Při této explozi jasnost záblesku gamma záření (oblast spektra pro lidské oko neviditelná) krátce předčila jasnost Měsíce v úplňku i všechny dosud pozorované exploze v Mléčné dráze.
Přestože výbuch nastal ve vzdálenosti 50.000 světelných roků, záblesk prošel naší Galaxií a zasáhl zemskou ionosféru. Stejný výbuch ve vzdálenosti 10 světelných roků od Země by zničil velkou část ozónové vrstvy a způsobil by kvůli zvýšené radiaci zánik života.
Nedávno vypuštěný satelit Swift a pozemská radiová observatoř VLA (Very Large Array v Novém Mexiku, USA) byly dvě z mnoha, které událost sledovaly. Obrovský záblesk, který vědci pozorovali 27. prosince 2004, přišel od izolované unikátní neutronové hvězdy SGR 1806-20 v souhvězdí Střelce (Sagittaria), zvané magnetar.
„Tento jev může nastat pro astronoma pouze jednou za život, stejně jako pro neutronovou hvězdu," řekl David Palmer z Los Alamos National Laboratory. "Zatím víme pouze o existenci dvou podobných obřích explozí za posledních 35 letech, ale ta prosincová byla 100krát mohutnější."
„Můžeme vidět strukturu vzplanutí i jeho následky. Tyto změny pak můžeme sledovat ze dne na den, ta kombinace je zcela nebývalá," řekl Bryan Gaensler z CfA (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics).
Eos: Poblíž Sluneční soustavy bylo překvapivě objeveno temné mračno
Autor: Stanislav Mihulka (30.04.2025)
Przybylského hvězda: Chemická zoo, radioaktivní záhada a astrofyzikální hlavolam
Autor: Viktor Lošťák (24.04.2025)
Ploché rotační křivky na obřích škálách: Výzva pro temnou hmotu, nebo potvrzení?
Autor: Viktor Lošťák (23.04.2025)
Hranice vesmírného počítače: Proč náš vesmír (téměř jistě) není simulace
Autor: Viktor Lošťák (22.04.2025)
Jak daleko jsme vidět a slyšet?
Autor: Viktor Lošťák (18.04.2025)
Diskuze: