? Je iracionální odnést oříšky z dosahu hostů, zatímco se čeká na večeři? Autor podle mě popisuje často situace, kde se lidé chovají zcela logicky, a vykládá je jako důkaz neplatnosti „klasické ekonomie“.

Polemika s behaviorální ekonomií

 

Jan Zrzavý

Proč se lidé zabíjejí

2. rozšířené vydání

Triton 2017

 

Úryvky ze známé a taktéž zde již představované knihy

Současná selekce a vývoj lidské populace

Rozhodně neplatí, že civilizace a kultura zpomalují biologickou evoluci, naopak: otevírají pro ni nové cesty (v moderní společnosti je mnoho možností, jak být reprodukčně úspěšný či neúspěšný, o nichž se lidoopům ani nesní).

 

Proč se lidé zabíjejí: Války a vraždy pod lupou

Cézannovy malby a produkce jablek. Věstonická venuše a masturbace. Války lovců a sběračů a mírnost válek moderních. Jak se zabíjejí vlci, lvi a lidoopi. Proč by v minulosti měli lidé všechno podnikat z rituálních důvodů?

 

Tom Holland

Rubikon – Triumf a tragédie římské republiky

Dokořán 2017, dotisk

Některé části mi přišly vysloveně zábavné, příjemně cynické, dekadentní až nihilistické.

 

Úryvek

Dluh vůči radostem života a stínky v rybníce

Řím na konci republiky, rozmařilost a dekadence. „Nevíš, že dnes u Lukulla obědvá Lukullus?“

Senát zakazuje podávat po setmění na soukromých hostinách nadívané plchy. Vojevůdci zalévají své oblíbené stromy vínem a pláčou, když jim uhyne muréna.

 

Matt Ridley

Červená královna - Sexualita a vývoj lidské přirozenosti

Argo a Dokořán 2017, dotisk

Opět známá knížka, již jsme zde představovali. Otázkou v této souvislosti je, jak si v současnosné evoluční biologii stojí teorie o vzniku/udržení sexuality coby obrany proti parazitům. Jde stále o hypotézu převažující? Občas lze narazit i na výsledky, které svědčí pro něco jiného, někdy se „parazitickou hypotézu“ snaží i otevřeně popřít.

 

Úryvky

Evoluční smysl sexu a model loterie

Kdo se rozmnožuje asexuálně, je jako hráč, který má mnoho losů se stejným číslem.

 

Funguje sex jako nástroj genových oprav?

Otázka, proč vůbec existuje sexualita, patří k velkým záhadám evoluční biologie. Ne snad, že bychom neměli žádné řešení této hádanky, problém je spíše v tom, že výkladů je k dispozici až příliš .

 

Mario Livio

Je Bůh matematik?

Argo a Dokořán 2017, dotisk

Kniha se v zásadě zabývá filozofií matematiky, speciálně pak otázkou, zda matematické objekty mají nějak realitu nezávislou na fyzickém světě či lidské mysli (matematický platonismus). S tím souvisí problém, zda matematické poznatky tedy spíše vynalézáme a vytváříme, nebo objevujeme. A za další je tu i hádanka, proč je svět vůbec matematický, respektive matematika poskytuje prakticky jediný jazyk pro jeho komplexnější popis.

I tuto knihu jsme zde již představovali. Úryvky

 

Kde se bere matematika? Objevy, nebo vynálezy?

 

Lidská mysl, matematika a vesmír

 

Dvě tváře síly matematiky: aktivní a pasivní

 

 

(Populárních knih o matematice vyšla celá řada, i zde ale opět převládají dotisky. Některé z nich jsou pozoruhodné; to, že se v tomto přehledu neobjeví, je záležitost spíš subjektivní. Nejsem fanouškem Simpsonů, takže mě ani nezajímá, kde všude v seriálu se objevuje matematika. Logické hádanka Richarda Smullyana mě velmi bavily, když – myslím ještě před Listopadem – vycházely ve VTM, ale nadšení nějak opadlo. A tak podobě.)

 

Richard Dawkins

 

Největší show pod sluncem

Argo a Dokořán 2017, dotisk

Největší show se myslí evoluce a Dawkinse, „Darwinova rotvajlera“, asi netřeba blíže představovat. Jinak o knize se zde již rovněž psalo. Úryvky:

 

Zase ti psi. A lišky

Je domestikace psa výsledkem umělého výběru se strany člověka, nebo se vlk domestikoval sám? Co nám k tomu říkají experimenty se sibiřskými liškami?

Jak se vlastně měří podobnost DNA

Co znamená, když se řekne, že člověk a šimpanz sdílejí 98 % genů. Co má porovnávání genomů společného s porovnáváním textů knih? Jak zde můžeme využít chemických vlastností DNA a vše si zjednodušit?

Do vody a na souš: cesty tam a zase zpátky

O tom, kterak želvy zřejmě několikrát postupovaly z vody na souš a zpět. Jak vlastně tuto evoluci odhalujeme a k čemu je želvě polovina krunýře.

 

 

Jiří A. Svoboda:

Předkové. Evoluce člověka

2. vydání

Academia 2017

Diskutuje vznik člověka cca od australopitéků po mladší paleolit.

Úryvek

 

Svět prvních lidí

Co říkají fosílie. Stávali se z prvních lidí masožravci? Jak to souviselo s evolucí lidského mozku? Byli lidé spíše lovci nebo mrchožrouti? Do jaké míry bylo chování dávných homininů skutečně srovnatelné s chováním současných lidí?

 

George Friedman

 

Příštích sto let – předpověď pro jednadvacáté století

Argo a Dokořán 2017, dotisk

Bez ohledu na následující úryvek je kniha spíše o politice než o technologiích typu elektráren na oběžné dráze. Zájemci o geopolitiku (sám mezi ně nepatřím, tuto knihu v přehledu zmiňují spíše pro zajímavost, než že by jinak šlo o můj šálek kávy) si tak mohou přečíst, jak se brzy rozpadne Čína, Rusko i Německo a novými mocnostmi se vedle USA stanou Polsko, Turecko a Japonsko. (Mimochodem, kniha poprvé vyšla cca před 10 lety, takže zvolna lze začít i testovat, jak se autorovy prognózy mají tendenci plnit.)

Podobný přehled zaměřující se na vývoj technologií, to by se mi velmi líbilo. Asi nejblíže těmto mým představám měly knihy od Michia Kaku Fyzika nemožného a Fyzika budoucnosti, česky vyšel také sborník představený Johnem Brockmanem Příštích padesát let (což podle mě je lepší než jiné sborníky JB, ale pořád dost plácání.).

 

Úryvek

Revoluce v energetice: solar space power

NASA se podílela na výzkumu energie z vesmíru již od sedmdesátých let dvacátého století, a to ve formě vesmírné solární energie (program SSP – solar space power). Ve válce v polovině jednadvacátého století Spojené státy využijí tento nový systém poprvé. V šedesátých letech bude projekt energie z vesmíru ještě dále zdokonalen. Na geostacionární družice na oběžné dráze a na povrch Měsíce se umístí obrovské množství fotočlánků určených k přeměně solární energie v elektřinu. Ta se přemění v mikrovlny, které se budou vysílat na Zem, kde se znovu přemění v elektřinu.

 

Miroslav Verner:

 

Abúsír. V srdci pyramidových polí

Academia 2017

 

Aktuální vydání přehledu o práci českých egyptologů v Abúsíru. Vlastně jde teprve o druhou knihu v tomto přehledu, která je nová (po Neočekávaném chování). A i to trochu s odřenýma ušima - o objevech v Abúsíru už také kniha vyšla (Zapomenutí faraoni, ztracené pyramidy), ovšem před více než 20 lety a za tu dobu se toho dost stihne udát nejen v IT, ale i v archeologii. Jde spíše o opravdu novou publikaci než o rozšířené vydání.

 

Úryvek

Jižní Abúsír na počátku Staré říše

Nedávno došlo na jižní straně hrobky AS 54 k nečekanému objevu velké dřevěné lodi.

 

 

A co loni?

Že by opravdu letos nevyšlo skoro nic nového, co bych doporučoval nepřehlédnout? Zvláštní… Nakonec, můžete klidně sáhnout ale i po přehledu knih roku 2016.

 

Knihy roku: O Konstantinopoli, skle i čokoládě

 

Pomineme-li, že v tirážích zde nenajdeme číslo 2017, v jistém smyslu jde o tituly převážně novější (pokud počítám dobře, zde bylo 5 tipů novinkami a pouze 1 dotisk/nové vydání).

Autor: Pavel Houser
Datum: 27.11.2017
Tisk článku


Diskuze:

Osobně bych přidal

Tomáš Novák,2017-11-28 10:36:02

...ještě knihu "Velké vymírání na konci křídy" (V. Socha, nakl. Pavel Mervart 2017; http://www.pavelmervart.cz/kniha/velke-vymirani-na-konci-kridy-dejiny-alvarezovy-impaktni-teorie-a-soucasny-pohled-na-udalost-k-pg-520/)

Odpovědět

Pár postřehů

Milan Krnic,2017-11-27 19:11:05

Předně děkuji za článek!
Ad "Neočekávané chování – Příběh behaviorální ekonomie" - Iracionální uvedené je či není dle okolností.
Ad "Současná selekce a vývoj lidské populace" - opět stejný princip, jako výše - jak se to vezme - ovšem zcela podružný, neboť evoluce je nadmnožinou civilizace. Tedy logicky (dalo by se říci v nadhledu) civilizace evoluci nic neotevírá, ani jí nezpomaluje, páč to z principu nejde.
Ad "Proč se lidé zabíjejí: Války a vraždy pod lupou" - pro to, jak to bylo v takto vzdálené minulosti, nemáme prakticky žádné důkazy, a jejich možné získání je alespoň prozatím sci-fi. Tedy co má za smysl ptát se proč?

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace