V Jižní Koreji testují robotické bachaře  
Vězeňští roboti zatím fungují jako pojízdné kamery a komunikátory, podle všeho ale mají slibnou budoucnost. Mohou se zločinci těšit na nejnovější kybernetické technologie?

 

Zvětšit obrázek
Robotický bachař na pochůzce. Kredit: AFC.

Při sledování třetího dílu nejslavnější kybernetické ságy Terminátor 3: Vzpoura strojů, se lze jen těžko ubránit dojetí ve chvíli, kdy technologicky oslnivý stroj T-X z budoucnosti láskyplně aktivuje své předky, prapůvodní terminátory vyvíjené ještě pod lidským dohledem v Cyber Research Systems. Velmi dokonalý stroj na zabíjení se v tu chvíli setkává s neohrabaným mechanismem, jehož design budí spíš úsměvné rozpaky, ale ve zlověstném hučení jeho rotačních kulometů se již skrývá oslnivá kariéra terminátorů.

 

Zvětšit obrázek
Pohang, pohledem turisty. Kredit: Junho Jung, Wikimedia Commons.

Podobné pocity vyvolávají i noví roboti, v médiích  přezdívaní Robo-Guard, které právě teď testují v nefalšované věznici v jihokorejském Pohangu. V Jižní Koreji, která se ráda představuje jako lídr ve světě robotických technologií, je nedávno vyvinuli odborníci ze skupiny Asian Forum for Corrections (AFC), orientující se na technologie v kriminality a vězeňství. Robotičtí strážci první generace jsou vybaveni několika kamerami, mikrofonem a reproduktorem a podle všeho tudíž mezi otrlými kriminálníky nebudí zase tak velkou hrůzu. Nicméně, disponují softwarem, který jim umožňuje hlídkovat v předem nadefinovaných oblastech věznice. Další šikovný software jim pomáhá analyzovat chování vězňů, s nimiž se dostanou do kontaktu a posléze se rozhodnout, zda je nutné zburcovat lidské dozorce. Motivací pro nasazení takových strojů do věznic je pochopitelně snaha ušetřit za nákladný, ne zcela vypočitatelný a také úplatný lidský personál. Podle lidí z AFC prý také hraje roli snaha o bezpečnější prostředí pro bachaře a také pro jejich svěřence.

 

Korejská vláda, která si vývoj robotických bachařů zaplatila, podle všeho ve věznici Pohang testuje nejen robotické zaměstnance věznice, ale také obecnější model aplikace robotických technologií. Upřímně řečeno, prakticky všechno, co kybernetičtí strážci dovedou, by šlo vcelku snadno nahradit instalací kamer do všech významných prostorů věznice a jejich propojením počítačovou sítí. Roboti jsou ale samozřejmě víc sexy a co je nejzajímavější, soukromí vězňů není pro věznice prioritou. Proto lze ve vězení zkoumat věci, o nichž je jinde neslušné byť jen mluvit.

 

 

Zvětšit obrázek
Roztomilý nemotora, terminátor T-1. Kredit: Columbia Pictures.

Co vlastně jeden a půlmetroví a čtyřkoloví roboti v Pohangu dělají? Podle dostupných fotografií nejsou nijak zvlášť strašidelní, hlídkují v prostorách vězení a kromě toho fungují i jako obousměrné komunikátory. Jejich prostřednictvím mohou se mohou spojit vězni s bachaři a naopak, aniž by ti na správné straně barikády museli opustit pohodlí řídícího centra.

Zvětšit obrázek
Legendární Alcatraz. Tady už asi roboty neangažují. Kredit: Ben Peoples, Wikimedia Commons.

Lidští bachaři také mohou ovládat robotické kolegy manuálně, pomocí na míru ušité aplikace v iPadu. Probíhajících testů v úhrnné ceně tři čtvrtě milionu dolarů se účastní tři robotičtí bachaři, kteří budou v akci jeden měsíc. Pak bude jejich účinkování v Pohangu pečlivě zhodnoceno vědci i politiky a když uspějí, mohou se vězni v Jižní Koreji a nejspíš i jinde těšit na robotické strážné. Odborníci z AFC doufají, že jejich roboti by měli zvládnout i osobní prohlídky vězňů, i když prozatím zřejmě bez inspekce tělních otvorů, které tím pádem zůstanou v jurisdikci lidských kolegů. Pravidelné prošacování náhodně vybraných vězňů by podle vývojářů mělo omezit množství podomácku vyrobených zbraní mezi zákazníky věznic a tím přispět k harmoničtější atmosféře mezi zdmi vězení. Bytostní pesimisté si už teď mohou snovat divoké představy nelidsky automatizovaných věznic blízké budoucnosti, trýznících kriminálníky rafinovanými algoritmy, optimisté se zase naopak mohou těšit na vzdělávání vězňů kontaktem s nejnovějšími technologiemi.

Prameny: Phys.Org 18. 4. 2012


 

Datum: 30.04.2012 23:30
Tisk článku

Úžasný svět vědy U6 - Teslíková Kamila, Hadwigerová Eva
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 229 Kč
Úžasný svět vědy U6
Teslíková Kamila, Hadwigerová Eva
Související články:

Startup Promobot nabízí robotické klony reálných lidí     Autor: Stanislav Mihulka (04.11.2019)
Ripsaw M5 by se mohl stát prvním robotickým tankem US Army     Autor: Stanislav Mihulka (19.10.2019)
Pokud nebudeme k umělým inteligencím milí, mohly by nám to vrátit     Autor: Stanislav Mihulka (17.03.2019)
Boeing vyvíjí autonomní stíhačku. Vzdušný boj už nikdy nebude stejný     Autor: Stanislav Mihulka (28.02.2019)
Mikroskopičtí hydroboti zařídí léčbu i prevenci nemocí přímo v těle     Autor: Stanislav Mihulka (12.02.2019)Diskuze:

Zik Urat,2012-05-02 11:58:29

Pan Jindra se nam tu pokousi vyvolat flamewar? Doufam, ze to mysli jen jako srandu.

Odpovědět

možno

Marek Fucila,2012-05-02 00:47:39

A aké je lepšie riešenie?

Odpovědět

-

Zdeněk Jindra,2012-05-01 12:09:32

Stejně si myslím, že ve vězení je jedna půlka nepohodlných osob a druhá půlka obětí nefungujících rodin. Věznění je pokrytecká tvář nezodpovědné společnosti, která ubližuje svým členům.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace