Pavouci jsou běžnými souputníky v našich domácnostech. Často na ně hledíme s nedůvěrou, ale tak či onak představují přírodu, která úspěšně infiltrovala naše umělé jeskyně, v nichž obvykle žijeme. Nedávno se pavouci dostali do rukou vědcům, kteří vyrobili prvního editovaného pavouka s přidanou estetickou hodnotou.

Edgardo Santiago-Rivera a Thomas Scheibel z německé Universität Bayreuth se chopili oblíbeného genetického editoru CRISPR a jako první ho použili na pavouky. Nejde ani tak o to, že by pavouci nebyli pro genetická kouzla atraktivní, to spíš naopak. Ale jsou to agresivní nesnášenliví kanibalové, které je velmi obtížné chovat ve větších počtech. Vědci kolem nich raději chodí po špičkách.
Tým z Bayreuthu to ale zvládl a udělal si pokusná zvířata ze snovačky skleníkové (Parasteatoda tepidariorum). Tahle snovačka pochází zřejmě buď z východní Asie, nebo Jižní Ameriky, ale rychle dobyla svět jako nenápadný průvodce člověka. Dnes je prakticky všude, i když v mírném pásu včetně České republiky se vyskytuje jen ve vytápěných budovách a sklenících nebo třeba v pavilonech zoologických zahrad. Navzdory obávanému příbuzenstvu není neurotoxin této snovačky lidem nebezpečný, s výjimkou vzácných alergických reakcí.
Santiago-Rivera se Scheibelem se zaměřili na pavoučí hedvábí, z něhož pavouci tkají pavučiny a další struktury, a které fascinuje biotechnology i materiálové vědce díky pozoruhodným vlastnostem. Je lehké, elastické, biologicky rozložitelné a současně asi pětkrát pevnější než ocel o stejné hmotnosti.
Badatelé vyrobili systém pro editaci DNA založený na CRISPRu, který pak vpíchli injekcí do vaječných buněk neoplozených samic pavouků. Tento systém obsahoval gen pro červeně fluoreskující protein. Když se dotyčné samičky spářily se samci, po příslušné době se narodilo geneticky upravené potomstvo, jehož hedvábí pěkně červeně světélkuje.

Vědci záměrně cílili svůj genetický systém tak aby se sekvence genu pro světélkující protein začlenila k proteinům pavoučího hedvábí. Nechtěli ani tak vyrobit světélkující pavučinu, i když je samozřejmě fantastická, ale prokázat, že tímto relativně jednoduchým způsobem je možné geneticky upravit pavouky a přimět je, aby vyráběli pavoučí hedvábí s nějakými novými vlastnostmi. Jaký pavouk asi vyleze z laboratoře příště?
Video: Spider-Man Technology from Science Fiction to Reality | Thomas Scheibel | TEDxOTHRegensburg
Literatura
Pavoučí vegetarián
Autor: Jaroslav Petr (27.10.2009)
V Uruguayi si pavouci obrátili role – samci požírají samice
Autor: Josef Pazdera (14.04.2011)
Pavouci se vznášejí na elektrických polích
Autor: Stanislav Mihulka (09.07.2018)
Genetici rozpitvali CRISPR, aby zlepšili editování lidského genomu
Autor: Stanislav Mihulka (17.12.2018)
CRISPR dobývá vesmír!
Autor: Stanislav Mihulka (28.05.2019)
Startup Colossal plánuje oživit mamuta genetickým editorem CRISPR
Autor: Stanislav Mihulka (16.09.2021)
Nejrychleji prchajícím nápadníkem je pavouk
Autor: Josef Pazdera (10.05.2022)
Pavouk zneužívá samečky světlušek k lákání kořisti do svých sítí
Autor: Jaroslav Petr (22.08.2024)
Diskuze: