Protivná evoluční zátěž: Zuby nejsou tím, čím se zdají být  
Až vás zase někdy budou bolet zuby, můžete se utěšovat tím, že v ústech vlastně nemáme mechanické drtiče potravy. Díky mimořádnému evolučnímu podrazu zuby nejspíš jsou bývalé smyslové orgány dávných rybovitých potvor, z nichž jsme se vyvinuli. Jejich pravěká smyslová funkce se redukovala na jedinou věc – přehnaně zesilují nepříjemné vjemy v ústné dutině. Zuby bolí omylem. Aby je čert vzal!
CT sken rejnoka. Je celý porostlý „zoubky.“ Kredit: Yara Haridy / University of Chicago.
CT sken rejnoka. Je celý porostlý „zoubky.“ Kredit: Yara Haridy / University of Chicago.

Problémy se zuby má každý. A kdo je nemá, ten je bude mít. Nejspíš není nutné líčit pocity, které lidé prožívají s ošklivě zkaženými zuby, a které se snadno mohou stát ozvěnou středověkých výslechů se žhavým železem. Pro představu jistě stačí už to, co může lidem s „citlivými zuby“ udělat nevinné napití se studené vody.

 

Pokud někoho postihne taková mizérie, nezřídka se v něm mísí pocity nenávisti vůči sobě samotnému kvůli lenosti čistit si pořádně zuby s trpkou nespravedlností – proč ty zatracené zuby tak příšerně bolí? Vlastě je to zcela správná otázka. Jak je možné, že zuby čili vlastně kusy mineralizované tkáně, které by měly jen a pouze rozmělňovat potravu a jejichž funkce určitě nepatří mezi ty, co jsou bezprostředně věcí bytí a nebytí, o sobě dávají tak nemilosrdně vědět?

 

Neil Shubin. Kredit: University of Chicago.
Neil Shubin. Kredit: University of Chicago.

Teď ale, jak se ukazuje, už zřejmě známe odpověď. Zuby totiž, vlastně nejsou tím, za co je považujeme. Tedy přesněji řečeno, dnes tím jsou, ale původně byly něčím úplně jiným. Vysvětlením úmorného utrpení každé generace je pozoruhodná a naprosto bezohledná evoluční zátěž. Zuby vlastně nebolí schválně, nýbrž omylem. Ještě totiž tak trochu dělají to, k čemu byly původně určeny a co vůbec nesouvisí s kousáním.

 

Astraspis. Kredit: Stanton F. Fink, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Astraspis. Kredit: Stanton F. Fink, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Slavný americký paleontolog, evoluční biolog a popularizátor Neil Shubin z Univerzity of Chicago, který se mimo jiné podílel na legendárním objevu tiktaalika, a jeho tým přicházejí se zajímavým a současně smutným objevem. Má třaskavý mediální potenciál, což by mohlo pomoci americké vědě, která momentálně čelí extrémně agresivnímu útoku zpátečnických kruhů. Evoluční biologie, jak v podobných situacích obvyklé, stojí v první linii.

 

Shubin a spol. zjistili, že dentin, čili zubovina, vnitřní tvrdá tkáň tvořící většinu zubu, původně vznikl jako smyslová tkáň u pradávných bezčelistnatých obratlovců s kostěnými exoskelety (původně spojovaných do nesourodého taxonu Agnatha). Paleontologové si vlastně už dlouho mysleli, že se zuby vyvinuly z hrbolatých struktur na vnějším pancíři těchto stvoření. Nebylo ale jasné, k čemu tyhle jejich struktury vlastně sloužily.

 

Badatelé rozsáhle analyzovali fosilní i dnešní obratlovce s využitím pokročilých metod, jako je synchrotronové snímkování nebo imunofluorescence. Dospěli k závěru, že zmíněné „hrbolaté struktury“ na exoskeletech dávných obratlovců z ordoviku – jako byl třeba Astraspis nebo Eriptychius z příbuzenstva ploutvoštítých (Heterostracomorphi, případně Pteraspidomorphi) asi před 455 miliony let – obsahovaly dentin, a co je hlavní, nejspíš sloužily jako smyslové orgány pro okolní prostředí.

Pak se něco šeredně zvrtlo. Evoluce je bezcitná mrcha a kráčí cestou nejmenšího odporu. Klidně udělala z původně smyslových orgánů mechanické drtiče potravy. Takže v ústech máme bývalé smyslové orgány, které už ale necítí prostředí prvohorního oceánu. Namísto toho zřejmě přehnaně vnímají problémy našeho chrupu. Pro lidi s bolavými zuby to nejspíš bude jen malou útěchou, ale mezi kletbami si můžete vzpomenout na dávné rybovité předky, kteří díky svým pravěkým smyslovým orgánům přežívali v prvohorních mořích plných nástrah. Díky nim tu dneska všichni jsme.

 

Video: 374. Learning About the Future by Understanding the Past feat. Neil Shubin

 

Video: Finding Your Inner Fish - Dr. Neil Shubin

 

Video: “Fossils, Genes and the History of Life": Prof. Neil Shubin's 2021 Nora and Edward Ryerson Lecture

 

Literatura

University of Chicago 21. 5. 2025.

Nature online 21. 5. 2025.

Datum: 23.05.2025
Tisk článku

Související články:

Příštítná tělíska vznikla z žaber – evoluce dopadena přímo při činu     Autor: Stanislav Mihulka (14.02.2005)
Panderichthys lezl po předních a dýchal ušima     Autor: Stanislav Mihulka (15.02.2006)
Tiktaalik dobyvatel souše     Autor: Stanislav Mihulka (07.04.2006)
Božský Tiktaalik zachraňuje evoluci pánve     Autor: Stanislav Mihulka (14.01.2014)



Diskuze:

Životní důležitost

D@1imi1 Hrušk@,2025-05-24 09:58:16

Rozmělňování potravy není "jen". Je to životně důležitá funkce. Zvíře bez zubů v přírodě zahyne, takže je dobré o ně nepřijít. Problém našich zubů je hlavně v tom, že se kazí. Jestli se nepletu, záněty zubů byly v dávné historii dokonce častou příčinou úmrtí.

Jinak evoluční původ zubů je zajímavý, pokud se potvrdí.

Odpovědět


Re: Životní důležitost

Martin Redl,2025-05-24 10:44:12

Zuby se kazí jenom zcivilizovanému člověku v důsledku stravy obsahující cukry a velké množství sacharidů. Původním Eskymákům se zuby nekazily vůbec, nebo minimálně. Až když přišli do kontaktu s civilizací a začali jim tam navážet šit ze supermarketů, tak najednou potřebovali zubaře a doktory přes diabetes a další nemoci.
Zuby nejsou problém, problém je to co jíme.

Odpovědět


Re: Re: Životní důležitost

Pavel Ondrejovic,2025-05-24 10:53:19

zijem v presvedceni, ze nieco ako zubny kaz a pod. je detekovatelne na pravekych nalezoch.

ad hoc nieco vyhrabane na tu temu:
https://theconversation.com/human-ancestors-had-the-same-dental-problems-as-us-even-without-fizzy-drinks-and-sweets-92546

Odpovědět


Re: Re: Re: Životní důležitost

Martin Novák2,2025-05-24 11:18:30

Žijete ve správném přesvědčení.
Je pravda že zuby se jim nekazily tolik, ale to je spíš dáno tím že do dosažení průměrného věku 25 let se zuby zas tolik nekazí, a lidí kteří se dožili "stáří" 45-50 bylo málo. Je taky možné že ti co nacházíme byli pohřbení a proto se kostra zachovala. Přestárlí jedinci závislí na pomoci tlupy neměli dost vysoké postavení aby se s nimi někdo pohřbíval. Kopat hrob bez lopaty je docela fuška.

Odpovědět


Re: Re: Re: Životní důležitost

Martin Novák2,2025-05-24 11:24:18

Je taky možné že lidi kterým se zuby víc zkazily nemohli dost jíst, byli slabí, vyhnáni z tlupy v době hladu a roztrhání predátory. Proto se jejich kostra často nezachovala. Takové chování je dokumentováno u všech přírodních národů i v historické době.

Odpovědět


Re: Re: Životní důležitost

D@1imi1 Hrušk@,2025-05-24 11:25:12

Ano, důležitým, možná naprosto dominantním faktorem kazivosti zubů jsou sacharidy ve stravě. Tradiční strava Eskymáků je prakticky výlučně masitá, takže je logické, že se jim zuby nekazily. Ale sběrači žijící v teplejších oblastech sacharidy v potravě měli / mají (ovoce, hlízy...), takže srovnávat by se mělo spíše s nimi. My samozřejmě máme těch sacharidů v potravě ještě víc.

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz