Na dietě nezáleží, důležité je ji držet  
Podle amerického lékařského časopisu JAMA není důležitý ani tak typ diety jako to, jestli hubnoucí člověk dodržuje její zásady a pravidla.

Špeky nabrané konzumací vánočního cukroví zahání řada lidí nejrůznějšími dietami. I odborníci se přou, která dieta je lepší a která komu více padne. Není sporu o tom, že řada prostředků na hubnutí je jen produktem nejrůznějších dryáčníků, kteří chtějí na lidské touze po štíhlé postavě vydělat. Boj s nadváhou ale představuje v pravdě globální problém. Plná jedna miliarda obyvatel naší planety váží více, než je jim zdrávo.


Michael Dansinger z Tufts-New England Medical Center v Bostonu se rozhodl porovnat vybrané skutečně ověřené diety. Za tímto účelem vzal do pokusu 160 tlouštíků a podrobili je čtyřem různým dietním režimům. Jednou byla zónová dieta doporučující přijímat energii s potravou z cukrů, tuků a bílkovin v poměru 40:30:30. Druhou byla kontroverzní Atkinsova dieta založená na redukci příjmu cukrů při zachování příjmu tuků. Další režim byl založen na celkové redukci množství potravy a její energetické "nálože". Čtvrtá dieta byla vegetariánská.
Výsledky zveřejněné v Journal of the American  Medical Association (JAMA) jsou zajímavé. Po roce v každé pokusné skupině ztratila asi čtvrtina účastníků více než 5% ze své původní tělesné hmotnosti (ta činila na začátku u mužů 106 a u žen 93 kg). Mezi dietami ale nebyl patrný rozdíl. Ten byl naopak markantní mezi těmi, kdo zásady diety striktně dodržovali a těmi, kdo dietu flákali. Striktní "dodržovači"  shodili v průměru 7% své výchozí tělesné hmotnosti. To bylo dvakrát více než průměrný úbytek hmotnosti u všech účastníků experimentu.
Výsledek je jasný. Když už člověk hodlá hubnout, měl by si vybrat dietu, jejíž účinek je prokázán v hodnověrných lékařských studiích, a přitom volit tak, aby byl s to zásady diety co nejsnáze dodržovat. Milovník flákoty by měl asi raději sáhnout po Atkinsovi než se týrat chroustáním vegetariánských laskomin.

 

Zdroj: JAMA

Datum: 05.01.2005 16:55
Tisk článku

Návod na prežitie pre muža - Bukovský Igor
 
 
cena původní: 750 Kč
cena: 668 Kč
Návod na prežitie pre muža
Bukovský Igor
Související články:

Jak neurony mluví do tvorby našich faldů a schopnosti spalovat kalorie?     Autor: Josef Pazdera (09.08.2020)
Časovo obmedzený príjem potravy – jednoduchá metóda liečby obezity     Autor: Matej Čiernik (03.08.2020)
Občasné hladovanie predlžuje život     Autor: Matej Čiernik (21.11.2019)
Jílem proti kilům i bakteriím?     Autor: Dagmar Gregorová (05.09.2018)
Personalizovaná transplantace stolice tlouštíkům     Autor: Josef Pazdera (09.10.2017)Diskuze:

To mám vyzkoušené

nepeta,2005-01-28 00:25:09

Atkinson je opravdu spolehlivý, ale garantuju vám, že ať jste masožrouti jako Brno, za týden, dva či tři byste hladovému sirotečkovi kůrku chleba vydrápli a maso vás přestává lákat. A tady nastává průšvih. A navíc: co pak na to cholesterol.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace