Robotický tankobijec THeMIS by mohl proměnit pozemní bitvy  
Estonští výrobci robotických vozidel Milrem Robotics přicházejí s pozoruhodným protitankovým dronem na pásové platformě THeMIS. S raketami 5. generace MMP to bude důstojný protivník i pro ty nejmodernější tanky dnešní doby.

 

Vizualizace robotického tankobijce. Kredit: Milrem Robotics.
Vizualizace robotického tankobijce. Kredit: Milrem Robotics.

Co dostanete, když zkřížíte úspěšnou robotickou platformu s novými a velmi účinnými protitankovými střelami? Výsledkem je nový a podle všeho revoluční pozemní bojový dron. Poradí si s moderními tanky na vzdálenost až téměř pět kilometrů. A když by byl takový protitankový dron zničen v boji, tak by při tom nepadl žádný lidský voják. Jak se zdá, robotické pozemní bitvy už klepou na dveře.

 

Milrem Robotics.
Milrem Robotics.

Převratného robotického tankobijce vytvořila estonská společnost Milrem Robotics, která před rokem a půl zazářila ve světových médiích s pozemním bojovým dronem THeMIS ADDER. Ten má k dispozici dálkově ovládanou bojovou věží ADDER s těžkým kulometem CIS 50MG a měl by fungovat jako palebná podpora pěchoty na bojišti. THeMIS je pozoruhodná robotická platforma s hybridním a tichým dieselovým-elektrickým pohonem, a také s otevřenou architekturou. Může být průzkumníkem, požárníkem nebo přepravcem zraněných či nákladu.

 

Teď ale Milrem postavili robota THeMIS se zatím nejtěžší palebnou silou. Je z něj lovec tanků. THeMIS totiž dostal protitankové rakety. Milrem se spojil s evropským výrobcem raket MBDA, který pro THeMIS zajistil novou bojovou věž IMPACT (Integrated MMP Precision Attack Combat Turret). Věž bojového dronu nese dvě francouzské protitankové rakety MMP ((Missile Moyenne Portée). Jsou to jedny z nejnovějších protitankových raket na trhu, s hlavicemi HEAT, doletem přes 4 kilometry a schopností probít standardní pancíř z válcované oceli o tloušťce až 1 metr. Podle MBDA jsou rakety MMP jedinými protitankovými řízenými střelami 5. generace na světě. V současnosti je mají k dispozici francouzské ozbrojené síly.

 

Protitanková střela MMP. Kredit: Tiraden / Wikimedia Commons.
Protitanková střela MMP. Kredit: Tiraden / Wikimedia Commons.

Dálkově řízený protitankový THeMIS s raketami MMP by se mohl skvěle uplatnit například na městských bojištích. V současné době je tam pěchota s protitankovými zbraněmi snadno odhalitelná tepelnými senzory, což vojáky bojující s tanky vystavuje značnému riziku. Pokud by ale tito vojáci ovládali protitankový THeMIS z bezpečné vzdálenosti, tak by to bylo o něčem jiném. Estonsko může být na své pozemní drony pyšné.

 

Od vynálezu tanku jsme svědky neustávajícího závodu ve zbrojení, v němž měří síly výrobci tanků a výrobci protitankových zbraní. Během uplynulého století se rovnováha mezi tanky a protitankovými prostředky několikrát zhoupla jako přízračné kyvadlo. V poslední době mají navrch spíše tanky, které používají systémy aktivní ochrany. Radarem řízené projektily mohou zneškodnit přilétající protitankové střely, takže se nejmodernější tanky zdají být téměř nezranitelné.

 

Univerzální robotická platforma THeMIS. Kredit: Milrem Robotics.
Univerzální robotická platforma THeMIS. Kredit: Milrem Robotics.

Nástup protitankových dronů by ale mohl tuhle rovnici války změnit. V minulosti šlo o souboj mezi tankem s posádkou a protitankovou zbraní, kterou obsluhovali rovněž lidé. Jenomže důmyslné robotické zbraně jsou levnější a mohou být zničeny, aniž by zároveň došlo ke ztrátám na lidských životech. Díky tomu jsou pozemní bojové drony velmi atraktivní, přinejmenším v hlavách stratégů a velitelů. I v těch nejmodernějších tancích se teď posádky budou bát útoků celých hejn nebo i armád relativně laciných, ale zároveň spolehlivě smrtících robotických vozidel, která neriskují životy protivníkových vojáků.

 

Podle odborníků bude jedním z možných řešení nahradit i tanky s lidskou posádkou jejich robotickými protějšky. A nejspíš k tomu dojde. Budoucí bojiště se tak stanou střetnutím robotických strojů s jinými robotickými stroji, ať už na zemi, ve vodě nebo ve vzduchu. Z válek se možná stane průmyslové odvětví a ztráty na lidských životech budou nejspíš jenom minimální. A kdo ví, třeba si znesvářené země budou vyřizovat účty na Měsíci nebo i jinde ve Sluneční soustavě, kde by to zase až tak nevadilo. Jaké asi budou důsledky pro lidskou civilizaci? Stanou se války častějšími nebo to naopak bude ojedinělý rituál s přesnými pravidly, nikoliv nepodobný sportu? Za pár let to nejspíš zjistíme.

Video:  Milrem Robotics 2018

 

Video: Milrem Robotics brings autonomous warfare capabilities to the battlefield


Video:  Milrem's UGV THeMIS during Kevadtorm (Spring Storm) 2017


Literatura
Popular Mechanics 14. 6. 2018.

Datum: 20.06.2018
Tisk článku

Věda bez skrupulí - Jürgenson Johannes
 
 
cena původní: 375 Kč
cena: 315 Kč
Věda bez skrupulí
Jürgenson Johannes
Související články:

Boeing patentoval skryté stanice pro drony     Autor: Josef Pazdera (24.11.2016)
Estonský pozemní bojový dron THeMIS ADDER má za sebou ostré střelby     Autor: Stanislav Mihulka (07.12.2016)
Američané úspěšně otestovali hejno mikrodronů vypuštěných z letadel     Autor: Stanislav Mihulka (12.01.2017)
Drony vyzbrojené samopaly by mohly provždy změnit podobu boje     Autor: Stanislav Mihulka (19.08.2017)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace